Grzechy mojej siostry

Czy chciałabyś być lepszą wersją siebie? Ile poświęcisz, by się nią stać?

Rita i Lila to siostry, które w dzieciństwie przeszły przez piekło przemocy domowej, jednak z czasem ich drogi rozeszły się, a siostrzana miłość została wystawiona na próbę.

Dorosłe już siostry próbują ułożyć sobie życie - wychodzą za mąż i starają się zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Niestety, z upływem czasu okazuje się, że nie zdołały uciec przed nieszczęściem, które nad nimi ciąży.

Rita, będąca w trakcie sprawy rozwodowej nie przebiera w środkach, aby uwolnić się od dramatu rozgrywającego się w zaciszu jej domu.

Właśnie wtedy, po latach milczenia zjawia się w jej życiu Lila, która ujawnia, że jej mąż się nad nią znęca, a ona sama nie może złożyć pozwu o rozwód, bo jej małżonek jest nietykalny. Po latach rozłąki, na schodach ich rodzinnego domu, w którym siostry doznały tyle przemocy i smutku, Lila prosi Ritę, aby ta pomogła zabić jej męża.

Kim tak naprawdę są siostry, co je łączy a co dzieli? Kto zginął, a kto zabił?

Informacje dodatkowe o Grzechy mojej siostry:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-02-17
ISBN: 9788381950954

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Kup książkę Grzechy mojej siostry

Grzechy mojej siostry - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maggiewksiazkach
Maggiewksiazkach
Przeczytane:2021-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Thriller ,

A u mnie znów trudny temat. Nie wiem jak to się dzieje, ale ostatnio wpadają mi w ręce książki o ciężkiej tematyce. Tym razem jest to przemoc domowa. Autorka przedstawia tragiczną historię Rity i jej siostry Lili, jak również efekty tych wydarzeń. Olga Kruk pokazuje nam co dzieje się z człowiekiem żyjącym w ciągłym strachu, poniżeniu i bólu.

Rita to młoda kobieta, która przeżyła piekło już w dzieciństwie. W jej domu wszystko kręciło się wokół dziadka, który po alkoholu szukał kogoś na kim mógł się wyżyć. Był wtedy bezlitosny, bił, krzyczał i wyzywał najpierw swoją żonę, potem córkę, aż w końcu wnuczkę. Kiedy na świat przyszła Lila, Rita obiecała sobie, że zrobi wszystko, by dziadek jej nie krzywdził. Dlatego z własnej nie przymuszonej woli przyjmowała baty za siostrę.

Lila wychowana była mimo wszystko w miarę w spokoju. Jeżeli można tu mówić o jakimś spokoju. Omijały ją chociaż pas i ręka dziadka. Jednak mimo wszystko chciała wyrwać się z tego piekielnego domu. Bardzo szybko zakochała się, wyszła za mąż i wyprowadziła się. Niedługo po niej Rita też wyszła za mąż i odeszła od dziadka tyrana.

Mimo wszystko szczęście sióstr nie trwało długo. Jak się okazało, obie spadły z deszczu pod rynnę. Wyszły za przystojnych i władczych mężczyzn. Rozkochali siostry, by je podporządkować sobie, by nie miały innego wyjścia jak trwać przy nich mimo wszystko. Rita i Lila znów żyły w piekle, tym razem zgotowanym przez ich mężów.

Drogi sióstr rozeszły się zaraz po ślubie Lili. Przestała się ona kontaktować nie tylko z matką, dziadkiem ale także i z Ritą. Po latach Lili postanowiła odejść od męża tyrana, a jedyną osobą do której mogła się zwrócić po pomoc okazała się jej siostra. Nie wiedziała ona jednak, że w tym samym czasie Rita także walczy z mężem o swoją wolność i godność.

Lili po latach zjawia się na progu domu siostry z jedną prośbą. Chce, by Rita pomogła zabić jej męża.

Czy Rita pomoże siostrze? Czy sama uwolni się od męża tyrana? Jak potoczą się losy sióstr? Do czego zdolny jest udręczony człowiek?

To kolejna debiutancka książka, którą przeczytałam w tym roku. Muszę stwierdzić, że ostatnio pojawiają się coraz lepsze debiuty. Książka napisana jest prostym językiem, a w połączeniu z pierwszoplanową narracją sprawia, że łatwo się ją czyta. Dodatkowo taka narracja pozwala zagłębić się w umysł głównej bohaterki. Poznać jej myśli, strach i ból jaki przeżyła. Książka nie ma jakieś zawrotnej akcji, ale mimo to nie mogłam oderwać się od jej czytania. Zakończenie jest dla mnie totalnym zaskoczeniem, na końcu okazało się,że nie wszystko jest takie jak podpowiada nam mózg.

Olga Kruk przedstawiła profil psychologiczny zranionej, niechcianej i niekochanej kobiety. Autorka opisuje jak stopniowo w młodym skrzywdzonym dziecku, rodzi się dorosła i chora kobieta.
Kruk pokazuje nam jak ważna jest w życiu akceptacja i bezinteresowna miłość, jak również poczucie bezpieczeństwa jakie dają dziecku rodzice. Rita, nie dość że była molestowana na wszystkie możliwe sposoby, to nie zaznała odrobiny miłości i bezpieczeństwa ze strony własnych rodziców. To właśnie to co przeżyła jako dziecko ukształtowało ją jako dorosłego człowieka. Kobietę słabą, z niską samooceną. Rita uważała, że nie może spotkać jej nic dobrego w życiu, bo zwyczajnie na to nie zasługuje.

To nie jest lekka lektura, czytając zagłębiamy się w osobowość chorej kobiety. Jednak myślę że warto coś takiego przeczytać, żeby docenić to co mamy w naszym życiu.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wielu z Was z pewnością zna twórczość Ewy Przydrygi, ale tym razem to nie o jej powieści będzie mowa. Czytając jednak „Grzechy mojej siostry” Olgi Kruk czułam ten sam mroczny, iluzoryczny klimat pełen niedopowiedzeń, w którym rzeczywistość zdaje się zapadać, umykać przed podszeptami szaleństwa, a przeszłość odciska swoje piętno na teraźniejszości.

Bohaterkami są dwie siostry niosące na swych barkach traumy dzieciństwa, niepotrafiące wyrwać się z powielanych schematów domowej przemocy, piekła gotowanego im przez brutalnych mężczyzn. Ich drogi przed laty się rozeszły. Młodsza wyrwała się z domowego piekła nie oglądając się za siebie i paląc wszystkie mosty, pozostawiając siostrę z poczuciem zdrady.

Choć to młodsza Lila jest silna, zdeterminowana i konsekwentna, a słaba, bezsilna i zagubiona Rita stanowi jej zupełne przeciwieństwo, to do starszej siostry Lila zwraca się o pomoc. Okazuje się, że i jej życie zmienił w koszmar przemocowy mąż, od którego chce się uwolnić na zawsze.

Ileż w tej historii jest okrucieństwa ze strony tych, którzy powinni dawać miłość i poczucie bezpieczeństwa. Nie sposób czytać niektórych fragmentów bez ogromnych emocji buzujących pod skórą i ściśniętego dojmującym żalem i niemocą gardła. Ale to nie tylko historia o oprawcach i ich ofiarach, ale również o matkach, które nie chronią swoich dzieci, godząc się na zadawany im ból fizyczny i psychiczny. O społeczeństwie, któremu wygodniej jest odwrócić oczy, nie widzieć dramatu rozgrywającego się w czterech ścianach. I o słowach, które potrafią odmienić na zawsze, złamać i strącić w odmęty szaleństwa.

Powieść porywa nie dynamiczną akcją, a stopniowo narastającym napięciem, niepewnością i atmosferą skondensowanego szaleństwa. Niesie też w sobie pewną tajemnicę, której odkrycie okazuje się szokujące do głębi. Jeśli lubicie thrillery psychologiczne to ta pozycja musi się znaleźć na Waszej liście.

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2021-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Trudno mi o tej książce pisać. Początek był spokojny, może nawet nudnawy a później pękła moja dusza...
Ta cała historia dotknęła mnie niezwykle mocno. Z każdą stroną coraz bardziej zastanawiałam się co jest prawdą a co złudzeniem.
Myślałam czy właśnie tak wyglądają narodziny zła? Czy zło mieszka w nas czy nam je przekazują? Czy można mu się przeciwstawić?
Niezwykła historia dwóch sióstr Rity i Lili. Dorosłych kobiet, które jako dzieci zaznały niewyobrażalnego piekła. Poznajemy ich dzieciństwo jak i czas kiedy są już dojrzałe.
Czuję się tą opowieścią niezwykle poruszona i jak na prawdziwy thriller psychologiczny przystało poczułam zimno na plecach.
Książka świetnie poprowadzona, dostajemy delikatne sygnały na temat tego co mogło się wydarzyć na prawdę. Wnikamy w umysł Rity, poznajemy Lile i myślimy, która dziś jest tą złą. Która z nich ociera się o prawdę. Napisałabym chętnie więcej ale ja się po prostu boję, że zbyt wiele się dowiecie. A trzeba ją przeczytać, wejść w ten świat, dać się mu zaskoczyć, poczuć te wszystkie emocje jakie ja poczułam ??? pozwolić rozbić się naszemu wyobrażeniu.
Niewiarygodna książka, świetny debiut!!!!!!!! Wielkie gratulacje dla Autorki

*** Czy chciałbyś być lepszą
wersją siebie?🤔 ***

Rita i Lila to siostry, które w dzieciństwie przeszły przez piekło przemocy.
Gdy dorosły, ich drogi się rozeszły.
Obie próbowały szczęśliwie ułożyć sobie życie, niestety to im się nie udało.Taka przeszłość nigdy nie daje o sobie zapomnieć.
Kiedy Rita wraca do rodzinnego domu i jest przekonana, że nareszcie pokonała wszystko to,co złe...rozlega się pukanie do drzwi.
Na progu staje Lila i prosi ją o pomoc.

Dawno nie czytałam tak dziwnej, pokręconej i przerażającej książki.
Do dzisiaj jak o niej myślę to mam ciarki na rękach.
Teraźniejszość miesza się tutaj z przeszłością tworząc niezły bigos i momentami sama nie wiedziałam, gdzie się znajduję i czy aby nie zwariowałam.
Krzywda jaka została wyrządzona dziewczynkom krzyczy z każdej kartki, a zakończenie zabija gwoździami każdą komórkę naszego ciała.

Nie rozumiem, jak można być takim potworem nie tylko bijąc, ale dając nieme przyzwolenie na tak okrutną przemoc.
A najgorsze jest to, że mam pełną świadomość tego,że takie historie jak ta dzieją się w wielu domach i to właśnie w nich rozlega się niemy krzyk.

Ogromnie Was zachęcam do czytania, pomimo tego, że wiem, że po jej przeczytaniu już nic nie będzie takie samo

I oto nadszedł ten dzien?.Przestawiam Wam Moim mili moja? pierwsza Rekomendacje? w tym roku.I to jaka?! Ta historia jest naprawde? wyja?tkowa i nieszablonowa.Gwarantuje?,z?e takiego thrillera jeszcze nie czytalis?cie.Ba!Takiego thrillera juz? dawno u Nas nie było.

Olga Kruk @olgakrukautor stworzyła oszałamiaja?ca opowies?c?.O takich polskich debiutach trzeba mo?wic? a wre?cz głos?no krzyczec?.Historia,jaka? uraczyła nas tu autorka jest nie tyle mroczna co przeraz?aja?co bolesna,wstrza?saja?ca i niebezpiecznie wcia?gaja?ca.Ta historia sprawi,z?e na długo po jej przeczytaniu utkwi ona w Twoje pamie?ci a zakon?czenie zagwarantuje,z?e dodatkowo be?dziesz zbierac? szcze?ke? z podłogi.

Rita i Lilka to siostry,kto?re w młodos?ci przeszły istne piekło.Ich dziecin?stwo niosło ze soba? wiele smutku i cierpienia.Jako dorosłe kobiety pragna? ułoz?yc? sobie z?ycie z dala od bolesnych wspomnien? i ran.Jednak ta tragiczna przeszłos?c? nie daje o sobie zapomniec?.Bowiem kiedy Rita pro?buje uwolnic? sie? ze szpono?w tych koszmarnych demono?w na progu jej spokojnego dota?d domu pojawia sie? ONA.Jej młodsza siostra.Po latach milczenia i krzywd rany zno?w sie? niebezpiecznie otwieraja?.Krwawia? i wołaja? o pomoc.Czy Rita zdoła uchronic? siostre? ?Siebie?Ile moz?na jeszcze pos?wiecic??
GRZECHY MOJEJ SIOSTRY to rewelacyjny thriller psychologiczny,kto?ry potrafi dogłe?bnie wstrza?sna?c? i namieszac? w głowie.Oryginalna fabuła nie tylko intryguje.ale wcia?ga w mroczne i niebezpieczne zakamarki umysłu.Dla mnie to prawdziwa BOMBA! Ty przekonaj sie? sam.
Zatem jestem ogromnie ciekawa Twoich wraz?en? .Podziel sie? nimi z Nami koniecznie !
Ekscytuja?cej i elektryzuja?cej lektury z?yczy
Natalia Rudy Lisek
@filiamrocznastrona @wydawnictwofilia

8.5/10

Defekt
Olga Kruk0
Okładka ksiązki - Defekt

JAK DALEKO ZAPROWADZIŁA GO OBSESJA? CO JESZCZE MÓGŁ ZROBIĆ? CO JESZCZE ZROBIŁ? CZEGO MI NIE POWIEDZIAŁ? Liwia ma wszystko - dom pełen ciepła...

Upadek
Olga Kruk0
Okładka ksiązki - Upadek

O TYM, ŻE LAURA JEST OFIARĄ, WIEDZĄ TYLKO ONA I JEJ OPRAWCA. Laura od dzieciństwa sprawiała problemy. Po śmierci ukochanego ojca życie już nigdy nie było...