Matura z języka polskiego 2022 – co będzie? Oto nasze typy!

Data: 2022-05-02 11:43:22 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Egzamin maturalny z języka polskiego to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów, do którego co roku przystępują abiturienci szkół średnich. W tym artykule prezentujemy przygotowaną przez naszą redakcję propozycje lektur na maturze 2022 i nasze typy na maturę z polskiego 2022.

Obrazek w treści Matura z języka polskiego 2022 – co będzie? Oto nasze typy! [jpg]Fot. Polona / domena publiczna / fragment plakatu zapowiadającego spektakl w Teatrze Nowym w Koszalinie (1946 r.)

Dobrze zdana matura z polskiego często ogromny wpływ ma na to, czy dostaniemy się na upragnione studia. Wbrew pozorom, wysoki wyniki z matury z języka polskiego potrzebny jest nie tylko dla tych, który po liceum wybierają się na polonistykę! Warto więc dobrze przygotować się w 2022 roku do matury z polskiego.

Czytaj także: Matura 2022: język polski – odpowiedzi i zadania, arkusz zadań 2022 matura z polskiego

Co czeka na maturzystów na maturze z języka polskiego w 2022 roku? Poniżej prezentujemy:

Wymagania matura z polskiego 2022

W 2022 roku, podobnie jak w poprzednich latach, maturzyści zdawać będą swój egzamin w oparciu o specjalne wymagania egzaminacyjne, a nie podstawę programową.

Czytaj także: Mniej lektur na egzaminie! Co zostało wykreślone?

Oznacza to, że w jeszcze w tym roku abiturienci mogą spodziewać się egzaminu okrojonego o część zagadnień. Zmiany te wynikają z pandemii, która na pewien czas zmusiła szkoły do przejścia na zdalny tryb pracy.

Co będzie na maturze z polskiego w 2022 roku?

Przed maturą wielu zdających zastanawia się nad tym, czego można spodziewać się na egzaminie. Najczęściej przed maturą z polskiego szukamy streszczeń i opracowań lektur z gwiazdką, o które twórcy egzaminów pytają w zadaniach zamkniętych, ale także – w wypracowaniach (rozprawkach maturalnych).

Może zainteresować cię także...

Czego można spodziewać się na maturze w tym roku? Przede wszystkim spoglądając na tematy wypracowań maturalnych z lat ubiegłych, zauważyć można, że najczęściej na maturze z polskiego pojawia się Lalka Bolesława Prusa. Powieść pozytywistyczna od 2015 roku pojawiła się w zadaniach z rozprawką aż 3 razy: w 2015, 2018 i 2021 roku.

Oprócz tego dwukrotnie w zadaniach z rozprawką odwoływano się do Dziadów (części IV oraz III) Adama Mickiewicza, a w 2020 roku zdający musieli napisać rozprawkę na temat motywu fantastycznego w literaturze na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Warto zauważyć, że do tej pory w ramach zadania z rozprawką nie pojawił się Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, który również jest lekturą z gwiazdką. Pan Tadeusz pojawiał się dotychczas w pozostałych częściach egzaminów, m.in. w zadaniach na czytanie ze zrozumieniem.

Istnieje duża szansa, że na maturze w 2022 roku uczniowie otrzymają tekst któregoś z twórców epoki romantyzmu – np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Aleksandra Fredry. W 2022 roku mija bowiem dokładnie 200 lat od wydania Mickiewiczowskiego poematu Romantyczność, który symbolicznie uznaje się za początek romantyzmu w Polsce.

Jakie lektury przypomnieć sobie przed maturą z polskiego 2022?

Co warto więc przypomnieć sobie na kilka dni przed maturą z polskiego? Przede wszystkim należy spojrzeć w streszczenia utworów, które czytano w liceum jako lektury z gwiazdką.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że na egzaminie maturzyści mogą zostać zapytani także o lektury poznane wcześniej, np. w gimnazjum – chodzi m.in. o Zemstę, Balladynę czy którąś z powieści Henryka Sienkiewicza.

Może zainteresować cię także...

Warto przypomnieć sobie najważniejsze informacje o budowie Trenów Jana Kochanowskiego oraz okolicznościach ich powstania. Nie wolno zapomnieć także o jednym z najważniejszych światowych twórców – Williamie Szekspirze. Dramaty takie jak Makbet czy Romeo i Julia nie tylko są lekturami obowiązkowymi, ale także zawierają w sobie wiele literackich motywów, które wykorzystać można w rozprawkach.

Kiedy i o której godzinie będzie matura z języka polskiego w 2022 roku?

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w środę, 4 maja 2022 roku o godz. 9:00.

Czytaj także: Znani pisarze bez matury! Kto nie zdał egzaminu dojrzałości?

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się w kolejnym tygodniu – we wtorek 10 maja 2022 roku. Egzamin na poziomie rozszerzonym również odbędzie się o godzinie 9.

Czy na maturze z języka polskiego w 2022 część ustna jest obowiązkowa?

Podobnie jak w ostatnich latach, także na maturze 2022 nie będzie przeprowadzany egzamin ustny z języka polskiego.

Czytaj także: Próbny egzamin 2021 – odpowiedzi do egzaminu z języka polskiego 

Do takiego egzaminu mogą przystąpić jednak maturzyści, którzy potrzebują wynik z egzaminu ustnego, ponieważ planują studiować na uczelni zagranicznej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz15
Okładka książki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz (a dokładnie Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem), to epicki poemat...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje