Jadę sobie dalej. Azja dziesięć lat później

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2020-08-12
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: b.d
Liczba stron: 0

Ocena: 0 (0 głosów)

Zupełnie nieturystyczna książka o wyprawie kobiety do najdalszych zakątków świata, która pokazuje, że podróż to wolność. 

To historia, która otwiera oczy na to, co widać z okna zdezelowanego autobusu albo hoteliku na ruchliwym bazarze, o czym rozmawiają klienci lokalnych restauracji, czym się emocjonują miejscowe nastolatki. Marzena Filipczak opowiada o ludziach spotkanych po drodze, drewnianych autobusach, którymi jeździła, przydrożnych knajpach, w których jadała, małpach, które ją pogryzły i szpitalach, które ją potem leczyły. Mówi też o bezpieczeństwie samotnej (i nie tylko) kobiety w podróży. Odpowiada na pytania, które powstrzymują wiele osób przez przeżyciem przygody życia.

„To, co mnie dziś interesuje najbardziej to świat, miejsca i zwyczaje, które znikają.”

To opowieść o podróży w pojedynkę po Azji Południowo-Wschodniej i subkontynencie indyjskim, w której autorka spędziła pół roku podróżując przez Indie, Malezję z Borneo, Tajlandię, Wietnam i Kambodżę.  Nieograniczona zamkniętym hotelem, czy planem dnia all inclusive. Kiedy śpisz tam, gdzie miejscowi – czasem w pokoju pełnym karaluchów, a czasem w prywatnej wieżyczce na dachu hotelu z pięknym widokiem. Kiedy jesz to, co Twoi gospodarze -  góry ryżu na liściu banana z sosami ze wspólnych miseczek, ostry dhal i dopiero co zdjęte z blachy czapati. To wszystko wędrując przez dżunglę, plantacje herbaty i tarasy ryżowe, zatrzymując się  nad ciepłym oceanem, podziwiając ośnieżone szczyty i wsłuchując się w egzotyczne dźwięki wielkich miast.

To także zapis przemian społecznych ludzi żyjących na innym kontynencie, ich zwyczajów i tego jak zmienia się otaczający ich świat. Autorka po pierwszym samotnym wyjeździe wraca po latach w te same miejsca, aby sprawdzić  jak  ewoluowało życie mieszkańców malutkich wiosek, wybranych grup społecznych i mieszkańców dużych metropolii. Mimo postępu technologicznego, olbrzymiej dostępności baz noclegowych, zdecydowanie łatwiejszego podróżowania i tłumu turystów, okazuje się, że nadal można znaleźć miejsca znane tylko niektórym. 

„Nie obrażam się na świat za to, że się zmienia. W czasie ostatnich podróży po Azji przekonałam się, że wciąż można w niej znaleźć kawałek miejsca i przygody dla siebie, choć odwiedziłam kraje uważane za bardzo turystyczne. Trzeba tylko poszukać. Wsi w Indiach, w których szamani wpadają w trans, parków narodowych w Tajlandii, w których można rozbić namiot, na Tajwanie zamieszkać z miejscowymi pielgrzymami w świątyniach, a na Filipinach wyjść kawałek za miasto, żeby spotkać jednego turystę na rok.”

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza powstała w trakcie podróży i jest luźnym zapisem wędrówki powstałym na podstawie bloga, który autorka prowadziła, aby rodzina i znajomi wiedzieli, gdzie jest i co porabia. Wpisy uzupełniane były w miarę możliwości dostępnego komputera - nie tylko w kafejce komputerowej ale i z komputera wstawionego na zaplecze zakładu fryzjerskiego. Druga część książki jest praktycznym kompendium wiedzy dla kobiet (i nie tylko) marzących o dalekich podróżach, zwłaszcza tych, które boją się, że sobie nie poradzą. Jak spakować się na pierwszy samodzielny wyjazd i dlaczego zabrać łańcuch i kłódkę? Gdzie trzymać pieniądze, jak jeść miejscowe smakołyki, by nie dać się rozłożyć chorobie podróżników? Dlaczego nie wolno patrzeć w oczy kelnerom?

„Podróżując w pojedynkę trzeba mieć pomysł na wyjście z każdej sytuacji. Dlatego przed swoim pierwszym długim wyjazdem usiadłam i wypisałam na kartce wszystkie dręczące mnie strachy, a potem - ich rozwiązania. Przede wszystkim jednak nie muszę sobie niczego udowadniać i jeśli coś uznaję za niebezpieczne, po prostu tego nie robię."

Tagi: podróżnicze

Kup książkę Jadę sobie dalej. Azja dziesięć lat później

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Jadę sobie dalej. Azja dziesięć lat później

Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje