Quantcast

Margaret Atwood pali „Opowieść podręcznej”. Ognioodporny egzemplarz trafi na aukcję

Data: 2022-05-25 12:09:24 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na licytację w domu aukcyjnym trafił wyjątkowy egzemplarz Opowieści podręcznej Margaret Atwood. Książka jest wykonana z aluminium i nie da się jej spalić. Wcześniej sama przekonała się o tym Margaret Atwood, która spróbowała podpalić ją miotaczem ognia.

Obrazek w treściFot. Pen America / YouTube

Ponad trzydzieści lat minęło od premiery książki Margaret Atwood Opowieść podręcznej, a mimo to opowieść o podręcznych – zniewolonych kobietach zmuszonych do życia w antyutopijnym państwie Gilead – wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Teraz pojawiła się „ognioodporna” edycja książki.

Opowieść podręcznej kontra cenzura

Nietypowe wydanie publikacji stworzone zostało przez wydawcę książki, PEN America oraz agencję reklamową Rethink z Toronto w Kanadzie i firmę The Gas Company Inc. Projekt jest m.in. odpowiedzią na działania konserwatywnych amerykańskich polityków, którzy co jakiś czas proponują zakazywanie niektórych książek w bibliotekach szkolnych. Wkrótce amerykański Sąd Najwyższy wydać ma także orzeczenie związane z prawem do aborcji w USA.

Może zainteresować cię także...

The Guardian cytuje z kolei opinię Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek, według którego Opowieść podręcznej ma należeć do „książek najczęściej kwestionowanych lub zakazywanych w amerykańskich szkołach”. Stworzenie książki, której nie da się spalić, stanowić ma zatem symbol walki z cenzurą.

Margaret Atwood pali swoją książkę

Penguin Random House, wydawca książki, dodaje: „W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie książki są kwestionowane, zakazywane, a nawet palone. Dlatego stworzyliśmy specjalne wydanie książki, która była kwestionowana i zakazana od dziesięcioleci”.

Nietypowe wydanie książki Atwood stworzone zostało ze specjalnego rodzaju aluminium, a poszczególne strony zszyte zostały drutem z niklu i miedzi. Ten wyjątkowy egzemplarz produkowano dwa miesiące i ostatecznie poddany został próbie ognia przez samą autorkę książki. Margaret Atwood w filmie opublikowanym na serwisie YouTube próbuje spalić egzemplarz Opowieści podręcznej, co ostatecznie się nie udaje.

– Nigdy nie myślałam, że będę próbowała spalić jedną z moich własnych książek… i nie udało mi się. Opowieść podręcznej była wielokrotnie zakazana – czasami przez całe kraje, takie jak Portugalia i Hiszpania w czasach Salazara i dyktatury Francisco Franco, czasami przez rady szkolne, czasami przez biblioteki. Miejmy nadzieję, że nie dojdziemy do etapu masowego palenia książek, jak w przypadku 451 stopni Fahrenheita. Jednak jeśli tak się stanie, miejmy nadzieję, że niektóre książki okażą się nie do spalenia –  że będą podróżować w drugim obiegu, tak jak książki zabronione w Związku Radzieckim – powiedziała Margaret Atwood.

Teraz książka trafiła na licytację do domu aukcyjnego Sotheby’s w Nowym Jorku. Licytacja potrwa do 7 czerwca, a szacowana wartość licytowanej książki wynosi od 50 do 100 tysięcy dolarów. Dochód z licytacji przekazany zostanie na rzecz organizacji PEN America i walki z ograniczeniami wolności wypowiedzi.

Opowieść podręcznej w Polsce pierwszy raz wydana została w latach 90. W kolejnych latach wznawiana była nakładem nowych wydawców. Książka Atwood zaadaptowana została do liczącego kilka sezonów serialu HBO oraz powieści graficznej wydanej pod tym samym tytułem.

Polskie wydanie książki kupić można w popularnych księgarniach poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Opowieść Podręcznej
Margaret Atwood0
Okładka książki - Opowieść Podręcznej

  Na podstawie powieści powstał znakomity serial. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje