Spór o Szekspira. Nieprawdziwy portret Williama Szekspira za 10 milionów funtów?

Data: 2022-11-18 14:26:32 Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet

10 milionów funtów – za taką kwotę wystawiono portret Williama Szekspira, jedyny powstały za życia słynnego dramatopisarza. Sęk w tym, że eksperci nie są zgodni, czy dzieło… na pewno przedstawia jego osobę.

Obrazek w treści Spór o Szekspira. Nieprawdziwy portret Williama Szekspira za 10 milionów funtów?  [jpg]miedzioryt Szekspira z 1863 roku / Encyklopedya Powszechna / fot. Polona.pl

Portret Williama Szekspira wystawiony w Londynie

Od środy, 16 listopada 2022, w hotelu Grosvenor House w Londynie zobaczyć można obraz autorstwa Roberta Peake'a, nadwornego malarza króla Jakuba I. Portret przedstawiać ma sylwetkę samego Williama Szekspira, a powstawał w okolicach 1608 rok. I cieszy się sporą uwagą, bowiem — według wszelkiego prawdopodobieństwa — nie istnieje żaden inny obraz prezentujący twórcę Romea i Julii czy Króla Leara, który powstałby za jego życia.

Anonimowy właściciel chce sprzedać obraz prywatnie, a nie poprzez aukcję. Jest tylko jeden problem: nie ma pewności, czy oferowany przez niego porter na pewno przedstawia Szekspira. Tymczasem cena obrazu wynosi 10 milionów funtów, co daje ok. 54 miliony złotych.

Tylko dwa dzieła, które na pewno przedstawiają Williama Szekspira

Osoby, które zajmują się sprzedażą arcydzieła, podkreślają, że Peake wielokrotnie malował portrety najważniejszych członków dworu. Kontakt z Szekspirem mógł nawiązać natomiast m.in. dlatego, że miał okazję pracować w londyńskiej dzielnicy Clerkenwell, gdzie odbywały się próby do szekspirowskich sztuk. Z kolei eksperci są pewni autentyczności tylko dwóch dzieł przedstawiających sylwetkę słynnego dramatopisarza. A te powstały już po śmierci Szekspira.

Czytaj także: Prezenterka poinformowała o śmierci Williama Szekspira - znanego angielskiego pisarza

Jednym z nich jest pochodząca z 1612 roku rycina, którą można podziwiać na stronie tytułowej zbioru dzieł pisarza pt. Pierwsze Folio. Drugim dziełem jest rzeźba, którą umieszczono na nagrobku artysty.

Jest więcej dowodów na to, że to portret Szekspira, niż jakikolwiek inny znany obraz [przedstawiający] dramatopisarza

– twierdzi w rozmowie z The Guardian znawca sztuki, Duncan Phillips.

Z kolei Michael Dobson, zajmujący się biografią oraz twórczością Szekspira, ma na ten temat inne zdanie. W rozmowie z dziennikiem „Daily mail” Dobson podkreśla, że postać na obrazie stworzonym przez Roberta Peake nie przypomina Szekspira na innych portretach, które zatwierdzone zostały chociażby przez krewnych pisarza. Nie jest też podobny do Szekspira, jakiego znamy z ryciny Pierwszego Folio.

William Szekspir, czyli niedościgniony wzór

William Szekspir do dziś uważany jest za jednego z najważniejszych europejskich twórców, a jego dzieła – zaliczane są do kanonu literatury światowej. W ciągu swojego życia Szekspira napisał 38 sztuk (zarówno dramaty, jak i komedie), a także 154 sonety. Znaczna część z nich powstawała między 1586 a 1612 rokiem.

Burza, Sen nocy letniej czy Hamlet – to jedne z największych dzieł w dorobku pisarza. Jednym z najczęściej czytanych dramatów Szekspira jest także Romeo i Julia, przez lata stanowiący jedną z podstawowych pozycji w spisach szkolnych lektur. Dzieła Szekspira nieustannie poddawane są także kolejnym „przepisywaniom”, a poszczególne zwroty i zdania stają się integralną częścią naszej kultury.

Najsławniejszy dramat Szekspira, Romea i Julię, wciąż znaleźć można w księgarniach. W dobrej cenie kupić można go także w internecie:

Tagi: William Szekspir,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Romeo i Julia
William Szekspir0
Okładka książki - Romeo i Julia

Pani Capulet zamierza wydać swoją córkę, Julię, za krewnego księcia Werony, Parisa. Wydaje bal, na którym młodzi mają się zapoznać. Wśród przybyłych pojawia...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Beata Agopsowicz ; Renata Czerwińska ; Daria Kaszubowska ; Małgorzata Lis ; Emilia Litwinko ; Magdalena Mikutel ; Natalia Przeździk ; Katarzyna Targosz
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Księżyc nad Vajont. Echo
Katarzyna Kielecka
Księżyc nad Vajont. Echo
Pokaż wszystkie recenzje