Hrabia Monte Christo. Tom 1 i 2

Hrabia Monte Christo to powieść Aleksandra Dumasa ojca z 1844 roku, uważana za najwybitniejsze dzieło w jego ogromnym dorobku. Akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838 roku, z przerwą na okres wrzesień 1829 - wiosna 1838. Miejscem akcji są wyspa Monte Christo (Montecristo), Marsylia, Paryż, Rzym oraz inne miejscowości we Francji i Włoszech.

Dumas napisał utwór we współpracy z historykiem Auguste'em Maquetem jako powieść w odcinkach, publikowaną w dwóch seriach w dzienniku Journal des débats. Według wspomnień autora, w 1842 roku udał się on wraz z Napoleonem Józefem Bonaparte na Elbę i Pianosę w celu zwiedzenia miejsc związanych z Napoleonem I. Ze statku dostrzegli wyspę Monte Christo. Usłyszawszy jej nazwę, Dumas obiecał, że zawrze ją w tytule przyszłej powieści.

Powieść była największym czytelniczym i finansowym sukcesem Dumasa od początku prowadzenia przez niego działalności literackiej. Już w trakcie druku utworu w odcinkach zyskał on ogromną popularność. M. Wandzioch upatruje źródła ogromnego sukcesu czytelniczego i edytorskiego powieści w konstrukcji bohatera tytułowego.

Za pieniądze zarobione dzięki powieści Dumas wybudował rezydencję, którą nazwał zamkiem Monte Christo i urządził na wzór rezydencji tytułowego bohatera swojego utworu. W zamku d'If, zamienionym na muzeum, powstały pomieszczenia urządzone na wzór cel literackich Edmunda i księdza Farii. W 1863 Hrabia Monte Christo znalazł się na Indeksie Ksiąg Zakazanych Kościoła katolickiego

Historia była przedstawiana na ekranie w wielu wersjach jako filmy kinowe i seriale telewizyjne.

Informacje dodatkowe o Hrabia Monte Christo. Tom 1 i 2:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2018-04-26

Kup książkę Hrabia Monte Christo. Tom 1 i 2

Hrabia Monte Christo. Tom 1 i 2 - opinie o książce

Co byście zrobili, gdyby was oskarżono o coś czego nie bylibyście w stanie zrobić? I co jeśli ktoś nie słuchałby waszych wyjaśnień i argumentów? Jak byście sie czuli zamknieci na kilkanaście lat w ciemnej celi, mając za towarzysza jedynie rozpacz? To jest niewyobrażalne, prawda? Edmund Dantes, wzorowy obywatel, przyjaciel i kochanek został oskarżony o zdrade króla. W jednej chwili znikneły wszystkie jego marzenia i plany na przyszłość. Życie układało mu sie idealnie, miał kobiete, za którą oddał by życie, miał dostac prace kapitana, o której bezgranicznie marzył. Przeszkodziło mu w tym trójka domniemanych przyjaciół, którzy kierowali sie zazdrością. Na szczeście, los do Edmunda wkrótce sie uśmiechnął, w sprytny sposób zdołał umknąć z wiezienia i dzieki wskazówką swojego sąsiada, zwariowanego ksiedza, zdołał odnaleźć skarb. Gdy był już wolnym człowiekiem, dowiedział sie, że jego wrogom powodzi sie królom, a jego ukochana sprawiła mu ogromny zawód. Wola zemsty sie nasiliła. Z cierpliwością jak u lwa zniszczy swoje ofiary krok po kroku. Są książki, które trzeba przeczytać, bo są to po prostu klasyki. Taką książką jest "Hrabia Monte Christo". Jednak nie każdy mógłby ją przeczytać, bo niektórym nie przypada do gustu styl pisania (jest tą dosyć cieżka książka), trzeba ją uważniej i wolniej czytać, a do tego trzeba być cierpliwym. Moim zdanie trzeba od czasu do czasu przeczytać jakąś starą książke, aby przypomnieć sobie, że kiedyś trudno było zostać pisarze... Nie to co dzisiaj. W ksiązce zawarte są poważne problemy polityczne jak i osobiste. Pokazuje nam, że nie wszystko kreci sie wobec miłości, zranionego serca. W tamtych czasach, czyli w XIX w. obowiązywały zupełnie inne zasady. Ludzie byli otwarci i szczerze rozmawiali o swoich problemach, nawet z obcym człowiekiem. Wtedy nie było chamskich odzywek, pojedynki na śmierć i ż ycie odbywały sie już wtedy, gdy ktoś kogoś znieważył mówiąc mu, że źle postąpił w związku z jakimś interesem! Wtedy kobiety były traktowane jak damy i nikt nie ośmielił sie ich obrazić. Wtedy świat jeszcze tak do końca nie oszalał. Jeśli od czasu do czasu lubicie sie oderwać od rzeczywistości w jakiej żyjecie to siegnijcie po tą tysiąc stronową książke i cofnijcie sie o dwa wieki do tyłu. Poczujecie smak i zapach kurzu przejeżdżających koni. Poczujecie magie dobrego zachowania, jakim prawie każdy człowiek w tamtych czasach był obdarzony. To było dla mnie niesamowite doświadczenie. http://papierowa-kraina.blogspot.com/
Książka o tym jak zraniony człowiek może stać się oprawcą. Perfekcyjny plan, przemyślany w każdym calu. Czy Hrabia doprowadzi go do końca? Czy została w nim nutka człowieczeństwa? Dumas zaskoczył mnie. Stworzył historię, której bohaterowie odgrywają swoje role z książki w mojej głowie. Nie mogę przestać analizować tej perfekcyjnie napisanej i wymyślonej historii.
Avatar użytkownika - lenkab
lenkab
Przeczytane:2010-10-30,
Swietna ksiązka polecam, film nakręcony na podstawie książki nie jest nawet namiastką tej fascynującej powieści. Nie wart oglądania. Powieść ta wciąga kazdego kto lubi przygodę, wielkie uczucie.zdradę, zemstę, intrygę.
Avatar użytkownika - mjelski86
mjelski86
Przeczytane:2022-12-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

W tej książce jest po prostu wszystko. Akcja, bohater, fabuła, intryga, miłość, zagadka, zwroty akcji - co sobie wymyślicie to tam jest. Trzeba przeczytać. Bo książka jest diametralnie różna od wszystkich adaptacji filmowych, bo wspólny to jest co najwyżej pomysł, bo prostu trzeba.
Do ideału niewiele brakuje. Według mojej opinii jest po prostu trochę za długa. Nie było dużo takich momentów, które się dłużyły, ale były (koniec końców wszystkie wątki były potrzebne). Język i ,,francuski styl" też może czasami razić lub denerwować, ale to kwestia gustu.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

Same peany zachwytu nad tą książką, a ja się męczyłam czytając pierwszy tom, który był straszliwie rozwleczony. Drugi okazał się już dużo lepszy, a jakieś trzysta ostatnich stron mocno mnie wciągnęło i nie mogłam się oderwać. Ze zdziwieniem też odkryłam, że książka jest kompletnie inna niż wersja filmowa z Jimem Caviezelem, którą bardzo lubię.

Jest to bardzo dobra powieść, aczkolwiek nie spodobała mi się aż tak bardzo jak się tego spodziewałam. Moje oczekiwania najwidoczniej były zbyt wysokie. Zdecydowanie jednak warto przebrnąć przez te 1463 strony (tyle liczy wydanie, które posiadam) i na pewno nie będzie to stracony czas.

Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2022-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nie wiem co mnie podkusiło, żeby sięgnąć po tę powieść. Może to dlatego, że to klasyk..

Główny bohater zostaje niesłusznie oskarżony i skazany. Po latach udaje się mu uciec z  więzienia i teraz jego jedynym celem jest zemsta.

Motyw stary jak świat. I morał, że zemsta nie przynosi ukojenia. Powieść wtmęczyła mnie. Może nie sama powieść, tylko styl pisarza. Kiedyś gdzieś przeczytałam, że Dumas miał płacone od napisanej strony. I może to jest prawda. Sama historia ciekawie opowiedziana. Nie żałuję poświęconego czasu.

Avatar użytkownika - MArtT
MArtT
Przeczytane:2020-07-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2020,

Pierwszy tom super. Mocno kibicowałam Edmundowi i nie mogłam się oderwać. Drugi niestety dłużył mi się i nie wciągnął mnie.

Dwie Diany tom 1 i 2
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - Dwie Diany tom 1 i 2

"...Nagle koń stanął dęba przestraszony błyskawicą i widmem białych krzewów, w które obfituje las Fontainebleau, a które pojawiły się za ścieżką. Uderzenie...

W pałacu carów
Aleksander Dumas0
Okładka ksiązki - W pałacu carów

Jest to jedyna powieść w dorobku autora "Trzech muszkieterów", której fabuła w całości została osadzona w Rosji. Aleksander Dumas-ojciec napisał...