Prawie 500 zł za podręczniki. Gdzie najtaniej kupić podręczniki szkolne?

Data: 2020-08-08 14:50:34 Autor: pobarski

Chociaż o powrocie do szkoły niewielu z uczniów pragnie już myśleć, to jednak – wielu rodziców już na początku sierpnia zastanawia się, gdzie można kupić niezbędne książki i zeszyt na przyszły rok szkolny. Sprawdzamy, ile zapłacą rodzice i podpowiadamy, gdzie można zrobić zakupy.  

Obrazek w treści 

Sezon podręcznikowy to zmora dla rodziców i starszych uczniów. Coraz częściej zamiast klasycznej wizyty w księgarni czy antykwariacie, wybieramy jednak zakupy przez internet. Chociaż na ten moment nie wiadomo, jak dokładnie wyglądać będzie przyszły rok szkolny, to wielu rodziców uczniów szkół średnich już teraz zastanawia się, gdzie kupić potrzebne książki. Podobnie jak w ubiegłym roku, także i teraz prezentujemy zestawienie, w którym sprawdzamy, gdzie najtaniej uda się skompletować zestaw podręczników. 

Poniższe zestawienie sporządzone zostało na podstawie przykładowej listy podręczników dla klasy pierwszej w czteroletnim liceum dla absolwentów ósmej klasy szkoły podstawowej. 

W zestawieniu znalazły się podręczniki: Ponad słowami 1 (język polski), Poznać przeszłość 1 (historia), W centrum uwagi 1 (wiedza o społeczeństwie), Solutions Gold Pre-Intermediate (język angielski), Effekt 1 (język niemiecki), Matematyka 1 (matematyka), Odkryć fizykę cz. 1 (fizyka), To jest chemia 1. Chemia ogólna i nieorganiczna (chemia), Biologia na czasie 1 (biologia), Oblicza geografii 1 (geografia), Żyję i działam bezpiecznie (edukacja dla bezpieczeństwa).

Łącznie w naszej liście uwzględnione zostało 11 podręczników do przedmiotów ogólnokształcących; nie uwzględniono zeszytów ćwiczeń czy podręczników do przedmiotów fakultatywnych. Zestawienie sporządzono na podstawie cen z dnia 8.08.2020 w księgarniach: Empik, TaniaKsiazka.pl, Tantis.pl oraz Gandalf.com.pl. Dodatkowo przedstawiono uśrednione ceny książek używanych na platformie allegro.pl. 

Za nowe książki wydamy prawie pół tysiąca 

Tanie podrecznikiOpracowanie własne. Ceny książek sprzedawanych na Allegro.pl podane zostały w przybliżeniu

Jak wynika z naszego zestawienia, za zakup nowych podręczników do 1 klasy liceum po szkole podstawowej, rodzice czasem będą musieli zapłacić nawet ponad 450 złotych. A to nie wszystkie książki – w zależności od szkoły, wśród obowiązkowych podręczników mogą znaleźć się m.in. książki do informatyki, filozofii, muzyki, plastyki, religii, podstaw przedsiębiorczości czy przedmiotów zawodowych. Wyposażając ucznia, należy pamiętać także o zeszytach, notatnikach i różnego rodzaju przyborach pisarskich. 

Czasem, gdy dzieci rozpoczynają naukę w nowej szkole, rodzice decydują się na zakup nowego komputera – choć w przeszłości mogło uchodzić to za ekstrawagancję, sprzęt przyda się zwłaszcza w dobie pandemii. Należy bowiem pamiętać, że od marca wszystkie publiczne szkoły w Polsce prowadziły zdalne nauczanie za pośrednictwem, m.in. za pomocą wideokonferencji czy platform edukacyjnych. I chociaż obecnie mówi się o powrocie do szkół we wrześniu, to wciąż istnieje ryzyko, że uczniowie zmuszeni będą kontynuwać naukę w formie zdalnej edukacji.

Tanie podręczniki do szkoły średniej

tanie podrecznikiOpracowanie własne

Okazuje się, że spośród 4 księgarń, które posiadały wszystkie książki z naszej listy, najkorzystniejsza oferta znaleziona została na… Empik.com. Chociaż w stacjonarnych sklepach często książki sprzedawane są w cenie okładkowej, w ofercie sklepu internetowego publikacje kupić możemy z rabatami. 

Za 11 książek, które wybraliśmy, łącznie zapłacić trzeba będzie 461,23 zł. Przy tej kwocie wysyłka będzie darmowa – możemy zamówić kuriera do domu lub wybrać opcję odbioru w salonie. 

Dodatkowo, podobnie jak każdego roku, Empik rozszerza swoją ofertę nie tylko o książki, ale także przybory szkolne, tornistry i plecaki, laptopy i drukarki, a nawet – meble, takie jak biurka czy krzesła obrotowe.

Zakupy książkowe zrobić można także w księgarni TaniaKsiazka.pl. Tutaj za 11 nowych podręczników z naszej listy zapłacić trzeba 486,60 zł. Obecnie TaniaKsiazka.pl prowadzi promocję na podręczniki szkolne, które sprzedaje z rabatem do -33%

Gdzie tanio kupić podręczniki do liceum? 

Tanie podreczniki tantis.plOpracowanie własne

Nowe podręczniki do liceum w dobrych cenach znaleźć można także w księgarniach internetowych Tantis.pl oraz Gandalf.com.pl

W księgarni internetowej Tantis.pl możemy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne podręczniki za  468,61 zł. Księgarnia posiada także liczne promocje na inne swoje książki, w tym rabaty na książki dla dzieci czy thrillery i kryminały. Niektóre podręczniki na Tantis.pl kupić można także w formie pakietów (np. podręcznik + zeszyt ćwiczeń). Niestety, za wysyłkę w księgarni trzeba zapłacić – koszt wysyłki kurierskiej to ok. 11 zł. 

Oferta Gandalf.com.pl jest dość podobna. Za zestaw 11 podręczników przyjdzie nam zapłacić ok. 475 złotych. Oprócz książek, w księgarni kupić można także artykuły papiernicze czy elektronikę. Wysyłka w tej księgarni jest darmowa dla zakupów powyżej 299 złotych. 

Tanie podręczniki szkolne w Internecie 

Stosunkowo tanio zakupy podręcznikowe zrobić można na Allegro.pl. Dlaczego ceny są tam znacznie niższe niż w pozostałych miejscach? Przede wszystkim Allegro posiada sporą bazę sprzedawców, którzy na sprzedaż wystawiają książki używane, a nie nowe. Jednocześnie – bardzo trudno jest kupić cały zestaw książek od jednego sprzedawcy. Z reguły tańsze używane podręczniki sprzedają antykwariaty lub sami uczniowie, którzy posiadają ograniczony zasób książek.

Często zatem do ceny książki będziemy musieli doliczyć koszt wysyłki, a to – nierzadko zrówna się z ceną książek nowych sprzedawanych przez pozostałe księgarnie. Książki z naszego zestawienia udałby się kupić za około 320 złotych, jest to jednak cena uśredniona i bez kosztów wysyłki, bowiem Allegro nie posiada stałej oferty - ceny książek różnią się od danej aukcji. 

Tanie podręczniki w antykwariacie

Czasem, zamiast szukania odpowiedniej oferty w Internecie, warto zainteresować się księgarniami i antykwariatami w naszym pobliżu. Często w okolicach szkół czy uniwersytetów działają małe, lokalna antykwariaty, które skupują książki od uczniów i studentów. Także i tam nierzadko uda się upolować książki w naprawdę dobrych cenach. 

Zachęcamy także do pójścia do lokalnej księgarni – nikt nie doradzi w wyborze książek tak dobrze, jak znający swoją ofertę księgarz. To właśnie pracownicy księgarń często doskonale wiedzą, jakich konkretnych wydań potrzebują uczniowie

Warto przed pójściem do fizycznej księgarni zaopatrzyć się w listę tytułów wraz z numerami dopuszczeń – dzięki temu sprawniej uda się wybrać odpowiednie tytuły. Jeśli szkoła w swojej liście nie określiła numerów dopuszczeń, warto zwrócić się do sekretariatu z prośbą o doprecyzowanie listy. W przeciwnym razie możemy kupić niewłaściwy podręcznik. Dodatkowo należy pamiętać o zasadach bezpiecznego dokonywania zakupów w księgarniach i antykwariatach w czasie pandemii

Obecnie w Polsce zapewnia się bezpłatne użyczenie podręczników szkolnych dla uczniów szkół podstawowych. We własnym zakresie rodzice uczniów w podstawówkach zakupić muszą jedynie podręczniki do lekcji religii. W czerwcu każdego roku uczniowie musza oddać wypożyczone podręczniki do biblioteki. Wówczas dokonywane jest rozliczenie i sprawdzenie oddanych książek, a za zniszczone podręczniki należy zapłacić.

 

Powyższe zestawienie cenowe ma jedynie charakter orientacyjny i nie stanowi oferty handlowej. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
O melba!
Grażyna Bąkiewicz
O melba!
Pokaż wszystkie recenzje