I ty zostaniesz Indianinem

Mirek Kubiak, uczeń piątej klasy jednej z warszawskich podstawówek, marzy o tym, by zostać Indianinem. Jego marzenie ma szansę się spełnić, gdy do rodziny Kubiaków z Ameryki przyjeżdża tajemniczy wuj Eligiusz, który ofiarowuje Mirkowi w prezencie prawdziwy, indiański tomahawk. Tutaj jednak dopiero zaczynają się kłopoty Mirka, który zostaje wplątany w aferę kryminalną...

Informacje dodatkowe o I ty zostaniesz Indianinem:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-05-31

Kup książkę I ty zostaniesz Indianinem

I ty zostaniesz Indianinem - opinie o książce

Mirek jest uczniem klasy piątej, ma sporą wiedzę i wiele pasji, jednak jedno wielkie marzenie - pragnie zostać Indianinem. Pewnego dnia przyjeżdża do niego wujek z Ameryki i dla każdego przywozi jakiś prezent. Mirek otrzymuje wspaniały indiański tomahawk, co jest spełnieniem części jego marzeń. Wtedy jeszcze chłopiec nie wie, że on przysporzy mu niemałe problemy. Jakie?

Historia ciekawa, wciągająca, pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji, a jednocześnie z morałem. To wszystko sprawia, że młody czytelnik śledzi losy Mirka z dużym zainteresowaniem.

Głównym bohaterem jest Mirek, uczeń klasy piątej. To chłopiec posiadający wielką wiedzę, a jednocześnie miły i sympatyczny. Jest postacią dość realistyczną, a to sprawia, że dziecko może się z nim utożsamiać.

Ilustracje są ładne, czarno - białe. Przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

„I ty zostaniesz Indianinem” to według mnie ciekawa propozycja na wakacyjne dni. My polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - patt1331
patt1331
Przeczytane:2022-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w roku 1960. Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach książka ta zaliczana jest do anachronicznych. Nic bardziej mylnego! Wydawnictwo Nowa Baśń udowadnia, że na ponadczasowe tytuły zawsze jest dobry czas. Sięgam pamięcią i nie wydaje mi się, abym czytała ją w dzieciństwie. Na szczęście miałam tę możliwość właśnie teraz ?

Historia ucznia piątej klasy szkoły podstawowej Mirka Kubiaka pokazuje, że każde marzenie może się spełnić. Dla Mirka, który jest totalnie zafascynowany kulturą rdzennych Amerykanów pragnienie zostania Indianinem jest czymś bardzo ważnym. Kiedy rodzinę Kubiaków odwiedza wuj Eligiusz marzenie chłopaka staje się coraz bardziej realne. Mirek zostaje obdarowany prawdziwym indiańskim tomahawkiem! I wtedy zaczyna się kryminalna przygoda, która mimo dużych porcji wzniosłości nie jest wolna od poświęceń. Czy Mirek przezwycięży trudności, podoła zadaniom i zostanie przyjęty do grona Indian? ?

Lektor, który prowadzi przez wszystkie wydarzenia w książce czasem wyłania się na pierwszy plan drocząc się z czytelnikiem. Sam posiadając całkowitą wiedzę o bohaterze, nie wyjawiając wszystkiego na tacy sprawia, że książkę czyta się jeszcze bardziej ochoczo. Jest to książka dla młodzieży, który roztocza wokół siebie aurę  kryminału z niezłą dawką humoru. Daje się tu również wyczuć specyficzny klimat PRL-u. Postacie w książce są barwne, a ksywki bandytów świetnie dobrane.

Tak więc, zdecydowanie polecam wszystkim, którzy jeszcze jej nie znają. Tekst dopełniają ciekawe Ilustracje, których przedsmak możecie zobaczyć w filmiku. Choć muszę przyznać, że żałuję, że nie są to ilustracje z oryginału autorstwa Bohdana Butenko, do których udało mi się dotrzeć w czeluściach internetu. Skrycie je podziwiam...

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2022-06-09, Ocena: 5, Przeczytałem,

Mirek to piątoklasista zafascynowany indiańską kulturą, a jego największym marzeniem jest zostanie Indianinem. Pewnego dnia po powrocie do domu chłopiec odkrywa, że czeka na niego prezent od tajemniczego wujka z Ameryki. Tym prezentem okazuje się prawdziwy indiański tomahawk. Podarunek ten daje początek niesamowitym, ale i niebezpiecznym wydarzeniom w życiu chłopca.

?

Ta książka to coś bardzo oryginalnego! Od razu można poznać, że nie została ona napisana wczoraj (pierwsze wydanie pochodzi z 1960 r.), ale w pozytywnym sensie. Czuć w niej stary styl, co jednak absolutnie nie jest to uciążliwe, a wręcz przeciwnie - jest czymś niecodziennym i intrygującym.

Powieść ma w sobie wszystko, czego potrzeba - ciekawą fabułę, błyskotliwą narrację, piękne ilustracje i przesłanie.

To ciekawie skonstruowana historia kryminalna dla starszych dzieci/młodszej młodzieży, choć i ja świetnie się przy niej bawiłam. Zdecydowanie najbardziej podobały mi się wtrącenia narratora oraz motyw krzyżówek.

Na pewnym etapie miałam jedynie problem z imionami i ksywkami bohaterów, które zaczęły mi się trochę mylić.

Polecam książkę każdemu, kto chce dać się porwać w wir zaskakujących wydarzeń.

Moi Moskale. Wybór przekładów z poezji rosyjskiej od Puszkina do Ratuszyńskiej
Wiktor Woroszylski0
Okładka ksiązki - Moi Moskale. Wybór przekładów z poezji rosyjskiej od Puszkina do Ratuszyńskiej

Rosyjskość w pigułce. Z liryzmem, tragizmem, czym chcecie. Jestem pod jej wrażeniem. I pod wrażeniem osobowości, która nam na nią otworzyła oczy. Ta antologia...

Gabryś nie kapryś
Wiktor Woroszylski0
Okładka ksiązki - Gabryś nie kapryś

Przewrotny wiersz o kapryśnym chłopcu zilustrowany przez wielkiego artystę plakatu. Gabrysiowi nic się nie podoba. Mam prosi, tata prosi, babcia prosi...