Instytut

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-04-27
ISBN: 978-83-8031-348-4

Tajemnicze i makabryczne wydarzenia, które rozgrywają się w tytułowym Instytucie, czyli mieszkaniu głównej bohaterki powieści, Agnieszki, to jedynie rama. Owszem, mocna, niemniej jednak sam obraz przedstawia sprawy znacznie prostsze i codzienne. Poczucie porzucenia. Samotność. Brak pieniędzy. Zdradę. Upadek młodzieńczych ideałów. Choćbyśmy się zaklinali, że tak nie jest, życiem większości z nas nie rządzą żadne reguły, ale przypadek i – właśnie tak! – banał. Jakub Żulczyk w Instytucie przedstawił tę prawdę w poruszający, mistrzowski sposób.

Kup książkę Instytut

Avatar użytkownika - justa21
justa21
OniSą Czymś, czym straszy się niesubordynowanych i nadpobudliwych obywateli. Są "Onymi", którzy wszystko wiedzą, wszystko mogą, wszystko obserwują. Są Tymi, z którymi się nie dyskutuje, ślepo wypełniając polecenia. Możesz nazwać ich, jak chcesz – układem, grupą trzymającą władzę, żydomasonerią czy spiskiem służb specjalnych. Pewne jest tylko jedno. Oni istnieją.Najlepszym na to dowodem są wydarzenia, jakie rozegrały się w krakowskim mieszkaniu przy alei Mickiewicza. Historię ośmiu ciał znalezionych przez policję opowiada Jakub Żulczyk, a jego „Instytut” to wyjątkowo mroczna wersja spiskowej teorii dziejów.To moje pierwsze spotkanie z autorem i, jeśli będę miała coś do powiedzenia, z pewnością nie ostatnie. Doskonale odnalazłam się w klimatycznym tekście, z którego wśród oparów alkoholu, papierosowego dymu i słodkiego zapachu trawki wyłania się historia warta przeczytania. Jeśli zatem lubisz ostrą jazdę bez trzymanki w niewiadomym kierunku, jeśli zafascynował cię film „Cube” to „Instytut” jest dla ciebie.Tytułowy Instytut znajduje się na ostatnim piętrze przedwojennej kamienicy położonej przy jednej z głównych arterii Krakowa. Agnieszka odziedziczyła to mieszkanie po babci Werze, choć okoliczności temu towarzyszące były dość osobliwe. Nikt z rodziny nie miał pojęcia, że starsza pani posiada taki majątek, ulokowany w nieruchomości. Sam lokal również jest dziwny, a lokatorzy wyprowadzają się ...

Opinie o książce - Instytut

Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-11-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"Instytut" to książka, którą ostatnio polecam wszystkim znajomym. Rewelacyjnie napisana, dotycząca spraw mojego pokolenia, języka i sposobu myślenia moich rówieśników i może właśnie przez to ...jakoś tak mi bliska. Fabuła i intryga bardzo zręcznie prowadzona, genialnie wręcz przedstawieni bohaterowie - ich charakter i nastawienie do życia poznajemy za pomocą tego co mówią, jak myślą, jak się zachowują i chyba przede wszystkim przez to, kim są dla nich ONI. Jedyne, do czego można się przyczepić, to zakończenie. Wydaje się jakby niedopracowane, jakby autor nie miał już czasu nadać temu ostatni szlif... Ale to i tylko maleńki minusik, nie wpływający na generalna ocenę.
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2019-05-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Nie jest to książka nudna i czuć w niej prawdziwą pasję autora. Agnieszka i jej losy ( te tragiczne rzecz jasna), próba ułożenia sobie życia, opisy Krakowa choć rzadkie nie powodowały we mnie odruchu do rozstania się z książką

Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21