Jak bezpiecznie robić zakupy w księgarni w czasie pandemii?

Data: 2020-08-05 10:18:01 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Z powodu wzrostu zachorowań, wielu czytelników obawia się zagrożenia. Instytucje rządowe przypominają: pandemia nadal trwa i należy bezwzględnie stosować się do zasad bezpieczeństwa. 

Obrazek w treści

Chociaż gorąca, letnia pogoda sprawiła, że wielu z nas mogło zapomnieć o zagrożeniu koronawirusem, należy pamiętać, że na czas wakacji wirus nie zniknął. Co więcej, w ostatnich dniach w Polsce odnotowano kolejne wzrosty zachorowań, a doniesienia medialne sugerują, że część gmin czy powiatów objęta może zostać dodatkowymi obostrzeniami. Niektóre z polskich uczelni podjęło decyzję o kontynuowaniu nauki zdalnej w kolejnym roku akademickim, a biblioteki wciąż stosują się do zaleceń GIS-u oraz Biblioteki Narodowej – czytelnicy nie mają dostępu do regałów, w czasie wizyt w bibliotece muszą mieć ubrane maseczki, a książki poddawane są kwarantannie. Jak zachować bezpieczeństwo, robiąc zakupy w księgarni? 

Zrób zakupy w sieci

Jeśli to możliwe, zrób zakupy w sieci, a do księgarni udaj się po odbiór zamówienia. W ten sposób ograniczysz czas spędzany na dokonywanie zakupów w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Jednocześnie – masz pewność, że zakupisz wszystkie tytuły, które potrzebujesz. Jeśli twoja lokalna księgarnia nie ma strony internetowej lub nie prowadzi sprzedaży przez Internet, możesz wcześniej zadzwonić do księgarni i poprosić jej pracowników o przygotowanie Twoich zakupów. Wówczas odłożone książki czekać będą na Ciebie przy kasie. 

Załóż maseczkę! 

Przebywając w przestrzeni wspólnej wciąż obowiązuje nakaz maseczek. Wchodząc do księgarni należy ubrać maseczkę lub w inny sposób zakryć usta i nos. Ważne, by zarówno usta, jak i nos znalazły się pod maską, chustą czy szalikiem. Nie należy „przesuwać” maseczki na szyję po wyjściu ze sklepu – w ten sposób możemy uszkodzić swoją maseczkę.

Ubierz rękawiczki i zdezynfekuj dłonie 

Wchodząc do księgarni, podobnie jak do każdego innego sklepu, pamiętaj o zdezynfekowaniu dłoni przed wejściem. Możesz zrobić to za pomocą umieszczonego przed wejściem do sklepu płynu lub własnego środka, który ci towarzyszy. 

Czytaj także: Największe targi książki odwołane. Powód: koronawirus.

Ważne – nawet jeśli masz ubrane rękawiczki jednorazowe, w których poruszasz się po centrum handlowym, warto pomimo tego zdezynfekować dłonie. Rękawiczki nie zastępują konieczności częstego mycia rąk. 

Nie dotykaj tego, czego nie chcesz kupić 

Chociaż czasem wchodząc do księgarni często wiemy, jakiej książki potrzebujemy, nierzadko – szukamy dopiero idealnej książki dla siebie lub na prezent. 

Czytaj także: Kiedy będą otwarte biblioteki? Jak będą funkcjonowały w czasie epidemii?

Książki, które znajdują się w bibliotece, trafiają do kwarantanny za każdym razem, kiedy dotknie ich czytelnik. Niestety, ta zasada nie działa w księgarniach. Chociaż przyzwyczajeni jesteśmy do czytania opisów umieszczonych na okładkach książek – jeśli istnieje taka możliwość, poszukajmy streszczenia treści w sieci, np. na stronie internetowej księgarni czy za pomocą książek umieszczonych w bazie serwisu Granice.pl. 

Zapłać za pomocą płatności bezgotówkowej 

Jeśli masz taką możliwość, zapłać za swoje książki za pomocą płatności zbliżeniowej kartą, płatności za pomocą telefonu komórkowego lub BLIK-iem. Dzięki temu nie dochodzi do przekazywania tradycyjnej gotówki, na której znajdować mogą się drobnoustroje i wirusy. 

Poddaj książki kwarantannie 

Po przyjściu do domu, umyj ręce za pomocą ciepłej wody oraz mydła. Jeśli uważasz to za konieczne, po zakupach możesz samemu poddać zakupione książki kwarantannie. Odłóż je na półkę lub stolik na najbliższe 2 doby, podobnie jak ma to miejsce w bibliotekach.

Nie zaleca się „dezynfekowania” książek za pomocą preparatów chemicznych czy… mikrofalówki. Takie działania mogą uszkodzić Wasze nowe książki. 

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, by zachować spokój, a w przypadku objawów zachorowania wirusem – natychmiast powiadomić odpowiednie służby medyczne. 

 

Opracowano na podstawie: Zalecenia dla przedsiębiorców w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z dnia 11.03.2020 przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Nowa normalność – wytyczne dla branż z dnia 29.04.2020 przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce wydane przez Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS z dnia 28 kwietnia 2020 r. oraz zawarte w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy