Henryk i Kato

Gesty, których się wstydzimy, słowa, które przychodzą za późno, uczucia, które tłumimy... Czy istnieje jakiś ratunek, coś, co nadałoby sens naszej egzystencji? Gdzie szukać wytchnienia od beznadziejnej jałowości dnia codziennego? W Bogu? W bliskości innego człowieka? Czy szczęście jest osiągalne, czy to tylko złudne, efemeryczne odbicie naszych marzeń? Iris Murdoch poprzez historię dwojga przyjaciół, którzy spotykają się po latach, próbuje odpowiedzieć na tych kilka podstawowych pytań nurtujących człowieka od zarania jego dziejów. biblionetka.pl

Informacje dodatkowe o Henryk i Kato:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1982 (data przybliżona)

Kup książkę Henryk i Kato

Henryk i Kato - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-04-25, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Po pierwszym spotkaniu z prozą Murdoch wiem jedno: to jest jedna z tych autorek, która czytelników bardzo podzieli. Jedni będą zachwyceni, drudzy całkowicie ją odrzucą.
By uciąć wszelkie domysły napiszę,że ja znalazłam się w tej pierwszej grupie już po kilkunastu stronach lektury, chociaż zamknęłam ja z refleksją, że "właściwie, to nic się nie działo". "Henryk i Kato" nie ma spektakularnej fabuły, trudno jednoznacznie określić tez gatunek, chociaż zdecydowanie najbliżej mu do obyczaju romansującego niekiedy z psychologia, niekiedy z farsą, a innym razem z kryminałem. A wszystko po to, by na kanwie przypowieści o synu marnotrawnym spróbować odpowiedzieć na pytanie: na ile o sobie samych stanowimy my, na ile kształtują nas oczekiwania innych i jaką rolę mamy do odegrania?

Henryk i Kato to zaprzyjaźnieni ze sobą potomkowie dwóch sąsiadujących rodzin, tzw. posiadaczy ziemskich. Każdy z nich podejmuje próbę uwolnienia się z oczekiwań, jakie nakładają na nich ich rodziny - Kato, wbrew ojcu - ateiście, zostaje księdzem, a Henryk ucieka do Ameryki, gdzie prowadzi dość osobliwe życie uczuciowe. Spotykają się ponownie, gdy w wypadku samochodowym ginie brat Henryka, zmuszając go do powrotu do posiadłości swych rodziców, a przedziwna "Misja" Katona bankrutuje, zmuszając do powrotu do domu.
Murdoch świetnie portretuje swoich bohaterów, każdemu poświęcając należycie dużo miejsca.W dużej mierze - portretują się sami - w kapitalnych dialogach czy monologach. Nie sa też jednoznaczni: Katon jednocześnie jest i nie jest księdzem, Henryk jest i nie jest dziedzicem majątku, Stefania jest i nie jest femme fatale, Collette jest i nie jest bohaterką romansu. Sprawia to, że właściwie do końca nie wiemy, jaką rolę odegra każda z postaci.
Powieść Murdoch bywa też dość teatralna - zachowania bohaterów niekiedy wydają się celowo przerysowane, by nieco odrealnić całą opowieść, by przybiliżyć ja do formy przypowieści? Zaś humorystyczny rys farsy mieszczańskiej nadaje książce relacja Henryk-Collette-Stefania...Bardzo, bardzo udana to, moim zdaniem, mieszanka literacka - nieoczywista i nieszablonowa. Lubię to!

Skromna róża
Iris Murdoch0
Okładka ksiązki - Skromna róża

Książka o miłości utrzymana w konwencji wielkich powieści romantycznych. Iris Murdoch z niezwykłą subtelnością opowiada o miłości trudnej, skomplikowanej...

Morze, morze
Iris Murdoch0
Okładka ksiązki - Morze, morze

Charles Arrowby - znany reżyser, dramaturg i aktor - wycofuje się po sześćdziesiątce z czynnego życia. Kupuje dom na pustkowiu nad morzem i zamierza pisać...