Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny

Historia współczesnego Hongkongu rozpoczyna się w połowie XIX wieku wraz z przybyciem Brytyjczyków. Od tego momentu kilka rybackich wiosek przekształca się stopniowo w gospodarczą metropolię, którą znamy.

Piotr Bernardyn, długoletni korespondent i komentator spraw azjatyckich, był naocznym świadkiem wielomilionowych demonstracji, które wybuchły w Hongkongu w 2019 roku. Opisuje, jak protestujący niszczyli symbole chińskiej władzy w mieście, jak głosowali przez internet podczas ulicznych zamieszek i jak diametralnie zmienił się ich stosunek do policji, którą uważali dotąd za swoją. Aby wyjaśnić przyczyny tych wydarzeń, przybliża nam sto pięćdziesiąt lat historii Hongkongu, pokazując inne oblicze miasta kojarzonego z pragmatyzmem i zarabianiem pieniędzy.

Wszystko po to, by uchwycić charakter miejsca, które - jak by się zdawało - ma w swojej naturze tymczasowość. Bernardyn tworzy niezwykły obraz metropolii, ale przede wszystkim jej mieszkańców, którzy wciąż zmagają się z odpowiedzią na pytanie o to, co to znaczy być Hongkończykiem.

,,Piotr Bernardyn z lekkością znawcy prowadzi nas przez miasto czasów przejściowych. Hongkong może nie spodziewa się happy endu, ale się też nie poddaje. Im bardziej próbują go zassać komunistyczne Chiny, z tym większą werwą broni resztek swoich wolności. Jego mieszkańcy stają się obywatelami. Flirtują z demokracją, odkrywają własną tożsamość, także polityczną, dotąd płynną i niewyraźną. Rozciągniętą między chińską kulturą, brytyjskim dziedzictwem kolonialnym a ciężko wypracowanym sukcesem gospodarczym." Jędrzej Winiecki

Informacje dodatkowe o Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-06-15
Kategoria: Inne
ISBN: 9788381914628

Tagi: Hongkong

Kup książkę Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny

Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny - opinie o książce

Autor, który był naocznym świadkiem demonstacji, jakie wybuchły w Hongkongu w 2019r, w swojej książce przybliża nam tło tych wydarzeń. Prowadząc nas przez 150 lat historii tego miasta pokazuje, co doprowadziło do tego, że niszczono symbole chińskiej władzy i czemu obywatele do dzisiejszego dnia nie potrafią zrozumieć, dlaczego Wielka Brytania oddała ich ukochane miejsce na ziemi Chinom.

Szczerze mówiąc, biorąc do ręki tę książkę, spodziewałam się znaleźć w niej sporo rozmów z mieszkańcami Hongkongu, wysłuchać ich opowieści, odczuć jakieś emocje.

Niestety..tutaj tego nie znajdziemy zbyt wiele.

Jest za to sporo polityki i historii, co dla mnie, jako osoby, która po raz pierwszy czyta o tym mieście, było na pewno źródłem wiedzy.

Niemniej..wolałabym posłuchać głosów obywateli, którzy tam zamieszkują.

Ale jeśli Wy wolicie poznać fakty, jak rozwijało się to egzotyczne miejsce i dlaczego nie chce być chińskie, bez zagłębiania się w emocje, ta lektura będzie idealna.

Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima
Piotr Bernardyn0
Okładka ksiązki - Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima

Piotr Bernardyn – dziennikarz Tygodnika Powszechnego. To jego pierwsza książka, ale nowicjuszem w pisaniu nie jest. Od ponad dziesięciu lat współpracuje...