„Frankenstein” sprzedany za ponad milion dolarów 

Data: 2021-09-23 08:43:25 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Za ponad milion dolarów sprzedano na aukcji jeden z pierwszych egzemplarzy historii o Frankensteinie autorstwa Mary Shelley. Publikacja pochodziła z 1818 roku.

Obrazek w treściFot. ilustracyjna

We wrześniu na aukcji wylicytowany został wyjątkowy egzemplarz oryginalnej opowieści o Frankensteinie. Publikacja autorstwa Mary Shelley pochodzi z 1818 roku i wydana została w nakładzie zaledwie 500 egzemplarzy. 

Frankenstein na aukcji 

Niezwykłe wydanie Frankensteina pierwszy raz na licytacje trafiło w latach 80. ubiegłego wieku. Niedawno egzemplarz ponownie pojawił się na aukcji – tym razem sprzedawana przez angielski dom aukcyjny Christie’s. 

Może zainteresować cię także...

Początkowo szacowano, że biały kruk zostanie sprzedany za 200 do 300 tysięcy dolarów. Okazało się jednak, że cena nie grała roli dla licytatorów z całego świata, którzy prześcigali się w swoich ofertach. 

Ostatecznie licytacja zatrzymała się na kwocie 1,17 mln dolarów, co w przeliczeniu daje nieco ponad 4,6 milionów złotych. To cena rekordowa – do tej pory nikt nie zapłacił więcej za drukowany egzemplarz książki napisanej przez kobietę. 

Frankenstein projektem osiemnastolatki 

Historia o Frankensteinie stworzona została przez Mary Shelley w czasie wakacji spędzanych nad Jeziorem Genewskim. Shelley miała wówczas 18 lat i na urlopie bawiła się wraz ze swoim świeżo poślubionym mężem Percym Shelleyem oraz lordem Byronem.

Może zainteresować cię również...

Powieść powstała dwa lata po pobycie nad jeziorem i nosiła wówczas tytuł Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz. Początkowo sądzono, że historia o Frankensteinie stworzona została przez mężczyznę, kiedy zaś na jaw wyszło, że autorką jest kobieta – powieść sklasyfikowano jako romans. Dziś „Frankenstein” jest uznawany za  jedną z najważniejszych powieści gotyckich. 

Książka Mary Shelley była wielokrotnie wznawiana. W Polsce ukazała się m.in. w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Vesper. Publikację kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Frankenstein
Mary Shelley13
Okładka książki - Frankenstein

Angielski żeglarz Robert Walton utknął wśród arktycznych lodów. Pewnego dnia do jego statku dociera na saniach wycieńczony rozbitek: szwajcarski...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy