Jak Kościół Katolicki stworzył Polskę i Polaków

Czym jest Polska? Skąd się wzięła? Po co ona komu?
Nie chodzi tu o Polskę w sensie geograficznym czy gospodarczym, ale metafizycznym i cywilizacyjnym. Dlaczego warto być Polakiem?

Takich pytań dziś się już nie zadaje. Są staromodne, przestarzałe, nie na czasie. Polskość stała się niewygodna, jakby stanowiła przeszkodę w dotarciu do czegoś większego, a bardziej uniwersalnego.
Książka Krystiana Kratiuka to próba myślenia o Polsce i Polakach
z perspektywy wiecznej. Pokazuje, że polskość to zadanie, misja, które można przyjąć albo odrzucić. Publicysta dowodzi, że troska o katolickie dziedzictwo
w Polsce nie jest tylko kwestią prywatną, ale zbiorową, państwową, a nawet prawną.
Prawdziwym wyzwaniem jest zachowanie niepodległości Polski, wolnej od obcego, antykatolickiego rządu. Od wschodniej barbarii, islamskiego kłamstwa czy zachodniego ateizmu.
Jak to osiągnąć, to już zupełnie inne pytanie. A odpowiedź będzie na pewno łatwiejsza dla tych, którzy książkę Kratiuka przeczytają i przemyślą.

Nie lubię określenia „fundamentalne”. Jest nadużywane i nieustannie się dewaluuje. A jednak określenie „fundamentalne” było jedynym właściwym słowem, które przychodziło mi na myśl, gdy czytałem książkę Krystiana Kratiuka. Autor stawia pytania co się zowie fundamentalne, a więc zasadnicze. Kto je pomija, jest bezradny. Nie wie, na czym polega patriotyzm, czym są obowiązki narodowe, w jaki sposób można zrealizować dobro wspólne, co wyróżnia
i odróżnia Polaków od reszty nacji.
Gdyby Polska porzuciła swoje dziedzictwo zawarte w obyczajach, prawach, przesądach, to kim w ogóle byliby Polacy? Masą, ciżbą, tłumem pozbawionym charakteru, ideałów i celu.

Paweł Lisicki

Informacje dodatkowe o Jak Kościół Katolicki stworzył Polskę i Polaków:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2022-05-14
Kategoria: Historyczne

Tagi: kościół katolicki Polska Jak Kościół katolicki stworzył Polskę i Polaków

Kup książkę Jak Kościół Katolicki stworzył Polskę i Polaków

Jak Kościół Katolicki stworzył Polskę i Polaków - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2022-08-07,

Książka pana Krystiana to próba odpowiedzi na pytania "Czym jest Polska? Skąd się wzięła i po co?"

Przechodzimy z autorem przez wszystkie epoki. Poznajemy początki chrześcijańskiej Europy w zarysie, aby dotrzeć do powstania państwa polskiego.

Książka mnie zafascynowała od pierwszych stron. Powinien przeczytać ją każdy aby poznać prawdę o sobie, o swoich korzeniach, o tym ilu pokoleniom wstecz należy się wdzięczność za nasze dziś.

Teraźniejszość naświetlana faktami i zdarzeniami z przed wieków, daje całkiem nowe spojrzenie, widzimy dzisiejsze wydarzenia i zachodzące przemiany z innej perspektywy, jaką daje nam historia. To co Polskę i Polaków krok po kroku tworzyło.. a w tym wszystkim zawsze istniała pewna stała, która nas Polaków identyfikowała i tak jest do dziś. Co wciąż jest naszą przewagą nad innymi krajami Europy. To jak wpisane w naszą kulturę i tradycje DNA, od którego nie możemy się odciąć ani nie możemy tego wymazać jakby nie istniało.

Bo czym jest roślina bez korzenia tym jest naród bez historii. Może przez chwilę pocieszyć wzrok, ale tylko przez chwilę. Naszym zadaniem jest troska o to dziedzictwo jakim jest polskość.

Książka napisana łatwym językiem, czyta się bez znużenia. Ponadto zawiera niesamowite ilustracje, zdjęcia. Jeśli ktoś nie lubi książek historycznych może sięgnąć po tę pozycję bez obaw. Autor nie da się wam nudzić. Pozwala poznać fakty, często wstrząsające, ale tworzące naszą tożsamość. Demaskuje zakłamania, którymi dziś próbuje się nas karmić.

Zaraza
Krystian Kratiuk0
Okładka ksiązki - Zaraza

BOLESNA PRAWDA, ZA KTÓRĄ TRZEBA ZAPŁACIĆ WYSOKĄ CENĘ Maksymilian Dębnicki, młody dziennikarz ogólnopolskiej gazety, pewnego dnia staje przed poważnym...

Forget Me Not
Julie Soto