Margaret Atwood pali „Opowieść podręcznej”. Ognioodporny egzemplarz trafi na aukcję

Data: 2022-05-25 12:09:24 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na licytację w domu aukcyjnym trafił wyjątkowy egzemplarz Opowieści podręcznej Margaret Atwood. Książka jest wykonana z aluminium i nie da się jej spalić. Wcześniej sama przekonała się o tym Margaret Atwood, która spróbowała podpalić ją miotaczem ognia.

Obrazek w treści Margaret Atwood pali „Opowieść podręcznej”. Ognioodporny egzemplarz trafi na aukcję [jpg]Fot. Pen America / YouTube

Ponad trzydzieści lat minęło od premiery książki Margaret Atwood Opowieść podręcznej, a mimo to opowieść o podręcznych – zniewolonych kobietach zmuszonych do życia w antyutopijnym państwie Gilead – wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Teraz pojawiła się „ognioodporna” edycja książki.

Opowieść podręcznej kontra cenzura

Nietypowe wydanie publikacji stworzone zostało przez wydawcę książki, PEN America oraz agencję reklamową Rethink z Toronto w Kanadzie i firmę The Gas Company Inc. Projekt jest m.in. odpowiedzią na działania konserwatywnych amerykańskich polityków, którzy co jakiś czas proponują zakazywanie niektórych książek w bibliotekach szkolnych. Wkrótce amerykański Sąd Najwyższy wydać ma także orzeczenie związane z prawem do aborcji w USA.

Może zainteresować cię także...

The Guardian cytuje z kolei opinię Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek, według którego Opowieść podręcznej ma należeć do „książek najczęściej kwestionowanych lub zakazywanych w amerykańskich szkołach”. Stworzenie książki, której nie da się spalić, stanowić ma zatem symbol walki z cenzurą.

Margaret Atwood pali swoją książkę

Penguin Random House, wydawca książki, dodaje: „W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie książki są kwestionowane, zakazywane, a nawet palone. Dlatego stworzyliśmy specjalne wydanie książki, która była kwestionowana i zakazana od dziesięcioleci”.

Nietypowe wydanie książki Atwood stworzone zostało ze specjalnego rodzaju aluminium, a poszczególne strony zszyte zostały drutem z niklu i miedzi. Ten wyjątkowy egzemplarz produkowano dwa miesiące i ostatecznie poddany został próbie ognia przez samą autorkę książki. Margaret Atwood w filmie opublikowanym na serwisie YouTube próbuje spalić egzemplarz Opowieści podręcznej, co ostatecznie się nie udaje.

– Nigdy nie myślałam, że będę próbowała spalić jedną z moich własnych książek… i nie udało mi się. Opowieść podręcznej była wielokrotnie zakazana – czasami przez całe kraje, takie jak Portugalia i Hiszpania w czasach Salazara i dyktatury Francisco Franco, czasami przez rady szkolne, czasami przez biblioteki. Miejmy nadzieję, że nie dojdziemy do etapu masowego palenia książek, jak w przypadku 451 stopni Fahrenheita. Jednak jeśli tak się stanie, miejmy nadzieję, że niektóre książki okażą się nie do spalenia –  że będą podróżować w drugim obiegu, tak jak książki zabronione w Związku Radzieckim – powiedziała Margaret Atwood.

Teraz książka trafiła na licytację do domu aukcyjnego Sotheby’s w Nowym Jorku. Licytacja potrwa do 7 czerwca, a szacowana wartość licytowanej książki wynosi od 50 do 100 tysięcy dolarów. Dochód z licytacji przekazany zostanie na rzecz organizacji PEN America i walki z ograniczeniami wolności wypowiedzi.

Opowieść podręcznej w Polsce pierwszy raz wydana została w latach 90. W kolejnych latach wznawiana była nakładem nowych wydawców. Książka Atwood zaadaptowana została do liczącego kilka sezonów serialu HBO oraz powieści graficznej wydanej pod tym samym tytułem.

Polskie wydanie książki kupić można w popularnych księgarniach poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Opowieść Podręcznej
Margaret Atwood0
Okładka książki - Opowieść Podręcznej

  Na podstawie powieści powstał znakomity serial. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje