Inna?

Doskonała powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania. Występują tu również - w nowych rolach - bohaterowie powieści ,,Ten obcy".

Irena Jurgielewiczowa - powieściopisarka i pedagog, autorka wielu prac dotyczących czytelnictwa i dydaktyki. Początkowo pisała utwory dla dzieci najmłodszych - ,,Historia o czterech pstroczkach" (1948) to jej debiutancka książka. Potem ukazały się m.in.: ,,O chłopcu, który szukał domu" (1957), ,,Kajtek, warszawski szpak" (1958), ,,Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla" (1960). Wielką popularność wśród czytelników i uznanie krytyki zyskały psychologiczne powieści dla młodzieży, takie jak: ,,Niespokojne godziny" (1964), ,,Wszystko inaczej" (1968), ,,Ważne i nieważne" (1971), a przede wszystkim ,,Ten obcy" (1961). Książka ta umieszczona została w 1964 r. na Liście Honorowej im. H.Ch. Andersena i przetłumaczona na wiele języków.

Bohaterów tej powieści spotkać możemy w kolejnej książce Ireny Jurgielewiczowej pt. ,,Inna?" (1975). Opowiada ona o kilkunastoletniej wychowance domu dziecka, wrażliwej i ambitnej dziewczynie, która w obawie, by nie ujawnić przed rówieśnikami swoich kompleksów, pozuje na inną, niż jest w rzeczywistości. Ta wartościowa i interesująca przez swa dramatyczną akcję powieść uzyskała w 1976 r. wyróżnienie Premio Europeo.

Informacje dodatkowe o Inna?:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-03-06

Kup książkę Inna?

Inna? - opinie o książce

bardzo fajna książka przyjemna i lekka
Tak właściwie nie umiem określić dokładnie tego, co myślę o tej książce. Przeczytałam ją, nie miałam oporów, ale mimo wszystko nie zaliczę jej do ulubionych. Czemu? Sama nawet nie wiem. Dziwna książka, dziwna historia. Choć Zenek jak zwykle chwytający za serducho ;].
Książkę bardzo przyjemnie się czytało, ale nie bije na kolana. Zdecydowanie wolę "Tego obcego".
Avatar użytkownika - Terenia
Przeczytane:2014-08-18, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 3, Przeczytałam,
O chłopcu, który szukał domu
Irena Jurgielewiczowa0
Okładka ksiązki - O chłopcu, który szukał domu

Książka "O chłopcu, który szukał domu" została napisana w 1947 r., tuż po wojnie. Opowiada ona o losach osieroconego Piotrusia, bez dachu nad głową, poszukującego...

Inna?
Irena Jurgielewiczowa0
Okładka ksiązki - Inna?

"Danka stała z pochyloną głową, czując, jak wzbiera w niej dławiące uczucie, podobne do nienawiści. (...) Gdyby wiedział, co przed chwilą przeżyła...