Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-01-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381911344
Liczba stron: 280
Tytuł oryginału: Harald
Tłumaczenie: Karolina Drozdowska

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Trzydziestosiedmioletni Harald Soleim trafił na Svalbard w 1977 roku. Choć planował zostać tam jedynie rok, by potem ruszyć na podbój Ameryki Południowej, Kapp Wijk stało się jego domem na kolejne czterdzieści lat.

,,Wysoki, blady, energiczny mężczyzna. Miał brodę, ale bardziej niż trapera przypominał rabina". Żył tak, jak zawsze pragnął, i tak jak jego zdaniem żyć było trzeba. Znany ze swojego uporu i nieprzejednania, zyskał sławę na całym Svalbardzie. Lata spędzone w samotności zahartowały go i uczyniły jeszcze bardziej nieustępliwym. Samotnik w noce polarne, latem - dusza towarzystwa. W swojej traperskiej chatce gościł agentów KGB, norweską królową i światowej sławy pianistę. Ma trudny charakter, ale jak mało kto zjednuje sobie ludzi.

Norweski pisarz i dziennikarz Birger Amundsen, wieloletni powiernik Haralda, rysuje portret nietuzinkowego człowieka, który wybrał najdalszą Północ na swój dom. Z życzliwym dystansem opowiada historię Soleima, awanturnika, samotnika, a przede wszystkim oddanego przyjaciela. Człowieka pogodzonego z upływającym czasem i śmiercią. Bo jak mówi sam bohater książki: ,,Jestem już stary, swoje przeżyłem, więc to dla mnie żadna tragedia".

Tagi: Svalbard bóg

Kup książkę Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie

Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy