Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny

Ocena: 5 (2 głosów)

Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa to postać ogromnie ważna dla naszej historii, kultury, świadomości narodowej. Król-królowa, młodo zmarła, jest uznana za świętą, jej marmurowy sarkofag zna prawdopodobnie każdy, choćby z ilustracji albo fotografii. Ale czy za tym obrazem widzimy prawdziwego człowieka, dziewczynę, kobietę? Czy nie ciekawym byłoby zobaczyć, jak postrzegali ją najbliżsi: matka, ojciec, siostra, Wilhelm Habsburg - poślubiony w dzieciństwie, pierwszy postulator procesu kanonizacyjnego Wojciech Jastrzębiec i wreszcie Władysław Jagiełło.

W tej książce Jadwiga pojawia się tylko w ich opowieściach i wspomnieniach. Każdy widzi ją inaczej... Jaka była naprawdę? Na to pytanie może odpowie sobie Czytelnik, bo prawda o Jadwidze, tak jak prawda o każdym z nas jest wielobarwna, złożona, tajemnicza i własna. Możemy tylko próbować się do niej zbliżyć. Może ta książka będzie taką skromną ścieżką do Jadwigi z Andegawenów Jagiełłowej?

Informacje dodatkowe o Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny :

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-10-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7779-418-0
Liczba stron: 224
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2017-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na zjeździe w Radomsku w 1382 roku posłowie wielkopolscy ustalają, że uznają króla-królową z rodu Andegawenów, który na stałe zamieszka w Polsce. Elżbieta Bośniaczka, matka królewny Marii i Jadwigi, decyduje się wysłać do Krakowa młodszą Jadwigę, by ta objęła tron polski po Kazimierzu Wielkim. Obie królewny z węgierskich Andegawenów podążają tą samą drogą wybraną przez ojca Ludwika: najpierw korony i dziecięce śluby zaaranżowane przez ojca, a potem jego śmierć i przetasowanie układów dokonane przez matkę. Przez postępowanie Elżbiety Bośniaczki w Polsce rozpętuje się burza między zwolennikami Władysława Jagiełły i Wilhelma, księcia rakuskiego.

Jadwigę mającą cztery lata zaślubiono w Hainburgu nad Dunajem z ośmioletnim księciem Wilhelmem. Następnie wysłano ją do zamku Albrechta Habsburga w Wiedniu, gdzie miała przebywać aż do dorosłości i powtórnych ślubów z Wilhelmem. Jego odesłano do Budy i oddano pod opiekę króla Ludwika. Jadwiga dorasta wśród obcych i obserwuje rozpustny Wiedeń. Głośne, kolorowe i niebezpieczne miasto daje jej swobodę. Wilhelm der Freundliche, syn Leopolda III, potomek Habsburgów i Viscontich przestrzega reguł, jest ospały, skryty, małomówny, ale też wytworny i rycerski. Szuka poklasku i władzy, nikomu nie pozwala prześcignąć się w szyku i elegancji. Zainteresowanie tłumu sprawia mu ogromną satysfakcję. Wilhelm wygląda po królewsku w przeciwieństwie do niemłodego już Jagiełły. Jest dumny, że jemu przypadł zaszczyt połączenia się z Jadwigą. ,,Ci, którzy umieją patrzeć widzą, że ten kolorowy pasikonik nie pasuje do dumnej, pięknej, szlachetnej lilii." Wilhelm, wierzy, że Jadwiga go kocha. Może nie dość mocno i porywczo, ale trudno mu zapomnieć jej gorące usta, delikatne dłonie, ledwo rozkwitłe piersi i piękne słowa o miłości. Długo nie może się otrząsnąć po nocnej ucieczce z Polski i zaakceptować małżeństwo Jadwigi z Władysławem Jagiełłą.

Jadwiga i Jagiełło są jak woda i ogień. ,,Inaczej myślą, inaczej jedzą, inaczej się modlą i odpoczywają, nawet mówią inaczej... On ma język prosty, chropawy, mówi po rusku i litewsku, wyrazy wypowiada cicho, często niewyraźnie, buduje krótkie zdania, często przerywając w pół słowa i każąc się domyślać dalszego ciągu, nie potrafi czytać i pisać... Ona jest jak melodyjna ludowa piosenka połączona z uroczystym chorałem-czysta w brzmieniu i harmonijna niczym porządek w boskim kosmosie. Na wszystkim się zna, mówi wieloma językami, czyta uczone księgi i jak równa rozprawia z bakałarzami, magistrami, a nawet doktorami o sztukach wyzwolonych...Królowa Jadwiga, wychowana i wykształcona nadzwyczaj starannie, promieniuje dworską kulturą zachodniej Europy, olśniewając i drażniąc swojego prymitywnego małżonka." Dumna, radosna, prześliczna dziewczyna skora do figlowania, zmienia się w ,,brązowoszarą sikorkę" przy Jagielle.

Jadwiga- Hedwiga, Daga- nosi głowę wysoko, jest rosła, silna, zgrabna i piękna, nad wiek dojrzała, mądra, rozważna. Mimo młodego wieku uformowana na wielką władczynię, która osobiste szczęście poświęci dla państwa. Wokół niej toczą się interesy Węgier, Austrii, Polski i Litwy. Maria Węgierska i Jadwiga wiedzą, że nic nie znaczą bez korony. Ich marzenia, troski, tęsknoty, strachy są bez niej nic nie warte. Liczy się tylko to, co niosą w posagu. Na dworach królewskich liczą się układy, a nie miłość.

Janina Lesiak pokazała Jadwigę oczami siostry, matki, poślubionego w dzieciństwie Wilhelma Habsburga, męża Władysława Jagiełły oraz Stanisława ze Skarbimierza, który postulował o rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego władczyni. Dla każdego była inna i na pewno w każdej relacji jest część prawdziwej Jadwigi. Dopóki nie przeczytałam książki autorki wyobrażałam sobie Jadwigę tylko jako świętą kontemplującą i umartwiającą się, przeznaczającą klejnoty na pomoc dla klasztorów, kościołów, przytułków, szpitali w Bieczu i Sączu. Dopiero Janina Lesiak tchnęła w nią życie, ożywiła i pokazała, jak naprawdę wyglądała jej codzienność. Wspaniała książka:) Serdecznie polecam:)
https://magiawkazdymdniu.blogspot.com

Link do opinii
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2017-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 r.,

Album rodzinny to niezwykła książka w każdym domu. Zawiera wiele zdjęć utrwalających ważne chwile, w których uczestniczyli członkowie rodziny, bliżsi i dalsi krewni oraz znajomi. Dziś sięgnijmy po album jednej z najważniejszych królowych polskich – świętej Jadwigi. Zajrzyjmy do niego i spójrzmy na króla-królową oczami jej najbliższych. Poznajmy ją taką, jaką postrzegali ją inni. Poznajmy spadkobierczynię wielkiego królewskiego rodu i następczynię sławnych dynastii. Zapraszam do recenzji najnowszej powieści Janiny Lesiak Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny, wydanej nakładem Wydawnictwa MG.

 

Jadwiga z Andegawenów była najmłodszą córką Elżbiety Bośniaczki i Ludwika Węgierskiego. Dostała imię po dwóch wybitnych kobietach tamtych czasów – po swojej prababce Jadwidze Łokietkowej i po świętej Jadwidze Śląskiej. To ojciec, król Polski i Węgier, zostawił jej koronę Polski. To on wraz ze swoją teściową Elżbietą Łokietkówną ustalił i zaprojektował plany małżeńskie dla Jadwigi i jej starszej siostry Marii. I tak oto w wieku czterech lat najmłodsza Andegawenka została zaręczona z ośmioletnim Wilhelmem z niemieckiej dynastii Habsburgów. Odbył się dziecięcy ślub. Na szczęście w kontrakcie ślubnym przewidziano unieważnienie dziecięcego małżeństwa… Na szczęście.

Jej matka, Elżbieta, jakby próbując zdjąć z niej przewidywany ciężar dziedziczonych obowiązków i trudów, nazywała ją najczęściej Hedwigą, albo po prostu – Dragą. (s. 92)

Tymczasem mała Hedwiga przygotowywana była do pełnienia roli królowej. Pobierała nauki z różnych dziedzin i uczyła się dworskich manier. Umiała czytać, władała kilkoma językami, czytała pobożne księgi, dyskutowała z uczonymi na różne tematy, miłowała muzykę i sztukę.

Wypełniła się wola Ludwika Wielkiego dotycząca przeniesienia sukcesji tronu w Polsce na żeńską linię Andegawenów. (s. 205)

16 października 1384 roku Jadwiga została koronowana w Krakowie na króla Polski. W wieku jedenastu lat wyglądała jak dorosła kobieta – niezwykle piękna, zgrabna, wysoka i silna.

Była jak słodki, apetyczny owoc, tylko rosła na wysokiej gałęzi starego, szlachetnego drzewa, więc byle kto nie mógł po nią sięgnąć! (s. 59)

I tym kimś na pewno nie był Wilhelm Habsburski. Postarali się o to panowie krakowscy, a nawet matka Jadwigi. Najlepsza partia Europy nie mogła wziąć ślubu z pierwszym kandydatem z brzegu. Jako królowa Polski, wielkiego państwa chrześcijańskiego w centrum Europy, brała udział w grze politycznej, w której stawką stało się państwo zakonne, zaś ona sama była najważniejszym pionkiem. Związek chrześcijańskiej Polski z pogańską Litwą prawdopodobnie był najlepszym rozwiązaniem, dlatego Jadwiga poświęciła się dla dobra kraju i zawarła małżeństwo z niedźwiedziem z litewskiej puszczy – Władysławem Jagiełłą, wyrzekając się przy tym publicznie Habsburga. Jeszcze nie do końca zdawała sobie sprawę, że stała się ofiarą władzy, polityki zagranicznej, miłości, a także nienawiści i zdrady.

Składa się jakby z dwóch Jadwig: jednej królewskiej, zachwycającej urodą i dobrocią, wyrozumiałej i łagodnej, i drugiej: kapryśnej, niestałej w emocjach, drażliwej i gniewnej! (s. 157)

Król-królowa Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa skrywa swoją twarz. Poznajemy ją taką, jaką widzieli ją jej najbliżsi. Poznajemy ją utkaną ze wspomnień i opowieści – matki Elżbiety Bośniaczki, siostry Marii Węgierskiej, poślubionego w dzieciństwie Wilhelma Habsburga, pogańsko-chrześcijańskiego męża Władysława Jagiełły oraz uczonego Stanisław ze Skarbimierza. Każda z wymienionych osób narysowała własny portret Jadwigi i go upubliczniła. Czytelnik ogląda cztery portrety Jadwigi i zastanawia się, jaka ona naprawdę była. Owszem, znajduje wiele cech wspólnych, jednakże inaczej o królowej mówi wzgardzony narzeczony, inaczej niekochany małżonek. Inna była Hedwiga jako dziecko, inna jako dorosła królowa władająca potężnym państwem europejskim. Inna jako królowa, inna jako zwykła chrześcijańska kobieta. I trzeba przy tym pamiętać, że b y ł a zwykłą kobietą, a więc oprócz zalet, miała i wady…

 

Cała recenzja: http://zycieipasje.net/2017/10/25/dobra-krolowa-premierowa-recenzja-powiesci-janiny-lesiak-jadwiga-z-andegawenow-jagiellowa-album-rodzinny/

Link do opinii
Inne książki autora
Miłosna kareta Anny J.
Janina Lesiak0
Okładka ksiązki - Miłosna kareta Anny J.

Anna Jagiellonka to władczyni, o której wiemy sporo, i kobieta, o której nie wiemy prawie nic… Miłosna kareta Anny J. to opowieść...

Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni
Janina Lesiak 0
Okładka ksiązki - Rycheza, pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni

Rycheza Lotaryńska – żona Mieszka II i matka Kazimierza Odnowiciela, pierwsza polska królowa, przypomina postać ze średniowiecznej miniatury...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy