Ja, robot

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-07-23

Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści sf napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich - czy im się to podoba czy nie -  przywódców.

To niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu - świadomych własnej inteligencji i siły - prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.

Isaac Asimov (1920- 1992) to bodaj najwybitniejszy, najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów, siedmiokrotny zdobywca prestiżowej nagrody Hugo. Zasłynął głównie epokowym cyklem ,,Fundacja", sagą o Imperium Galaktycznym, które -  choć wydaje się wieczne - chyli się ku upadkowi. Dom Wydawniczy REBIS opublikował siedmiotomowy cykl ,,Fundacja" Asimova oraz trzy uzupełniające go tomy autorstwa Gregory'ego Benforda, Grega Beara i Davida Brina, a ponadto cykl ,,Roboty", zbiór opowiadań Złoto i magia i tom esejów Magia i złoto.

Kup książkę Ja, robot

Opinie o książce - Ja, robot

Isaac Asimov nie bez powodu jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli literatury sci-fi, tak samo jak ta książka nie bez powodu jest lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika tego gatunku. Powtórzę, jest to lektura obowiązkowa, ponieważ wychodzi ze starych i tworzy nowe kanony wyobrażeń o przyszłości, a przecież nie łatwo jest wymyślić coś nowego, zwłaszcza jeśli dotyczy to idei.Właśnie dlatego to na niej były wzorowane niezliczone późniejsze dzieła opowiadające o sztucznej inteligencji i wizjach przyszłości. Niestety film nakręcony na podstawie tej książki był porażką, totalnym niezrozumieniem tego co autor chciał przekazać i w sumie, może by był troszkę lepszy, gdyby był filmem filozoficzno-psychologiczny, a nie filmem akcji. Także w tym wypadku, zdecydowanie: do książek!
Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki- 2013,
Zbiór opowiadań o robotach zaczyna się niezbyt ciekawie. Pierwsze opowiadanie, w którym mamy do czynienia z robotem niańką jest niezwykle przewidywalne i ckliwe. Całe szczęście, że z każdym opowiadaniem poziom zdecydowanie się podnosi. Opowiadania Asimova to nie tylko gratka dla miłośników s-f i robotyki ale również dla psychologów. Bo to właściwie psychika robotów jest tu głównym tematem na którym opierają się poszczególne wątki. Pozycja nie jest wybitna, jednak warta przeczytania.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-06-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Każdy czasami potrzebuje odmiany, zupełnie innej gatunkowo literatury niż jego ulubiona. Nie inaczej jest ze mną. Gatunkiem w którym nie gustuję, aczkolwiek, czasem czytuję jest fantasy oraz science fiction. Tym razem wybór mój padł na książkę Isaaca Asimova pt. '' Ja, robot ''. Autor, jak do tej pory, zupełnie mi nieznany, chociaż już klasyk niemal kultowy.Książka natomiast, jak się okazuje jest tomem 0.1 cyklu '' Roboty ". Jest to zbiór dziewięciu opowiadań opublikowany po raz pierwszy 70 lat temu. Jak więc widzicie ma już swoje słuszne lata i niektórzy czytelnicy próbują z treści wyciągać informacje które się sprawdziły, a które pozostały chybione . Nie bardzo rozumiem czemu miałoby to służyć, ale nie przeczę że może być dobrą zabawą .

Ja osobiście nie bawiłam się w ten sposób, przeczytałam te opowiadania z czystej ciekawości i jak już wspomniałam w ramach oddechu od innych gatunków. Wszystkie te opowiadania scala postać doktor, robopsycholog Susan Calvin, która opowiada dziennikarzowi różne historie związane z robotami ich współpracą z ludźmi i przede wszystkim przestrzegania, albo i nie, trzech praw robotyki, regulujących współistnienie ludzi i robotów . W swoich opowiadaniach autor próbuje też ukazać niechęć części ludzkości do współdzielenia świata z robotami . Ich strach i obawy związane z tym, krótko mówiąc, że może nam to bokiem wyjść, a nawet możemy się obudzić z przysłowiową ręką w nocniku.

Czy obawy są słuszne ? Trudno to jeszcze dziś stwierdzić, wszak jeszcze nie współistniejemy z robotami w takim stopniu, jak opisuje to Asimov, jednak przyznać trzeba iż problem ten jest dużo bardziej aktualny niż był te 70 lat temu kiedy opowiadania powstawały. Książkę czytało się nieźle chociaż te ciągłe powtórki owych sławetnych trzech praw robotyki, czasami mnie irytowały.

Z dziewięciu opowiadań mi osobiście najbardziej podobały się dwa, no może trzy :

Opowiadanie 1 - '' Robbie '' - o robocie niani o imieniu Robbie, który uwielbiał słuchać bajek, głównie tej o Kopciuszku .

Opowiadanie 4 - '' Rozum '' - które opowiada o tym jak wygląda fanatyzm i jego powstawanie w ''rozumie '' robotów.

Opowiadanie 6 - '' Kłamca '' - O robocie o imieniu Herbie który by nie krzywdzić ludzi mówił im dokładnie to co chcieli usłyszeć

Ale polecam przeczytać całość reszta opowiadań w moim odczuciu jest nieco gorsza, ale przecież , co kto lubi i jak to się mówi '' Nie to ładne co ładne, ale to co się komu spodoba ''. Więc może wam spodobają się inne opowiadania niż mi, jestem ciekawa waszego zdania.

Choć od daty pierwszego wydania minęło przeszło sześćdziesiąt lat nakreślane przez Asimova dylematy wciąż pozostają aktualne. Autor koncentruje się na kwestiach etycznych, psychologicznych i socjologicznych rozwoju robotyki. Stawia wiele istotnych pytań, m.in.: jak dalece roboty (sztuczna inteligencja) mogą ingerować w ludzki byt? Asimov formułuje trzy prawa robotyki, które do dzisiaj są uważane za fundamentalne dla stworzenia sztucznej inteligencji: maszyny ponad wszystko muszą stawiać dobro człowieka — ale czy oznacza to, że powinny kierować się dobrem całego społeczeństwa czy jednostki? Jaka jest cena tego dobra? Czy mogą w tym celu oszukiwać? W którym momencie wolno im zignorować polecenie wydane przez swojego zwierzchnika? A co się stanie, gdy roboty zaczną zagłębiać się w kwestie dotyczące celu i początków swojej egzystencji? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć amerykański pisarz.

Avatar użytkownika - wisnia86
wisnia86
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Narodziny Fundacji
Isaac Asimov0
Okładka ksiązki - Narodziny Fundacji

Hari Seldon kieruje z powodzeniem Projektem Psychohistorii na Uniwersytecie Streelinga, a jednocześnie — po zniknięciu R. Daneela Olivawa —...

Pozytonowy detektyw
Isaac Asimov0
Okładka ksiązki - Pozytonowy detektyw

W nowojorskim Kosmopolu popełnione zostaje pozornie doskonałe morderstwo - ofiarą zbrodni jest prominentny Przestrzeniowiec. Śledztwo w tej sprawie prowadzi...

Wizna
Jacek Komuda