Pochodzące z XVII wieku „Pierwsze Folio” Szekspira trafiło na licytację 

Data: 2022-06-22 11:51:48 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Unikatowy egzemplarz Pierwszego Folio, najwcześniejszego zbioru dzieł Williama Szekspira pochodzącego z XVII wieku, trafiło na licytację do domu aukcyjnego. Szacowania cena za folio wynosi 3,5 miliona dolarów. 

Obrazek w treściFot. Polona.pl / domena publiczna

Pierwsze Folio to tytuł, którym dziś określa się pierwszy w historii zbiór tekstów Williama Szekspira. Antologia ukazał się w 1623 roku nakładem przyjaciół angielskiego dramaturga i zawierał łącznie 36 dzieł – w tym takich, które za życia Szekspira nie były w ogóle znane czytelnikom. Teraz zbiór ten trafił na licytację. 

Pierwszy zbiór twórczości Szekspira

Pierwsze Folio zawierało 36 tekstów, z czego jedynie 16 z nich było wcześniej ujawnianych. 20 utworów Szekspira po raz pierwszy pojawiło się na kartach publikacji, dlatego też do dziś poszczególne woluminy są niezwykle cenne. 

Może zainteresować cię także...

Choć nakład Pierwszego Folio wynosił około tysiąca sztuk, do dziś zachowało się prawdopodobnie jedynie nieco ponad 20% spośród wszystkich woluminów. Od 1623 egzemplarze Pierwszego Folio trafiały do rąk kolejnych właścicieli, a teraz jedna z publikacji została wystawiona na aukcji. 

Na aukcjach domu Sotheby’s regularnie pojawiają się książki oraz pamiątki literackie. Przed laty wylicytować można było tam przedmioty należące do Sylvii Plath, a przed miesiącem na licytacji pojawił się wyjątkowy ognioodporny egzemplarz Opowieści podręcznej. Tym razem trafił tam natomiast prawdziwy biały kruk. 

Z rąk do rąk 

Jak wskazuje dom aukcyjny, egzemplarz wystawiony na licytację pierwotnie należeć miał do rodu Gordonów, żyjącego w XVII wieku. Następnie trafił do rodziny Williama Stuarta Stirlinga-Crawfurda, hodowcy koni, gdzie przekazywany był z pokolenia na pokolenie. Można to ustalić dzięki ekslibrisowi, który znalazł się na egzemplarzu. 

W kolejnych latach trafił do rąk historyka i aktywisty politycznego, Roberta W. Setona-Watsona, który odegrał istotną rolę w powstaniu Czechosłowacji i Jugosławii. Z kolei w latach 60. XX wieku egzemplarz trafił do biblioteczki Abla E Berlanda, Amerykanina z Chicago. 

Może zainteresować cię także...

Teraz Pierwsze Folio ma szansę kolejny raz znaleźć nowy dom. Zabytek literacki zostanie wystawiony na aukcję w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s dokładnie 21 lipca. Szacowana cena książki wynosi 2,5 miliona dolarów, czyli w przeliczeniu ok. 11 milionów złotych.

 

Źródło: Guardian

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Makbet
William Szekspir10
Okładka książki - Makbet

"Makbet" to tragedia powstała w początkach panowania Jakuba I Stuarta i osnuta na wątkach zaczerpniętych ze średniowiecznej historii Szkocji. To dramat...

dodaj do biblioteczki
Reklamy