Hajmdal: Relikt

Wydawnictwo: Drageus Publishing House
Data wydania: 2021-04-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366375680
Liczba stron: 364

Tom 5 cyklu Hajmdal

Ocena: 0 (0 głosów)

"Relikt" to piąta odsłona rewelacyjnej serii science fiction "Hajmdal"!

Gdzie tym razem zawędruje załoga legendarnego okrętu i jakie światy odwiedzi? Otwórz książkę i przenieś się prosto w kosmiczną przestrzeń i w samo centrum akcji!

"Hajmdal" wyruszył na kolejną misję i kieruje się ku krańcom Galaktyki. Celem jest podążanie zgodnie z przeznaczeniem do miejsca, w którym wszystko ma się rozstrzygnąć. Tak głosi przepowiednia i trzeba ją wypełnić. Cel podróży jest już bliski, tak i jak i bitwa, która ma się wkrótce rozegrać.

"Hajmdal" w trakcie swojej wyprawy dociera do układu planetarnego, który został skolonizowany przez Diohda. Mimo to jego mieszkańcy żyją w ciągłym strachu przerażeni terrorem zgotowanym im przez okręt widmo. Statek niszczy frachtowce, orbitalne bazy i inne obiekty. Wydaje się też, że nikt i nic nie jest w stanie go powstrzymać. Admirała Nathaniela Kashtaritu o pomoc w walce z piratami proszą władze systemu. Zaczyna się polowanie.

Z kolei terrańscy naukowcy, którym towarzyszy niewielki oddział ochrony, badają pozostałości po cywilizacji na planecie Karazan. Jest to bagnisty świat, na którym zachowały się cenne ruiny. Ekspedycja wydaje się przebiegać bez problemów, gdy nagle zostaje urwany z nią kontakt. Sierżant Ezra Leahy i Pluton 7 wyruszają sprawdzić, co się tam wydarzyło. Tym bardziej że w wyprawie z naukowcami brała udział Abigail Torres.

Co łączy te wszystkie wydarzenia? Czy mają one ze sobą związek? Tajemnice wyłaniają się z mroku, a "Hajmdal" i jego załoga stają w obliczu grozy z minionych epok. Admirał Kashtaritu nie ma łatwego zadania. Przyjdzie mu podjąć trudne decyzje. On i załoga statku zmierzą się też z groźnym wrogiem. Trzeba dotrzeć do prawdy i wygrać walkę.

Tagi: Fantastyka science fiction

Kup książkę Hajmdal: Relikt

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Hajmdal: Relikt

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:,

 Nasza czytelnicza podróż z "Hajmdalem", trwa nadal! Oto bowiem właśnie trafił do księgarni najnowszy i zarazem piąty już tom znakomitego cyklu science fiction Dariusza Domagalskiego o losach kosmicznego drednota, przemierzającego najodleglejsze zakątki Drogi Mlecznej w poszukiwaniu nowego domu dla ludzkiej załogi okrętu. Książka ta nosi tytuł "Relikt" i ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa Drageus Publishing House. 

  Terrański okręt "Hajmdal" kontynuuje swoją długą i niebezpieczną podróż, docierając do kosmicznego układu kontrolowanego przez rasę Diohda. Autochtoni, w zamian za możliwość zdobycia cennych surowców i dokonania niezbędnych napraw drednota, proszą admirała Nathaniela Kashtaritu o pomoc w pokonaniu niebezpiecznego i budzącego postrach okrętu piratów, który terroryzuje kosmiczną okolicę. Bardzo szybko okaże się, że zadanie to kryje swoje drugie i bardzo niebezpieczne dno, które może przynieść tragiczne konsekwencje dla "Hajmdala".

Równocześnie na bagnistej planecie Karazan rozpocznie się poszukiwawczo-ratownicza ekspedycja, w której bierze udział sierżant Ezra Leahy wraz ze swym plutonem zwiadowców. To, co ich tam spotka, okaże się śmiertelną walką o przetrwanie...

  Uwielbiam ten cykl! Uwielbiam za jego space operowy charakter, logikę prowadzenia liczącej tak wiele tomów opowieści, jak i wreszcie za perfekcyjne połączenie tego, co mroczne i dramatyczne z tym, co zabawne i stricte rozrywkowe. Wydaje się, że Dariusz Domagalski znalazł złoty środek na przedstawienie dość klasycznej, kosmicznej epopei w nowoczesny sposób, który usatysfakcjonuje zarówno wiernych miłośników tego literackiego nurtu, jak i też sympatyków nieco lżejszej, przygodowej opowieści z kosmitami, wielkimi emocjami i wątkiem natury obyczajowej, w tle. Tak miała się rzecz z dotychczasowymi odsłonami tej serii i tak też jawi się nam ta najnowsza jej część.

 Tradycyjnie już mamy przyjemność śledzić wielowątkową relację, na którą składają się m.in. wydarzenia rozgrywające na pokładzie "Hajmdala", który staje do wymagającej, kosmicznej walki; kolejno na powierzchni bagnistej i niebezpiecznej planety Karazan, gdzie to Ezra Leahy i jego kompani poszukują zaginionych członków naukowej ekspedycji; jak i wreszcie w odległym zakątku kosmosu, który ukazuje sobą dramatyczne losy kilkorga ludzkich uciekinierów, którzy kolejny raz muszą walczyć o przetrwanie. Każdy z tych planów jawi się równie ekscytująco, emocjonująco i spektakularnie, co przekłada się na całościową, porywającą lekturę tej świetnej książki.

 O bohaterach powieści możemy wypowiadać się tylko pozytywnie, gdyż każdy z nich stanowi ciekawą, realistyczną i co najważniejsze, zmieniającą się na naszych oczach, postać. Tak ma się rzecz chociażby z doskonale nam znanym Ezrą, który stał się już dojrzałym mężczyzną i świetnym dowódcą, aczkolwiek o jego słabości wydaje się świadczyć miłość do partnerki - Abigail, która czasami przesłania mu zdrowy rozsądek. Zmienia się również Nathaniel Kashtaritu, który wydaje się przytłoczony i zmęczony ciężarem odpowiedzialności za załogę "Hajmdala", niesionym przez niego już tak bardzo długo. I wreszcie przemiana ta dotyka również bohaterów z drugiego planu, którzy także stają się dojrzalszymi ludźmi, choć nie zawsze lepszymi...

 Autor zachwyca nas w każdym z tomów obrazem tej powieściowej rzeczywistości, gdyż za każdym razem przyjmuje ona odmienny charakter. Tym razem mamy tu z jednej strony kosmiczną walkę wielkich okrętów, która oczarowuje nas swoim rozmachem, realizmem i szczegółowym opisem..., z drugiej zaś klasyczną misję na obcym świecie, który kryje w sobie wiele mrocznych i niebezpiecznych sekretów. Do tego mamy tu oczywiście fascynujący opis obcych ras, technologicznego postępu, oraz mitologicznej historii kosmosu, która z każdym tomem wydaje się być dla nas coraz pełniejsza i jaśniejsza. To piękny, zadbany w każdym szczególe i fascynujący świat kosmicznej przyszłości.

 Za co uwielbiamy ten cykl i jego kolejne odsłony...? Otóż za to, że jest to nasza polska space opera, którego to gatunku jest na naszym rodzimym podwórku bardzo mało, a jeśli już, to często na niskim poziomie. Dariusz Domagalski czyni w tym względzie wyjątek, oferując nam znakomitą, opartą na ciekawym pomyśle i z tomu na tom coraz bardziej ekscytującą opowieść o kosmicznej podróży, walce o lepszą przyszłość i odkrywaniu tajemnic wszechświata. W mej opinii jest to znakomita seria, która w przypadku przełożenia na obce języki miałaby szansę nie tylko dorównać, ale i przebić największe, bestsellerowe serie science fiction na świecie - na czele chociażby ze słynną "Zaginioną flotą" Jacka Campbella.

 Powieść "Hajmdal. Relikt", to gwarancja znakomitej rozrywki, wielkich emocji i niezwykłej, kosmicznej przygody. To również kolejny krok, tym razem wydaje się że jeden z ostatnich, ku poznaniu finalnych losów naszych bohaterów, aczkolwiek w tym względzie trudno jest przewidzieć, co jeszcze szykuje dla nas Dariusz Szczygielski. Ze swej strony oczywiście zachęcam was gorąco do poznania tej książki, jak i też wszystkich poprzednich części tego cyklu, który oferuje nam sobą dokładnie wszystko to, czego moglibyśmy tylko oczekiwać od dobrej, wojennej space opery!

Link do opinii
Inne książki autora
Piraci Północy. Bractwo
Dariusz Domagalski 0
Okładka ksiązki - Piraci Północy. Bractwo

Ostatnie lata XIV wieku były w krainach nadbałtyckich niespokojne. Dania walczyła ze Szwecją, Krzyżacy najeżdżali Litwę, Polacy próbowali odzyskać...

Aksamitny dotyk nocy
Dariusz Domagalski 0
Okładka ksiązki - Aksamitny dotyk nocy

Rodzi się nowa Moc. Zdolna mamić ludzkie umysły i rozpalać żądze. Jej aksamitne muśnięcie zostawia w sercu tylko mrok... I zaprawdę powiadam wam, zanim...

Zobacz wszystkie książki tego autora