Quantcast

Romeo i Julia

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2010-02-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7327-031-0
Liczba stron: 152
Tytuł oryginału: Romeo and Juliet
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Słomczyński Maciej

Ocena: 4.74 (72 głosów)
Inne wydania:

Cała Werona boleje nad konfliktem między rodami Kapuletich i Montekich - najpotężniejszych rodzin w mieście. Książę Escalus postanawia zastosować represje wobec awanturników, bo łagodna perswazja jest nieskuteczna. Tymczasem młody Romeo Monteki przez przypadek udaje się na bal do domu wroga i poznaje tam piękną Julię Kapuleti. Okazuje się, że miłość pokonuje rodzinną nienawiść. Dla zakochanych nie istnieją żadne przeszkody, Romeo i Julia nie potrafią bez siebie żyć...

 

Kup książkę Romeo i Julia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Romeo i Julia

Avatar użytkownika - zuza033
zuza033
Przeczytane:2017-03-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2017, Przeczytane,
Wszyscy chwalą tę książkę, bo to klasyk, taka romantyczna, smutna ... i takie tam. Mi się ona nie podobała. Była nudna, pisana niezrozumiałym językiem i wierszem. Niby to klasyk, ale mogłoby być coś ciekawszego. Tak naprawdę to zacziekawił mnie tylko fragment, pod koniec ksiązki kiedy zaczęło się cos dziać do rzeczy... akcja z trucizną ;) Mogło by być coś ciekawszego. 3/6
Link do opinii
Avatar użytkownika - gabolek000
gabolek000
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 2016, 52 książki 2016, posiadam, zrecenzowane,
"Romeo i Julia" to opowieść o trudnej miłości, która jednocześnie potrafi złapać czytelnika za serce, mocno ścisnąć i nie puścić przez jakiś czas. Ukazuje realia dawnego świata, mówi o niesprawiedliwości, nieszczęściu, ale i miłości aż po grób. Pokazuje także, jak mylne może być jedno zdarzenie i jak wiele potrafi zmienić. Bohaterowie nie są zbyt barwni czy wyróżniający się w szczególności od innych postaci, nie są nieziemsko piękni czy nad wyraz inteligentni. Są w zupełności sobą. Choć miłość Romea i Julii smakowała najlepiej, bo była zakazana, przyczyniła się do rozwiązania zażartego konfliktu pomiędzy dwoma rodami. I co z tego, że ta książka została napisana przez wybitnego autora tak dawno temu, skoro w moim mniemaniu jest nadal aktualna? Polecam, choć niektórym pewnie będzie trudno ją zrozumieć.
Link do opinii
Piękna i romantyczna opowieść o Miłości, dwóch czasem różnych od siebie kochanków. To piękny styl wypowiedzi.. To jest to!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Ulubiona lektura, zdecydowanie!
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-04-01, Mam, 26 książek 2015,
Książkę oceniłabym jako wyśmienitą, jeśli byłabym fankom klasyki. Ja jednak wolę książki i autorów współczesnych, tak więc mimo, iż podobała mi się, nie uważam jej za rewelacyjną. Miała jeden wieli plus, jeśli chodzi o lektury szkolne, występował w niej wątek miłosny, przez co dla mnie książka podskoczyła na wyższy próg oceniania.
Link do opinii
Avatar użytkownika - martellina
martellina
Przeczytane:2015-01-14,

William Szekspir jest autorem wielu dzieł literackich, między innymi "Romea i Julii"- angielski poeta, gramaturg, aktor." Romeo i Julia" to jeden z najbardziej znanych dramatów Szekspira, a tytułowi bohaterowie to najbardziej znana w literaturze para kochanków. Są symbolem wiernej i oddanej miłości. To ona jest głównym tematem tej tragedii. W Weronie żyją dwa od dawna skłócone rody: Kpuletich i Montekich. Przypadkowo na balu u Kapuletich pojawia się Romeo Monteki w masce i poznaję Julię Kapuleti. Zakochuje si w niej. Nie mogą być razem gdyż dzieli ich rodowy spór. Młodzi jednak biorą potajemny ślub w celi ojca Laurentego. Następnego dnia Romeo zostaje wplątany w uliczną bójkę i zabija Tybalta z rodu Kapuletich. Pomścił w ten sposób śmierć swojego przyjaciela Merkucja. Romeo zostaje wygnany z Werony do Mantui. Julia ma być wydana za hrabiego Parysa. Decyduje się na wypicie eliksiru nasennego od ojca Laurentego aby upozorować własną śmierć. Zakonnik, który miał powiadomić o tym Romea, nie dociera do niego z powodu zarazy. Romeo myśli, że jego żona nie żyje. Przybywa do jej grobowca i popełnia samobójstwo. Julia po przebudzeniu również zabija się u boku ukochanego. Skłóceni rodzice godzą się nad zwłokami swoich dzieci. Według mnie "Romeo i Julia" to książka warta przeczytania. Jest smutna ale pokazuje miłość zdolną do wszystkiego, której chyba nie ma już w dzisiejszych czasach.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 3, Przeczytałem,
Przeczytałam, bo mi kazano. Na początku sądziłam, że mi się spodoba, później jednak bardzo się zawiodłam. Tkliwa i przesłodzona historyjka o dwojgu nastolatkach (w przypadku Juli, to nawet dzieciach), które myślą o jednym i wydaje im się, że na temat miłości wiedzą wszystko. Oczywiście by dodać tkliwości, oboje z miłości giną i teraz cała widownia płaczeeee... Nie, to nie jest książka dla mnie, mimo że romanse lubię czytać. I żeby nie było - autora nie krytykuję. Sądzę nawet, że on również podzieliłby moje zdanie i pewnie dlatego napisał tę sztukę. By pokazać młodym, jak potrafią być głupi i naiwni i do czego to może doprowadzić.
Link do opinii
Avatar użytkownika - olkapolkajanek
olkapolkajanek
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
O PĘKNIJ SERCE ! PĘKNIJ W TYM PRZESKOKU Z BOGACTW DO NĘDZY! DO WIĘZIENIA WZROKU! JUŻ TY NIE ZAZNASZ SWOBODY UROKU JAK NAS NA ZIEMI ZŁĄCZYŁ JEDEN ŚLUB TAK NIECH NAS W NIEBIE ZŁĄCZY JEDEN GRÓB takiej miłości szukałam przez około dwadzieścia kilka lat- takiej za którą będę mogła oddać życie- z własnej woli, bez przymusu. oddać wszystko. nie być. nie mieć. nie ma takiej miłości, przynajmniej ja takiej nie znalazłam. jest miłość inna, prawdziwsza, taka która cieszy i boli, ale taka za którą nie oddam życia. bardzo niedawno uświadomiłam sobie, że w życiu wszystko jest ulotne, a przynajmniej takie może być. nawet wspomnienia choćby pielęgnowane mogą z czasem stracić blask. nie żyjemy w czasach Romea i Julii - często sobie to powtarzam kiedy serce rwie mi się gdzieś- nie wiadomo gdzie- do miłosnych uniesień, wysoko, pieknie, łagodnie. miłość ksiązkowa- w książkach, miłość filmowa w filmach, moja miłość- rzeczywistość a ta tnie niekiedy a cięcia bolą- bo tnie gdzie popadnie, w serce, w myśli w czyny. codziennie uczę się miłości i życia. życia i miłości. i wciąż pytam - czy to ta? może kiedy będę potrafiła odpowiedzieć- znajdę ją i zostaniemy na zawsze. razem. nie wierzę już w miłość Julii i Romea, po prostu- nie wierzę, stworzyli ją sobie na potrzeby Szekspira, a może to Szekspir stworzył ją sobie sam?... nie ma tak, pewnie dziś Julia czepiałaby się Romea , że kotary nie poprzykręcane, a ten wykręcałby się, że nie miał czasu, wiertarki, śrubek, kleju i , że po prostu- co to są te kotary cholerne i po co one maja być zawieszone skoro bez kotar lepiej, jaśniej, żywiej jakoś, pewnie Julia zadąsana poszłaby czytać "inteligencję emocjonalną" a w niedzielę pojechaliby pospacerować po Wilanowie i zamiast trucizny napiliby się zimnego piwa i odetchnęli z ulgą, że mają siebie i swoje życie, sprawy, nadzieje , marzenia... i w głebi duszy wiedzieliby, że jeśli nie udałaby im się miłość to i tak żyliby dalej- osobno. pewnie jakaś część mnie i jego umarłaby i nigdy nie zmartwychwstała ale cóż powiedziałaby Julcia- takie życie. w końcu nie żyjemy w czasach Romea i Julii , nie? ??
Link do opinii
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 3, Przeczytałem, 12 książek - 2013,
Romeo i Julia - czyli historia dwóch zakochanych osób z rodów, które są wrogami. Wszystko na początku układa się dobrze, ale z upływem czasu i czytania opowieść traci na uroku. Jak na dramat przystało wszyscy na końcu giną, czyli według mnie jest to niepotrzebne.
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena24733
magdalena24733
Przeczytane:2013-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Historia bardzo wzruszająca o zakochanej parze, która nie mogła być razem z powodu sytuacji rodzinnej bo ich rodziny były skłócone. Kochankowie jednak wszystko zrobiły aby być razem aż do śmierci. Tak na prawdę to ich razem śmierć połączyła
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sianeta
Sianeta
Przeczytane:2013-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka przedstawia dzieje tragicznej miłości dwojga młodych ludzi - Romea (15 lat) i Julii (14 lat) Sztuka pokazuje konflikt pomiędzy zwaśnionymi rodami Capulettich i Montecchich. Spór sprawia, że historia kochanków z Werony kończy się nieszczęśliwie. W utworze istnieje kontrast dwóch sprzecznych uczuć, a są nimi miłość i nienawiść. "Romeo i Julia" to sztuka, w której autor pokazał moc, jaką posiada miłość. Dzięki temu uczuciu bohaterowie zmieniają się wewnętrznie, staja się bardziej dojrzali. A ich śmierć ma wymiar metafizyczny, jednoczy przy grobie skłócone rody Montekich i Kapuletów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - blebelebe
blebelebe
Przeczytane:2013-03-07,

   "Romeo i Julia" - czyli dramat angielskiego pisarza Williama Szekspira przedstawiający historię tragicznej miłości dwóch bardzo młodych ludzi, którzy stali się współczesnym wzorcem miłości romantycznej i niemalże doskonałej, a zarazem tragicznej. Rzecz dzieje się w przesyconych urokiem dwóch włoskich miastach: Weronie i Mantui. Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, jak to często w ówczesnych czasach bywało. Ich członkowie zakochują się w sobie.

   Wszystko jest dosyć pogmatwane. Początkowo Romeo jest nieszczęśliwie zakochany w Rozalinie i kiedy dowiaduje się, że ta ma być na balu i Capuletich, postanawia się tam zjawić. Udaje się tam wraz z przyjaciółmi i poznaje Julię. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon nowej wybranki i wyznaje jej miłość. Ta, ze względu na mrok, nie wie, kto stoi pod jej balkonem, odpowiada zatem, że jedyną osobą, którą naprawdę kocha, jest Romeo Montecchi ze zwaśnionego rodu. Słysząc to, młodzieniec postanawia ujawić swą tożsamość. Już następnego dnia Romeo i Julia biorą tajny ślub. To wydarzenie jednak nie zmienia sytuacji skłóconych rodów - wręcz odwrotnie. Dopiero w tym momencie tusza lawina nieszczęśliwych zdarzeń, która doprowadza do śmierci wielu ludzi, aż w końcu giną główni bohaterzy.

   W dobie XXI miłość obojga młodych ludzi może wydawać się nieco nietypowa, wręcz absurdalna. Oboje nie są nawet pełnoletni, a ich znajomość trwa zaledwie kilka dni. Mimo to są w stanie poświęcić własne życie w imię drugiej osoby i rozpaczy. Piękna historia o miłości, delikatnie zabarwiona, lecz zawsze tak samo wzruszająca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-02-10, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Kto z nas nie zna historii Romea i Julii? Dzieło Szekspira niesamowicie mnie wzruszyło.Mimo, że język nie jest łatwy to jest taki romantyczny i cudowny, a historia kochanków z Werony mimo, że tragiczna to piękna. Większość z nas tę historię zna pewnie z filmów, ale książkę warto przeczytać, poczuć ten kimat, zasmakować go.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Fleur
Fleur
Przeczytane:2011-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
płakałam, płakałam, płakałam. Chyba nie trzeba nic pisać, bo wiadomo, że to dzieło jest świetne .!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Lily
Lily
Przeczytane:2011-12-07,
Czytam jako lekturę szkolną. Mówili, że okropne ale mnie się podoba. Z pewnością jeszcze do tej książki powrócę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
O tej pozycji pisac nie trzeba, wierzę, że zna ją każdy. Jak nie z książki to z pięknej gry Leonardo DiCaprio i Claire Danes. Myślę jednak, że książkę i tak warto przeczytac.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-25, Mam,
Jakby nie patrzeć to klasyk... Chociaż większość osób nawet czytających książki nie sięnałeby po to gdyby nie było lekturą szkolna...
Link do opinii
Avatar użytkownika - astamate
astamate
Przeczytane:2011-11-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
O PĘKNIJ SERCE ! PĘKNIJ W TYM PRZESKOKU Z BOGACTW DO NĘDZY! DO WIĘZIENIA WZROKU! JUŻ TY NIE ZAZNASZ SWOBODY UROKU JAK NAS NA ZIEMI ZŁĄCZYŁ JEDEN ŚLUB TAK NIECH NAS W NIEBIE ZŁĄCZY JEDEN GRÓB takiej miłości szukałam przez około dwadzieścia kilka lat- takiej za którą będę mogła oddać życie- z własnej woli, bez przymusu. oddać wszystko. nie być. nie mieć. nie ma takiej miłości, przynajmniej ja takiej nie znalazłam. jest miłość inna, prawdziwsza, taka która cieszy i boli, ale taka za którą nie oddam życia. bardzo niedawno uświadomiłam sobie, że w życiu wszystko jest ulotne, a przynajmniej takie może być. nawet wspomnienia choćby pielęgnowane mogą z czasem stracić blask. nie żyjemy w czasach Romea i Julii - często sobie to powtarzam kiedy serce rwie mi się gdzieś- nie wiadomo gdzie- do miłosnych uniesień, wysoko, pieknie, łagodnie. miłość ksiązkowa- w książkach, miłość filmowa w filmach, moja miłość- rzeczywistość a ta tnie niekiedy a cięcia bolą- bo tnie gdzie popadnie, w serce, w myśli w czyny. codziennie uczę się miłości i życia. życia i miłości. i wciąż pytam - czy to ta? może kiedy będę potrafiła odpowiedzieć- znajdę ją i zostaniemy na zawsze. razem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2022-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Klasyk, któy warto znać! Nie mniej jednak głóni bohaterowie mnie denerwowali. Niespełna 14 letnia Julia jest pewna swojej miłość do chłopaka, którego ledwie poznała? A Romeo, który kochał jeszcze przed chwilą inną, teraz oddał serce wrogiej rodzinie? W dodatku ojciec Julii, który przymuszał córkę do małżeństwa z Parysem... Być może wtedy były takie czasy...

Link do opinii
Avatar użytkownika - centka3
centka3
Przeczytane:2019-06-27, Ocena: 4, Przeczytałam,

Co można napisać o książce, którą każdy zna na pamięć?

Link do opinii
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - powieści obyczajowe,
Historia miłości, która mogła potoczyć się inaczej... Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2000-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Ta książka jest dla mnie dowodem na to, że nie nalezy zawsze ufać opinii innych. Gdy oświadczyłam, że będę czytać "Romeo i Julia" (w podstawówce, z własnej woli) wszyscy mówili: "Co?! Kpisz?", "A poza tym wszyscy zdrowi?", "Daj znać, jak umrzesz z nudów". A co się okazało? Że w pewien letni dzień usiadłam na balkonie i, wystawiając się na działanie promieni słonecznych, przeczytałam losy Romea i Julii jednym tchem! Genialna książka, uwielbiam ją!
 
 

Link do opinii
Inne książki autora
Julius Caesar
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Julius Caesar

Wracając z zakończonej sukcesem kampanii w Hiszpanii, Cezar przysparza sobie wrogów, którzy chcą pozbawić go życia......

Henry IV Part II
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Henry IV Part II

Angered by the loss of his son in battle, the Earl of Northumberland supports another rebellion against King Henry IV, bringing the country to the brink...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Anna Bichalska ;
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy