Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne

Na niniejszy zbiór złożyło się dziesięć poruszających opowieści o ludzkich losach i sile psychoterapii. Wybitny psychiatra Irvin D. Yalom odkrywa przed czytelnikiem pilnie skrywane tajemnice, lęki i humor, które są nieodłączną częścią nie tylko pracy terapeutycznej, ale także samego życia. U kresu długiej i błyskotliwej kariery, przywołuje zawodowe doświadczenia, zarówno ostatnie, jak i dawno minione, by zmierzyć się z dwoma największymi wyzwaniami, którym musi stawić czoło każdy człowiek: jak w wartościowy sposób przeżyć życie i jak radzić sobie z perspektywą jego nieuchronnego końca.

Rozważając dylematy swoich pacjentów, Yalom nie tylko daje nam wgląd w ich osobiste pragnienia i motywacje, lecz także opowiada o wysiłkach, jakie musi podejmować, by pogodzić własne życie emocjonalne z wymaganiami, jakie stawia przed nim zawód terapeuty. Dzięki pokorze i empatii lekarza oraz mistrzowskiej narracji doświadczonego literata pokazuje, że proces psychoterapii może należeć do najbardziej poruszających wydarzeń w życiu człowieka.

Irvin D. Yalom - emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta, jeden z głównych przedstawicieli podejścia egzystencjalnego w psychoterapii. Autor błyskotliwych opowieści psychologicznych i podręczników. Do najbardziej znanych należą: Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka, Psychoterapia egzystencjalna, Religia i psychiatria, Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci, Dar terapii, Kat miłości, Mama i sens życia, Leżąc na kozetce, Kiedy Nietzsche szlochał, Kuracja według Schopenhauera.

Informacje dodatkowe o Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne:

Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne - opinie o książce

Avatar użytkownika - aisha123
aisha123
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jak zawsze Yalom opisuje swój przebieg sesji terapeutycznych z pacjentami. W tej kwestii dotyka aspektu egzystencjalnego, śmierci, jak i seksualności. Książka zawiera życiowe opowieści pacjentów. Wystawiam notę na 6. Krótka książka, jednakże bardzo wciągająca. Składa się z 10 rozdziałów. Zawsze można wysnuć ciekawe wnioski dla siebie.
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-01-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Jest to świetna książka napisana przez psychiatrę, który porusza w niej problematykę śmierci. Opisuje historie osób, które w jakiś sposób zetknęły się ze śmiercią. Własna choroba albo śmierć najbliższej osoby to tylko niektóre powody, dla których koniecznie trzeba pomyśleć o nieuchronności śmierci. Sam autor jest osobą starszą, ale opisuje wszystko bardzo dokładnie i widać w tym, że lubi pisać i dzielić się swoimi przemyśleniami. Największe wrażenie wywarł na mnie rozdział ósmy, czyli ,,Zabierz sobie swoją parszywą chorobę: w hołdzie Ellie". Ellie to pacjentka dr. Yaloma, która była chora na raka, a skontaktowała się z nim najpierw przez e-mail. Yalom zaznacza, ze: ,,Prawie zawsze prowadzę jednego albo dwóch terminalnie chorych pacjentów i nabrałem przekonania, że nawet poprzez krótką konsultację mogę zaoferować im coś wartościowego." Autor sam jest stary, ale i tak pomaga pacjentom przezwyciężyć lęk przed śmiercią, której przecież on też może się obawiać ze względu na swój wiek. Natomiast rozdział dziesiąty ma taki sam tytuł, jak cała książka, czyli ,,Istoty ulotne", a opowiada o Jarodzie, trzydziestodwuletnim dermatologu, i jego relacjach z Marie, jego partnerką od dziewięciu miesięcy, ale była też Alicia. W tym rozdziale Yalom przywołuje wspomnienia też o innym pacjencie - Andrew, któremu zlecił przeczytanie ,,Rozmyślań" Marka Aureliusza. Poza tym w innych rozdziałach pojawia się wielu pacjentów, którzy mają różnorodne problemy, ale też zmagają się z lękiem przed śmiercią, np. balerina Natasza czy menedżer Charles. Naprawdę warto przeczytać...
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Książka jak dla mnie niestety trochę nudnowata, ciężko było mi przez nią przebrnąć. Irytowało mnie, że lekarz przy każdym pacjencie w kółko przypominał mu, że zaraz kończy się czas wizyty. Problemy potraktowane bardzo ogólnikowo, każda ludzka historia opisana raptem na kilkunastu stronach. A przecież terapia to proces długofalowy, skomplikowany, nawet ciekawy jak rozwiązanie zagadki detektywistycznej. To wejście w drugiego człowieka, w jego uczucia, bolączki. Tu tego jakoś zabrakło. Poza tym to raczej książka dla ludzi starszych, którzy nie potrafią pogodzić się z nadchodzącym kresem istnienia. Może oni znajdą w niej jakieś wskazówki, lekarstwo na strach... Ale Antoni Kępiński to to nie jest ;)
Avatar użytkownika - allergicto
allergicto
Przeczytane:2015-07-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
Yalom posiada niezwykłą umiejętność wpływania na czytelnika.. i tym razem mu się powiodło.
Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów
Irvin D. Yalom0
Okładka ksiązki - Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów

Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów to niezwykły przewodnik po udanej psychoterapii. Yalom dzieli się w nim swoim...

Kwestia Spinozy
Irvin D. Yalom0
Okładka ksiązki - Kwestia Spinozy

Kiedy szesnastoletni Alfred Rosenberg zostaje wezwany do gabinetu dyrektora za antysemickie uwagi, które wygłosił podczas szkolnego przemówienia, za karę...