Historie prawdopodobne

Upiorne staruszki żywiące się surowym mięsem, mężczyzna cierpiący na obsesję na punkcie modelki pozującej do aktów, profesorka wspominająca dzieciństwo spędzone w Narnii - to tylko niektórzy z bohaterów scenariuszy Gaimana. Do tego historia kryminalna, której akcja rozgrywa się w świecie Sherlocka Holmesa i Lovecraftowskiej mitologii Cthulhu. Skomplikowane dochodzenie w sprawie makabrycznego morderstwa poprowadzi śledczych z Baker Street przez slumsy Whitechapel, aż do pałacu królowej. W innej historii Lawrence'a Talbota, dla którego comiesięczne przemiany w wilkołaka stały się drugą naturą, odwiedza nietypowy gość i oznajmia mu, że zbliża się koniec świata. Lawrence puszcza to mimo uszu... lecz seria dziwnych przypadków wciąga go w nadchodzącą apokalipsę głębiej, niżby chciał.

W skład tomu wchodzą zbiory: ,,Historie prawdopodobne", ,,Tylko kolejny koniec świata, nic więcej", ,,Studium w szmaragdzie" oraz ,,Problem Zuzanny i inne opowiadania". Autorami scenariuszy są Neil Gaiman oraz Rafael Albuquerque, P. Craig Russell i Rafael Scavone, a rysunki stworzyli Rafael Albuquerque, Mark Buckingham, Paul Chadwick, Scott Hampton, Troy Nixey i P. Craig Russell.

Informacje dodatkowe o Historie prawdopodobne:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2021-05-05
Kategoria: Komiksy
Tytuł oryginału: Likely Stories, Only the End of the World Again, A Study in Emerald, The Problem of Susan and Other Stories
Tłumaczenie: Paulina Braiter

Kup książkę Historie prawdopodobne

Historie prawdopodobne - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-07-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

Album składa się z czterech opowieści (Historie prawdopodobne; Tylko kolejny koniec świata, nic więcej; Studium w szmaragdzie; Problem Zuzanny i inne opowiadania). Każda z historii jest różna i nie są one ze sobą powiązane fabularnie. Jedynym ich wspólnym mianownikiem jest ich mocna nietuzinkowość. Wspomniany już Neil Gaiman jest tutaj co prawda autorem wszystkich historii, za scenariusze poszczególnych opowieści są jednak odpowiedzialni różni twórcy (Mark Buckingham, Philip Craig Russell, Rafael Albuquerque, Rafael Scavone). Mamy więc tutaj do czynienia z plejadą różnych nazwisk, które jednak mają już spore doświadczenie w tworzeniu komiksowych tytułów wartych uwagi.

Jak to zwykle w przypadku zbioru kilku opowieści bywa, ich poziom jest bardzo zróżnicowany. Tak jak zostało to już wspomniane, poszczególne rozdziały różnią się od siebie fabułą, klimatem, stylem prowadzenia opowieści, mniej lub bardziej oczywistymi nawiązaniami popkulturowymi, ogólną koncepcją historii czy samą oprawą graficzną. Każdy powinien więc znaleźć tutaj coś dla siebie, co mocniej przykuje jego uwagę. Na pewno jednak każda z historii jest na tyle „nietuzinkowa”, że warto im wszystkim dać szansę i podejść do nich bardzo indywidualnie.

Z całego albumu należy jednak mocniej wyróżnić dwie opowieści, które zdecydowanie wybijają się na tle całej treści. Pierwszą z nich jest Tylko kolejny koniec świata, nic więcej. Opowieść o morderczym wilkołaku przepełniona niesamowitym klimatem, groteskową kreską i protagonistami, którzy na długo zapadną w pamięć. Jeśli to dla kogoś mało, to całość historii toczy się w Innsmouth, co na pewno docenią miłośnicy Lovecrafta.

Cała recenzja na:

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2021-06-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021, Mam,

Moją recenzję znajdziecie na moim blogu, na który was zapraszam :)
Link -> https://bit.ly/2S3xiDH
Tu jedynie krótko napiszę, że cały album bez dwóch zdań zasługuje na uwagę czytelników, a już miłośników twórczości Neila Gaimana w szczególności. A jako że sama do nich należę, album ten znaleźć się musiał w mojej biblioteczce.

Nigdziebądź. Audiobook
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Nigdziebądź. Audiobook

Pod ulicami Londynu leży świat, o którym ludziom nawet się nie śniło. Kiedy Richard Mayhew pomaga znalezionej na ulicy rannej dziewczynie, jego...

Sandman Noce nieskończone
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Sandman  Noce nieskończone

Jeszcze jedno spojrzenie na świat Władcy Snów - Sandmana. Nieprzeciętne scenariusze wspaniałego pisarza Neila Gaimana znakomicie dopełniają...