Podręcznik kierowany do uczniów klas pierwszych liceów ogólnokształcących oraz techników dla przedmiotu "Historia i Teraźniejszość". Podręcznik obejmuje lata 1945-1979 - wydarzenia ze świata oraz z Polski. W publikacji znalazły się także materiały wcześniej omawiane na lekcjach Wiedzy i Społeczeństwa.

Nowy podręcznik do nauczania historii i teraźniejszości ma inną formę niż większość współczesnych podręczników szkolnych. Zamiast tabelek, wyliczeń i schematów mamy tu narrację, przystępny język i spójną opowieść. Całość ubarwiają setki ilustracji.

QR kody zastosowane w książce kierują do dodatkowych tekstów oraz filmów i innych materiałów archiwalnych. Nie zastępują one ani nie uzupełniają treści podręcznika - materiały, do których kierują, są po prostu dodatkiem dla szczególnie zainteresowanych czytelników.

Opowieść Wojciecha Roszkowskiego uzupełniają cytaty i anegdoty. Ma ona być potwierdzeniem, że historia jest nauczycielką życia oraz podkreślać wymiar moralny życia społecznego i politycznego.

Historia i teraźniejszość. Podręcznik - spis treści

14. Dekolonizacja i wojna w Kongu
15. Nowe konflikty
16. Nowa linia frontu
17. Rozłam w ruchu komunistycznym
18. Chiński ,,wielki skok"
19. Kryzys kubański

10. Rewolucja społeczna w Zachodniej Europie
11. Niemcy i Francja
12. Wojna na Bliskim Wschodzie
13. ,,Praska wiosna" i inwazja
14. ,,Pokój przez podział"

Część VI: NIESPOKOJNE LATA 1962-1970 o Polska

6. Pielgrzymka św. Jana Pawła II
7. Przemiany społeczne
8. Kultura w latach siedemdziesiątych
9. Wzrost napięcia

Informacje dodatkowe o Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.:

Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: 2022-06-01
Kategoria: Podręczniki

Tagi: podręcznik

Kup książkę Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979. - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2022-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Czyli rozważania o podręczniku do nauczania historii i teraźniejszości (przedmiot ten zastąpi wiedzę o społeczeństwie) pióra prof. Wojciecha Roszkowskiego, cenionego historyka i publicysty.

Zacznę od tego, że wokół tego opracowania działo się bardzo dużo złego, wiele osób wytaczających najcięższe działa, książki w ogóle nie przeczytało. Wbrew obiegowym opiniom, podręcznik nie jest narzucony odgórnie, a zatem to w gestii nauczyciela leży czy z decyduje się pracować z  tym właśnie dziełem.

Przeczytałam gdzieś, że wydawnictwo Biały Kruk w porozumieniu z autorem zdecydowało się wycofać sporny fragment o in vitro. Choć profesor utrzymywał, że nie chodziło mu o obrażanie dzieci poczętych tą metodą. Nigdzie też nie zestawiono feminizmu z nazizmem.

Chciałabym jednak zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Otóż sposób prowadzenia narracji jest trudny, jak dla ucznia liceum czy technikum. Treść przeznaczona raczej dla studentów historii czy politologii jako szybka powtórka przed egzaminem.

Słabo scharakteryzowano kryzys kubański, Wojciech Roszkowski podaje, że: Waszyngton zrezygnował  z planów obalenia Castro. Nie, wciąż kontynuowano operację ,,Mangusta", wymierzoną w kubańskiego dyktatora. Luka wywiadowcza Amerykanów trwała aż szesnaście dni. Długo? Długo. O spotkaniach Kennedy'ego z Chruszczowem w Wiedniu ledwo wzmiankowano, i to w innej części podręcznika. Inicjatorem podjęcia dialogu, był 35. prezydent USA, przywódca sowiecki domagał się wycofania amerykańskich rakiet z Turcji, tzw. ,,Jupiterów".

Kolejną rzeczą wymagającą komentarza, jest rozdział poświęcony problemom rasowym w USA. Historyk pisze: Od początku lat sześćdziesiątych XX w. w stanach południowych nasilały się akcje protestu przeciw dyskryminacji czarnoskórych obywateli, zapoczątkowane jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych. Zgadza się, w tym miejscu warto było przypomnieć, postać Rosy Parks, nazywaną często ,,matką ruchu praw obywatelskich''. Kobieta znana była z tego, że odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białemu pasażerowi.

Prof. Wojciech Roszkowski wspomniał oczywiście o ideach pastora Kinga wyrażonych w słowach I have a dream. Natomiast aż się prosiło o krótką wzmiankę na temat młodego człowieka, któremu odmówiono podjęcia studiów na uniwersytecie w Ole Missisipi. Po interwencji prezydenta James Meredith, bo to o nim mowa, mógł podjąć naukę. To, co się z nim stało później, i jakiej dokonał wolty stanowi już odrębną opowieść.

Podręcznik zawiera mnóstwo prywatnych ocen autora, niektóre fotografie są zbyt drastyczne. Ponadto po każdym z rozdziałów zamieszczono kody QR, które uczeń może pobrać oraz wysłuchać tego, o czym mówi historyk.

Uczniowie czarnoksiężnika. Zło potężne naszymi słabościami
Wojciech Roszkowski0
Okładka ksiązki - Uczniowie czarnoksiężnika. Zło potężne naszymi słabościami

Tytuł odnosi się do różnych zjawisk i postaci, które uważając, że spełniają wymogi „nowoczesności” przyczyniają się do niszczenia...

Cień Jałty. Raport
Wojciech Roszkowski0
Okładka ksiązki - Cień Jałty. Raport

,,Sześćdziesiąt lat po Jałcie. O Jałcie wypowiedziano miliony słów - jak słusznie zauważył George N. Crocker. Nic dziwnego, ponieważ kwestię...