reklama

Imperium miłości Tom I

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2016-09-29
Kategoria: Romans
ISBN: 9788365586377
Liczba stron: 336

Ocena: 5 (1 głosów)

Książka, na podstawie której powstał turecki serial kostiumowy, wyświetlany

w Polsce na antenie TVP.

Rok 1916, Piotrogród. Oficer armii carskiej, potomek bogatej tatarskiej rodziny, porucznik Kurt Seyit Eminow podczas balu poznaje piękną Aleksandrę ,,Szurę" Wierżeńską, wywodzącą się z szanowanej rosyjskiej rodziny. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale na przeszkodzie do ich szczęścia stają obie rodziny. Rodzina Kurta chce, aby poślubił on kobietę z tureckiego rodu, a rodzice Szury chcą wydać ją za Rosjanina. Tymczasem nadchodzi wiosna 1917 roku: wybucha I wojna światowa, a następnie rewolucja - zarówno w Rosji, jak w Turcji. Zaczyna się terror.

Aby przeżyć, bohaterowie muszą się ukrywać. Szura trafia do Kisłowodzka. Kurtowi - jako białogwardziście - nieustannie grozi śmierć z rąk bolszewików. Wraz z przyjaciółmi ucieka w stronę Odessy, wierząc, że na Krymie będzie bezpieczniej. W Rostowie jednak zmienia zdanie. Musi się zobaczyć z ukochaną, wie, że jadąc dalej, będzie się od niej oddalał. Że te pięćset kilometrów, które go od niej dzieli, to jak jeden krok. Tyle że śmiertelnie niebezpieczny...

Imperium miłości to historia prawdziwa. Wnuczka Kurta - Nermin Bezmen - odnalazła stare listy siostry Szury. I przez osiem lat zgłębiała historię swojej rodziny na Krymie, w Rosji, Rumunii i Francji.

Kup książkę Imperium miłości Tom I

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Imperium miłości Tom I

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2016-11-22, Przeczytałam, Mam, Recenzenckie,

Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce. W tym wypadku nie można też oceniać po pierwszym wrażeniu, które nie było w moim wypadku dobre. Wydarzenia opisane na początku, choć niezwykle ciekawie pokazujące epokę schyłku dynastii, wydawały mi się za bardzo idealne. Bałam się, że dalej będę tak samo zniechęcona i nawet trochę straciłam ochotę na lekturę. Całe szczęście było to tylko wrażenie kilkunastu pierwszych stron. Czym dalej tym wydarzenia wciągały mnie coraz bardziej, z każdym rozdziałem chciałam się dowiedzieć więcej. Ale o czym jest ta książka?  
Rosja końca imperium Romanowów, rewolucja bolszewicka, strajki, rozruchy, morderstwa - zaczyna się okres bezprawia. Gdzieś pomiędzy tym wszystkim oni: Kurt Seyit, potomek bogatych i wpływowych Tatarów z Krymu, oficer armii carskiej; i Aleksandra Wierżeńska, dla bliskich Szura, córka jednego z bogatych Rosjan. Wystarczyło jedno spotkanie, aby uczucia zapłonęły i choć pochodzili z dwóch światów, nie potrafili przestać o sobie myśleć. W czasie zawieruchy historycznej musieli wiele pokonać, żeby móc znów się spotkać. 
Słyszałam wiele dobrego o tej książce, na podstawie której powstał nawet serial emitowany przez telewizję polską. Powieści osadzone w czasach historycznych bardzo lubię, od pewnego też czasu ciągnie mnie do początku XX wieku, kiedy to dynastia Romanowów skończyła swoje panowanie. Historia, która opisana jest zarówno w tym, jak i kolejnym tomie powstała na podstawie wspomnień dziadka autorki. Pisarka chciała przedstawić jego barwne losy podczas zawieruchy historycznej. 
Pierwsze wydarzenia, w których główni bohaterowie poznają się, a uczucie rozpala w jednej sekundzie są ciekawe i barwne. Pokazują petersburskie wyższe sfery, sposób życia, zabawy. Jednocześnie ten jeden impuls, nagły wybuch fascynacji i miłości sprawił, że zaczęłam się krzywić i martwiłam się, w którym kierunku te mieszane uczucia będą się kierować. Pisarka nie pozwoliła długo być bohaterom razem. Rozdziela ich życie, obowiązki, wojna. A czytelnik cofa się w czasie, wraca na Krym, gdzie wiele stuleci wcześniej osiedli Tatarzy. To tam poznajemy młodego Seyita, razem z nim przeżywamy dzieciństwo, wstąpienie w dorosłość, wyprawę do Petersburga i szkolenie wojskowe. 
Ten tom nastawiony jest zdecydowanie na tatarskiego bohatera. To o nim traktuje 3/4 książki, przedstawia jego losy, miłość jest tu istotna, ale nie można powiedzieć że ten tytuł to romans, jak można by podejrzewać. Jest to zdecydowanie bardzo ciekawa i dobrze napisana powieść historyczna. 

Pozytywnie zaskoczył mnie barwny język oraz bardzo szerokie tło społeczne, które świetnie oddaje ówczesny świat. Razem z Seyitem poznajemy historię jego narodu, świat dzieciństwa, a później wyższe sfery Petersburga. Nie ominie nas wojna, śmierć, przyjaźnie, nienawiści, romanse i miłostki, podróże, radości i smutki. W historii pojawia się bardzo dużo szczegółów, które dopełniają obrazu całości. 

Ta książka zawiera w sobie to wszystko, co lubię w powieści historycznej. Obok bohatera pierwszoplanowego pojawia się wiele postaci, które w różnych momentach jego życia go uzupełniają. Będzie rodzina, znajomi, służący, bliżsi i dalecy. Miejsca, w których przyszło żyć bohaterowi również zmieniają się z biegiem czasu, od bogatych domów, czasem wręcz pałaców, po pola wojny. 

To tytuł, który każdy miłośnik historii powinien poznać. Nie zrażajcie się okładką, która w niewielkiej części pokazuje to, o czym można poczytać na kartach powieści. Przypuszczam, że jest podyktowana serialem, jednak sama treść nie do końca się z nią zgadza. To opowieść o życiu, przemijaniu, uczuciach i historii. Pozycja warta uwagi, mocno wciągająca. Sama z niecierpliwością czekam, kiedy znajdę czas na dalsze losy bohaterów. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2018-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Imperium miłości Tom II
Nermin Bezmen0
Okładka ksiązki - Imperium miłości Tom II

Drugi tom uwielbianej przez miliony ludzi na całym świecie niezwykłej miłosnej historii. Krymski Tatar Kurt Sejit, carski oficer, który w 1918 roku musiał...

Imperium namiętności
Nermin Bezmen0
Okładka ksiązki - Imperium namiętności

Lektura obowiązkowa dla miłośników powieści i serialu Imperium miłości! Rok 1924. Kurt Seyit po rozstaniu z Szurą rozpoczyna życie u boku spodziewającej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje