Quantcast

Podręczniki szkolne 2022. Ile zapłacimy za książki do liceum?

Data: 2022-08-03 12:04:36 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Drugi miesiąc wakacji to wciąż moment odpoczynku przed nadchodzącym rokiem szkolnym, ale także czas przygotowywań przed kolejnymi miesiącami wytężonej nauki. Oprócz długopisów i zeszytów, licealiści we własnym zakresie nabyć muszą także szkolne podręczniki. Jak co roku, także i tym razem sprawdzamy, ile za książki zapłacić będą musieli uczniowie i ich rodzice. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pixabay

W nowym roku szkolnym na uczniów szkół średnich czekać będzie kilka zmian. Przede wszystkim nowy przedmiot, historia i teraźniejszość, od dłuższego czasu będący obiektem medialnych kontrowersji. Jednak nie będzie to jedyny przedmiot, na który trzeba będzie kupić nowe książki – nowe wydania podręczników zapowiedziano m.in. do historii, fizyki czy chemii. 

Podręczniki do liceum i technikum 2022 – ile zapłacimy za podręczniki w tym roku? 

Postanowiliśmy sprawdzić, ile w tym roku należy wydać na nowe podręczniki szkolne do klasy pierwszej liceum. W przygotowanym przez nas zestawieniu uwzględniliśmy ceny przykładowego zestawu podręczników, które zakupić można w czterech popularnych księgarniach internetowych: Empik.com, TaniaKsiazka.pl, Tantis.pl oraz Gandalf.pl. Jak się okazało, za zakup nowych podręczników do 10 przedmiotów obowiązkowych, uczniowie lub rodzice będą musieli zapłacić prawie 500 złotych. 

Podręczniki do liceum 2022Opracowanie własne — stan na 2 sierpnia 2022. Materiał ma jedynie charakter poglądowy

Nasz przykładowy zestaw podręczników przygotowaliśmy w oparciu o szkolne zestawy podręczników kilku liceów ogólnokształcących z całej Polski. W księgarniach poszukiwaliśmy podręczników do następujących przedmiotów: języka polskiego, angielskiego i niemieckiego, matematyki, fizyki, biologii, matematyki, chemii, informatyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa

Może zainteresować cię także...

Część podręczników nie była jeszcze dostępna w sprzedaży poszczególnych księgarń. Chociaż sklepy internetowe miały już podręcznik w swojej ofercie wraz z proponowaną ceną sprzedaży, na wysyłkę potencjalni klienci będą musieli jeszcze poczekać. 

Podręczniki do liceum i technikum 2022 – tanie księgarnie internetowe

Jak wynika z przygotowanego przez nas zestawienia, na ten moment najtaniej książki nabyć można w księgarni internetowej Gandalf.com.pl. To właśnie tam cena za wybrane przez nas podręcznik wyniosła 468,08 zł.

Nieco więcej zapłacimy w księgarni Tantis.pl oraz TaniaKsiazka.pl. Na Tantis.pl wybrany przez nas zestaw podręczników wyniósł 476,03 zł, z kolei w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl za nowe podręczniki z naszej listy zapłacimy 480,42 zł. Tym razem najwięcej za wybrane przez nas książki trzeba będzie zapłacić w księgarni Empik.com. W popularnym sklepie internetowym za cały nasz pakiet trzeba zapłacić 493,14 zł.

Warto także zauważyć, że w zależności od wybranego sklepu, konkretne księgarnie oferują dodatkowe benefity, takie jak kody rabatowe czy bezpłatną wysyłkę. W części sklepów, oprócz podręczników, nabyć można także szkolne akcesoria: plecaki, zeszyty czy przybory piśmienne. Warto raz jeszcze podkreślić, że chociaż niektóre książki znaleźć można już było w ofercie księgarń, to nie wszystkie były w tym momencie dostępne. Dlatego też na pełne skompletowanie zestawu podręczników trzeba będzie poczekać.

Historia i teraźniejszość – podręczniki niedostępne w sprzedaży

Największym problemem w tym momencie może być zakup podręczników do historii oraz historii i teraźniejszości – dlatego też oba te przedmioty nie zostały uwzględnione w naszym zestawieniu. Wszystko z powodu wprowadzenia nowego przedmiotu i zmian w podstawie programowej nauczania historii w szkole średniej. Książki do tych przedmiotów wciąż są opracowywane lub dopiero czekają na aprobatę ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Historia i teraźniejszośc podręcznik

Dotychczas dopuszczono do użytku podręcznik Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979 autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Biały Kruk, na początku czerwca zwróciła uwagę mediów za sprawą opublikowanych fragmentów. Obecnie wydawca informuje na swojej stronie internetowej, że ze względu na opóźnienie w drukarni.

Podręcznik do historii Wydawnictwa Nowa Era – Poznać przeszłość 1 – według zapowiedzi w sklepie internetowym wydawcy, dostępny ma być w sprzedaży dopiero od 16 sierpnia 2022. Autorami publikacji są Adam Szweda i Marcin Pawlak. Nową edycję podręcznika do historii zapowiada także wydawnictwo WSiP. Jego autorami są Michał N. Faszcza, Radosław Lolo i Krzysztof Wiśniewski. Książki nie da się jednak jeszcze kupić w oficjalnym sklepie wydawnictwa – link prowadzący do podręcznika w ofercie księgarni internetowej WSiP nie działa poprawnie. 

Podręczniki do liceum i technikum 2022 – czy są obowiązkowe? 

Przede wszystkim warto podkreślić, że w przepisach szkoły nie są zobowiązane do tego, by realizować nauczanie w oparciu o wydawane podręczniki, bowiem podręczniki stanowią jedynie pomoc naukową. Nauczyciel uczący konkretnego przedmiotu może stworzyć własny program nauczania, z którego korzystać będzie w trakcie roku. Wówczas to osoba tworząca program określa, jakie tematy będą realizowane (zgodnie z podstawą programową danego przedmiotu) i w jakiej kolejności. 

Może zainteresować cię także...

W przypadku wielu przedmiotów ogólnokształcących znaczna część pedagogów decyduje się jednak na wybór podręcznika i przygotowanego przez wydawnictwo programu nauczania. Oznacza to, że nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z dostępnych na rynku podręczników, jednak nie są one obowiązkowe. 

Podręczniki do liceum i technikum 2022 – gdzie kupić tanio? 

Uczniowie i rodzice przed rozpoczęciem roku szkolnego często zaczynają zastanawiać się, gdzie można kupić tanio książki do liceum czy technikum. Najbardziej okazyjną formą zakupu książek jest odsprzedaż koleżeńska – starsi uczniowie sprzedają swoim koleżankom i kolegom podręczniki w czasie szkolnych kiermaszów lub między sobą. Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto zaobserwować także lokalne grupy na Facebooku oraz grupy typu – „książka – sprzedam/kupię”. Książki z drugiej ręki kupić można także w antykwariatach i na portalach aukcyjnych typu Allegro

Czytaj także: Zmiany na liście lektur. Co tak naprawdę oznacza to dla kształcenia literackiego?

Warto zauważyć, że na ceny nowych książek wpływ ma nie tylko marża księgarni czy zysk wydawnictwa, ale także rosnące ceny energii, a to z kolei przekłada się na kosztu druku. Problemem jest też cena papieru, a drukarze od wielu miesięcy alarmują, wskazując na problemy z dostępem do dobrej jakości tektury i celulozy. Konieczność sprowadzenia papieru z Chin wpływa zaś nie tylko na cenę książki, ale równie czas oczekiwania na wydruk podręcznika. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Wojciech Roszkowski1
Okładka książki - Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Podręcznik kierowany do uczniów klas pierwszych liceów ogólnokształcących oraz techników dla przedmiotu "Historia i Teraźniejszość". Podręcznik obejmuje...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje