Gustaw, nieśmiały duszek

Gustaw lubi przechodzić przez ściany i sprawiać, żeby przedmioty latały i świeciły w ciemności. Nic w tym dziwnego - przecież to duch. Jest jednak coś, co kocha najbardziej na świecie. Nade wszystko uwielbia grać na skrzypcach.

Duszek Gustaw ma pewien problem - jest bardzo nieśmiały. Może zwykła rozmowa z innym stworkiem wydaje się prosta, ale nie dla niego.

Gustaw chciałby mieć przyjaciół, więc pewnej nocy zbiera się na odwagę i wysyła znajomym wyjątkowe zaproszenie na swój koncert skrzypcowy.

Czy małemu duchowi wreszcie uda się znaleźć przyjaciół?

Piękne i pełne detali ilustracje Flavii Z. Drago w zabawny, a zarazem uroczy sposób opowiadają niecodzienną historię o przyjaźni i odwadze.

Informacje dodatkowe o Gustaw, nieśmiały duszek:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2022-10-26
Tytuł oryginału: Gustavo, the Shy Ghost

Tagi: Dzieci od ok. 5 lat

Kup książkę Gustaw, nieśmiały duszek

Gustaw, nieśmiały duszek - opinie o książce

Każdy ma inny charakter, jeden jest wesoły, wygadany i z każdym potrafi nawiązać kontakt, drugi za to jest wycofany, nieśmiały i trudno w towarzystwie wydobyć mu z siebie chociaż jedno słowo. Gustaw był właśnie takim nieśmiałym duszkiem, chociaż bardzo pragnął mieć przyjaciół, niestety nigdy nie potrafił się w towarzystwie odezwać i zawsze stał z boku. Pewnego dnia postanowił się przełamać i wysłał wszystkim zaproszenia na koncert skrzypcowy w jego wykonaniu, niestety ku zmartwieniu Gustawa nikt się nie pojawił. Nie martwcie się tym za bardzo, bo ostatecznie goście się pojawili, a co ich zatrzymało i jak potoczył się wieczór, przekonacie się sami, czytając książkę.
Poznając tę historię, wiele rodziców zobaczy w niej swoje dzieci, bo jest sporo takich, którym nawiązywanie znajomości przychodzi trochę trudniej, ale może Gustaw pokaże im, jak mogą wyjść ze swojej strefy komfortu i zrobić pierwszy krok. Duszek jest bardzo miły, rezolutny i utalentowany, więc na pewno mógłby mieć ogrom przyjaciół, blokuję go właśnie tylko ta nieśmiałość, która sprawia, że czuje się coraz bardziej samotny. Tak samo dzieci, chciałyby być częścią grupy, ale nie wiedzą, jak podejść, zagadać i tak stoją same i czekają, więc czasami warto wyciągnąć pomocną dłoń do takiej osoby, bo można zyskać prawdziwego przyjaciela na całe życie.
Książka zachwyca nie tylko przekazem, ale również wykonaniem, piękne tłoczenia na okładce i dużo oryginalnej grafiki w środku, to sprawia, że już samo oglądanie jej sprawia przyjemność, uwielbiam takie zadbane egzemplarze, w które ktoś włożył dużo pracy, ja to naprawdę doceniam.
Polecam tę historię wszystko małym duszkom, które na zewnątrz są nieśmiałe i wycofane a wewnątrz drzemie w nich nieokiełznana energia i kreatywność, może i wy wreszcie pokonacie swoje lęki i zrobicie pierwszy krok, a wasze marzenia staną się rzeczywistością.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2022-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Gustaw pragnął być częścią grupy. Tak bardzo chciał się z kimś zaprzyjaźnić..."
Dzieci straszy się duchami. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego? Czy duchy nie mogą być przyjazne? Czy muszą być w większości przedstawiane jako te złe, które straszą małe istotki w nocy?
Gustaw to ten dobry duszek, choć bardzo nieśmiały, który pragnie mieć przyjaciół. Chce się bawić, spędzać z nimi czas. Przecież nikt nie lubi być samotny, prawda? Jednak strach przed zawieraniem znajomości w jakiś sposób paraliżował tego uroczego duszka. Kocha za to grę na skrzypcach! W końcu postanowił być dzielny i zaprosił straszydła na swój koncert skrzypcowy. Jaki będzie finał jego zmagań?
"Gustaw, nieśmiały duszek" to przeurocza historyjka, która skradnie serca Waszych pociech. Mówi ona przede wszystkim o przełamaniu swojej nieśmiałości i strachu przed zawieraniem nowych znajomości. Niełatwo jest podejść, zaczepić inne dziecko i zaprosić do zabawy. Nie każde dziecko ma ten komfort, by swobodnie czuć się w towarzystwie nieznanych mu wcześniej rówieśników. My, dorośli, także miewamy takie opory, bądź z nieśmiałości nie wyrośliśmy. Za to możemy wspierać młodocianych, czytając im "Gustawa", czy inne podobne historie, które po przeczytaniu i przedyskutowaniu zachowania bohatera, mogą ułatwić zawierania nowych kontaktów. Sprawić, by urosły im skrzydła (odwaga) i z przyjemnością i poczuciem swobody, bezpieczeństwa, mogły korzystać z uroków dzieciństwa wśród przyjaciół.
Treści nie ma za wiele, więc jest to idealna książeczka dla mniejszych dzieci, które nie potrafią czytać, jak i dla tych, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Prosta i bardzo wartościowa treść sprawia, że jest w zupełności zrozumiała i nie nudzi, wręcz przeciwnie, skłania ku rozmowom na temat wydarzeń z książki. Oprócz pięknego przekazu, na szczególne uznanie zasługują ilustracje. Są przecudowne! Od razu przyciągają wzrok i dzieci chętnie opowiadają, co na danej stronie się dzieje. Wszystko oprawione jest piękną i twardą okładką, a większy format sprawia, że książeczka jest bardziej przejrzysta i jest więcej miejsca na te cudowne ilustracje.
Jako rodzic jestem oczarowana treścią i obrazami, jakie miałam okazje odkryć w trakcie tej lektury. Moje dziewczynki również zachwycały się Gustawem i chętnie po niego sięgają. Myślę, że szybko się to nie zmieni. Bardzo Wam polecamy! Zwłaszcza, że Halloween tuż tuż, więc to idealny prezent na tę okazję.

Dla wielu z nas zainicjowanie zwykłej rozmowy wydaje się łatwe, jest czymś oczywistym, naturalnym jak oddychanie. Niektórzy mają z tym ogromny problem. Historia o Gustawie jest nie tylko dla nieśmiałych, by znaleźli  w sobie odwagę i przełamali wewnętrzny strach. To także opowieść dla tych ,,śmiałych", by zauważyli w swoim otoczeniu osoby, które stoją z boku i z ukrycia ich obserwują, trochę z zazdrością na nich patrzą. Wprawdzie bohaterami są duchy i inne maszkary, lecz to może być każdy z nas - niezauważalny, niewidzialny w tłumie, pomijany wzrokiem.

Odbiorcą książeczki docelowo są maluszki w wieku 3-5 lat. Z powodzeniem można ją czytać starszym dzieciom. Duszek Gustaw ze swoim problemem stanie się początkiem ważnej rozmowy o przełamywaniu własnych barier i słabości, relacjach, nawiązywaniu przyjaźni, naszych zdolnościach i talentach, wspólnego spędzania czasu, bycia razem. Dorośli  mogą przeczytać ją z pociechami. Może i oni baczniej przyjrzą się swoim znajomym. Nieśmiali ludzie są wśród nas, a metryka nie ma tu znaczenia.

Ta ciepła i mądra historia zauroczyła mnie swoją prostotą i przesłaniem oraz pięknym wydaniem. Wydawnictwo Świetlik przygotowało dla najmłodszych książkę w twardej oprawie, z ilustracjami autorki pełnymi detali. Flavia Z. Drago wykorzystała paletę ciemnych, przygaszonych, pastelowych barw, by oddać świat straszydeł, a jednocześnie podkreślić główny problem. W dodatku wcale nie jest strasznie, raczej wesoło i zabawnie. Małe straszydła to sympatyczne maszkary. Polubi je każdy.

,,Gustaw, nieśmiały duszek" to historia z życia wzięta. Wielu z nas odnajdzie w niej cząstkę samego siebie niezależnie od wieku. Skłania do refleksji, zachęca do rozejrzenia się wśród znajomych, znalezienia w sobie odwagi lub wyciągnięcia pomocnej dłoni, nawiązania nowych znajomości, dzielenia się swoimi zdolnościami. Do bycia razem.

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2022-11-01, Ocena: 6, Przeczytałem,
Koniec października to magiczny czas, w którym świat zostaje opanowany przez zjawy. Czy wasze dzieci lubią się bać? Franek uwielbia klimat Halloween z przerażającymi dyniami na czele, duchami i kościotrupami, potworami i czarownicami.   26 października swoją premierę miała cudowna nowości od @wydawnictwo.swietlik, łącząca w sobie elementy meksykańskiego Święta zmarłych Dia de Muertos z bardziej popularnym Halloween.   Gustaw jest duchem i jak każdy duch uwielbia przechodzić przez ściany, straszyć w ciemnościach i sprawiać by przedmioty unosiły się w powietrzu. Spośród innych zjaw wyróżnia go coś wyjątkowego, przepięknie gra na skrzypcach. Niestety duszek ma ogromny problem z zawieraniem nowych znajomości. Chociaż bardzo się stara to wciąż pozostaje niezauważony, a bycie niewidzialnym dla świata nie jest łatwe, nawet dla ducha. Pewnego dnia postanawia przezwyciężyć strach i zaprasza znajome straszydła na koncert skrzypcowy. Czy Gustawowi uda się zdobyć przyjaciół?   Historia o duszku Gustawie to wzruszająca opowieść o samotności, chęci przynależności do grupy oraz poszukiwaniu właściwej drogi do celu. Oszczędny w słowach picturebook o sile muzyki oraz uskrzydlającej pasji dającej poczucie spełnienia. Grający na skrzypcach duszek zapomina o bożym świecie i daje się ponieść chwili przezwyciężając największe lęki. Muzyka sprawia, że inne straszydła dostrzegają Gustawa. Przestaje być tylko ulotną zjawą przemykającą niezauważenie, a staje się częścią grupy i świetnym kompanem zabaw. Pierwsze co rzuca się w oczy po otworzeniu książki to przecudne ilustracje utrzymane w konwencji Dia de Muertos, tak odmienne od cukierkowych obrazków w typowych książkach dla dzieci. Lekko mroczne, w stonowanych kolorach, idealnie oddają halloweenowy klimat.   Wydawnictwo Świetlik wchodzi na rynek literatury dziecięcej z wielkim przytupem. Już nie możemy doczekać się kolejnych tytułów.