Język polski trudniejszy od matematyki? Są już wyniki matur 2022

Data: 2022-07-05 11:56:18 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

We wtorek 5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Choć zdawalność matury z polskiego wciąż jest wysoka, to najmniej procent na maturalnych świadectwach przypisane zostanie przy wynikach z polskiego.

Obrazek w treści Język polski trudniejszy od matematyki? Są już wyniki matur 2022 [jpg]Fotografia ilustracyjna / Pexel

Obowiązkowy egzamin z matematyki to pięta achillesowa maturzystów? Okazuje się, że nie tylko królowej nauk należy się bać. Tego roku najsłabszy średni wynik odnotowano w przypadku egzaminu z języka polskiego! 

Język polski – wyniki matury 2022 zaskakują 

Nie jest niespodzianką, że największym wyzwaniem dla maturzystów jest matematyka. Ten przedmiot na maturze zdało w tym roku 82% zdających, jednak z polskim poszło znacznie lepiej, bo egzamin z polskiego udało się zdać aż 95% abiturientów. Paradoksalnie jednak, jeśli chodzi o średnie wyniki, to właśnie matematyka zdobyła przewagę! 

Wyniki matur 2022Fot. CKE / fragment prezentacji

Jak wynika ze wstępnych informacji zaprezentowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, średni wynik z tegorocznej matury z języka polskiego wyniósł 54%. To najniższy wynik spośród trzech przedmiotów obowiązkowych. Średni wynik zdającego egzamin z matematyki wyniósł 58%, czyli o 4 punkty procentowe więcej od egzaminu z polskiego. Uśredniony maturzysta zdający maturę z angielskiego otrzymał za swój egzamin 76%, a jeśli wybrał język niemiecki – 57%.

Może zainteresować cię także...

Z wykresu przedstawionego przez CKE możemy zobaczyć, że najlepiej z maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym poradzili sobie absolwenci liceów, dla których średni wynik wynosi 57%. Nieco mniej, bo na 49% matura z polskiego zdana została przez uczniów z technikum, a na 35% przez absolwentów branżowej szkoły zawodowej II stopnia. 

Język polski na poziomie rozszerzonym – matura z polskiego 2022 

Przypomnijmy, że język polski na egzaminie maturalnym zdaje się na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Na poziomie podstawowym maturę muszą zdać wszyscy abiturienci na minimum 30%. Polski na poziomie rozszerzonym to jeden z egzaminów dodatkowych, które wybrać mogą zdający. W tym roku, by zdać maturę, nie trzeba było przekraczać progu 30% z wybranego przedmiotu dodatkowego. 

Czytaj także: Znani pisarze bez matury! Kto nie zdał egzaminu dojrzałości?

Język polski nie był najpopularniejszym wyborem wśród maturzystów. We wszystkich typach szkół najchętniej wybieranym przedmiotem dodatkowym był język angielski. Język polski na poziomie rozszerzonym na drugiej pozycji znalazł się wśród wyborów licealistów (30%) oraz zdających ze szkoły branżowej II stopnia (20%). Zaledwie 10% absolwentów techników zdecydowało się na wybór języka polskiego jako przedmiotu dodatkowego. 

Co było na maturze z polskiego w 2022? 

Przypomnijmy, że na tegorocznej maturze z polskiego na poziomie podstawowym pojawiły się – tradycyjnie – zadania związane z czytaniem ze zrozumieniem; należało także dokonać streszczenia tekstu oraz rozpoznać funkcje tekstu. Pełne omówienie zadań z tegorocznej matury z języka polskiego znajdziecie w poświęconym egzaminowi artykule.

W zadaniu 10. pojawił się fragment lektury szkolnej – zdający musieli odpowiedzieć, kto jest jej autorem i jak brzmi jej tytuł. Fragment pochodził z Lalki Bolesława Prusa. W zależności od wybranego tematu, w wypracowaniu abiturienci musieli odnieść się do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Nocy i dni Marii Dąbrowskiej lub dokonać interpretacji wiersza Józefa Barana

Na poziomie rozszerzonym pojawił się fragment tekstu Bogumiły Kaniewskiej Doświadczenie historyczne w zapisie literackim. Zdający mogli także dokonać interpretacji porównawczej dwóch wierszy – Godziny tworzenia Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Próbowałem sobie przypomnieć Tadeusza Różewicza

 

Tagi: matura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz15
Okładka książki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz (a dokładnie Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem), to epicki poemat...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje