Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 624
Precyzyjnie udokumentowana książka ukazuje historię rozbudowanej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Dla Polaków słowo `gułag` ma szczególne znaczenie - byliśmy wśród narodów, które najdotkliwiej poznały sowiecki system represji i ludobójstwa. Bogata jest także polska literatura łagrowa, z której szeroko korzystała autorka książki. Książka ta jest dedykowana tym wszystkim którzy opisali to, co się wydarzyło w strasznych obozach pracy w byłym Związku Radzieckim - maly.
Lektura porusza ciężkie tematy. Zdecydowanie nie da się prz czytać jej jednym tchem. Ale zawiera wiele informacji na temat sowi ckich obozów koncentracyjnych, o których nie miałam pojęcia. Niestety prz z nim ektore momenty ciężko było mi przebrnąć, ale całość określam dosyć pozytywnie.
Histora Gułagu od początku do końca. Czy trzeba było tyle cierpieeń, by o nich zapomnieć?
Precyzyjnie udokumentowana historia całej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Z całym ich okrucieństwem i brakiem poszanowania godności drugiego człowieka. I przez całe lata skrzętnie skrywane pod pancerzem tajemnicy.
Świat do tej pory skupiał się na potwornościach, jakie zafundował nam faszyzm. Jednak to co działo się przez całe dziesięciolecia w Rosji jest moim zdaniem o wiele gorsze.
Zdobywczyni nagrody Pulitzera wyjaśnia dlaczego elity w demokracjach na całym świecie zwracają się w stronę nacjonalizmu i autorytaryzmu. Od Stanów...
,,Za żelazną kurtyną to wyjątkowo ważna książka, która skutecznie podważa wiele mitów na temat początków zimnej wojny. Jest mądra...
Pod koniec lat trzydziestych Stalin w oficjalnych wystąpieniach mówił o "wrogach ludu" jako o "robactwie", "gangrenie" i "brudzie", niekiedy wspominał też o "chwastach", które należało wyrwać z korzeniami.
W nazistowskich Niemczech na pierwszy ogień poszli kalecy i umysłowo chorzy. Kolejno dołączyli do nich Cyganie, homoseksualiści, przede wszystkim zaś jednak Żydzi. W Związku Sowieckim pierwszymi ofiarami stali się "byli ludzie" - członkowie wydziedziczonych elit, a następnie "wrogowie ludu".
Czytam,
Najpierw przeczytałem Archipelag Gułag - Sołżenicyna
teraz Gułag - Applebaum ,bardzo dobre rozwinięcie,uzupełnienie
wielkiej historii Rosji ...