Homo deus. Krótka historia jutra. Audiobook

Jaka przyszłość czeka nasz gatunek?

Światowy bestseller. Jedna z dziesięciu najlepszych książek non-fiction 2017 roku według magazynu ,,Time"

,,Naprawdę porywająca książka, pełna inspirujących pomysłów, zrozumiale napisana, bez nadmiernej ilości naukowego żargonu. Zmusza do myślenia o przyszłości, czyli, inaczej mówiąc, do zastanowienia się nad naszą teraźniejszością".

Bill Gates, ,,TIME"

Homo deus to śmiała analiza historii naszego gatunku oraz najnowszych osiągnięć nauki i technologii. Badamy ludzkie geny, łączymy komputery z mózgami, hodujemy tkanki w próbówkach. Niedługo technologia pozwoli nam swobodnie modyfikować nasze ciała. Yuval Noah Harari twierdzi, że kiedy stopniowo zmienimy nasze umysły, niepotrzeżenie powstanie nowy gatunek, człowiek bóg - homo deus.

,,Skoro tak wiele już osiągnęliśmy, prawopodobnie zechcemy sięgnąć po szczęście, boskość i nieśmiertelność - nawet jeśli nas to zabije".

Y.N. Harari

Starzejący się i psujący organizm to tylko problem techniczny. Niebawem najbohatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią sięspołeczeństwa i religie? Jakie czekają nas zagrożenia? Czy sztuczna inteligencja zajmie miejsce człowieka? Być może spełni się czarny scenariusz - garstka zmodyfikowanych ludzi zapanuje nad światem, a reszta stanie się zbędna. Jak będzie wyglądało dążenie superludzi do szczęścia? Y.N. harari wnikliwie przygląda się naszej przeszłości i współczesnym kierunkom rozwoju cywilizacji.

Kim stanie się człowiek?

Głośna książka jednego z najciekawszych myślicieli XXI wieku.

AUDIOBOOK W INTERPRETACJI ROCHA SIEMIANOWSKIEGO

Informacje dodatkowe o Homo deus. Krótka historia jutra. Audiobook:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-06-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Czyta:
Tytuł oryginału: Homo Deus: A Brief History of Tomorrow

Kup książkę Homo deus. Krótka historia jutra. Audiobook

Homo deus. Krótka historia jutra. Audiobook - opinie o książce

Avatar użytkownika - Somm_Lon
Somm_Lon
Przeczytane:2021-11-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Uwielbiam literaturę faktu, więc jestem zachwycona tą książką. Kolejna na liście to 21 lekcji na XXI wiek :)

Avatar użytkownika - Sunny_M
Sunny_M
Przeczytane:2021-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książkę wybrałam od niechcenia, czyli nie czytałam recenzji ani opisu z tyłu. Tak czasem mam, gdy chce się zaskoczyć i nie oczekiwać za wiele. To była dobra decyzja, bo po jej przeczytaniu dowiedziałam się, że jej nie zrozumiałam ?

Czytając ją „widziałam” historię pokazującą, jak zmieniał się świat, jak wiele rzeczy jest ze sobą powiązanych i każda zmiana społeczna wpływa na resztę naszego życia. Sporo ciekawostek i trochę nowej dla mnie perspektywy patrzenia na świat. Czy była to książka o przyszłości, trochę tak, ale w rzeczywistości poznajemy bardziej krótką historię człowieka stadnego.

Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2020-08-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wizja przyszłości nieprawdopodobna, ale prawdopodobnie możliwa.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2019-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,

Byłam pełna obaw sięgając po tę pozycję - czy wytrwam, czy będzie wystarczająco angażująca jak to z wywodami filozoficznymi bywa. Nic bardziej mylnego - czytało i słuchało się ją miejscami jak ekscytujący kryminał. Główne pytanie dotyczy naszej przyszłości. I nie jest to wizja optymistyczna - niszczymy naszą planetę z zatrważającą bezmyślnością, odbieramy przestrzeń życiową zwierzętom i traktujemy je z okrucieństwem, tworzymy nowe technologie oddając się z naiwnością w jej władanie. Szczególnie bliski jest mi sam światopogląd autora: laicki, a wręcz momentami antyreligijny, racjonalny. Niezwykle wnikliwie została przedstawiona rola religii w życiu ludzkości i uzasadniony krok po kroku jej anachronizm i mechanizm tworzenia tej "zbiorowej fikcji".
Raziła mnie jednak pewna powierzchowność prezentowania funkcjonowania emocjonalno - społecznego człowieka. Widać, że autor jest oczytany, czerpie garściami z różnych badań, ale robi to niezbyt wnikliwie. Szczególnie irytujące było podporządkowywanie wielu zachowań prostym mechanizmom biologicznym - no niestety aż tak prosto jak to autor przedstawia to nie jest. Ciekawie połączyło mi się czytanie książki z oglądanem serialu "Ad vitam", w którym ludzie właśnie dzięki rozwojowi technologii stali sie prawie nieśmiertelni. Serial pokazuje, jakie wówczas pojawiają się dylematy i problemy. Natomiast na pewno nie pojawia się powszechna szczęśliwość. "Homo deus" to naprawdę ciekawa książka przede wszystkim ze względów poznawczych, nakłania do refleksji i zadaje intrygujące pytania.

Avatar użytkownika - SaszkaSara
SaszkaSara
Przeczytane:2022-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji

Światowy megabestseller Sapiens. Od zwierząt do bogów w graficznej odsłonie. Epicka, pięknie ilustrowana i pełna humoru historia ludzkości. A gdybyśmy...

Sapiens. Od zwierząt do bogów
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - Sapiens. Od zwierząt do bogów

Siedemdziesiąt tysięcy lat temu homo sapiens był niewiele znaczącym zwierzęciem żyjącym w pewnym zakątku Afryki. W ciągu następnych tysiącleci wyrósł na...