Jak nie być profesjonalnym piłkarzem

Na wskroś prawdziwa, momentami zabawna, momentami kontrowersyjna biografia jednej z legend angielskiego futbolu.

Większość sławnych osób stara się ukazywać swoje życie jako pasmo sukcesów i marginalizować krępujące epizody z przeszłości. Legendarny piłkarz Paul Merson postąpił dokładnie odwrotnie. Szczegółowo przedstawił swoje najmniej chlubne doświadczenia, skupiając się na licznych ekscesach wywołanych uzależnieniem od hazardu, alkoholu i narkotyków. Komiczne opisy pijackich libacji i innych szaleństw Mersona sąsiadują w jego książce z fachowymi uwagami o futbolu i o kulisach gry w angielskiej lidze, a także z zabawnymi portretami jego kolegów z boiska, od Paula Gascoigne'a, "najbardziej popieprzonego piłkarza wszystkich czasów", do perfekcjonisty Davida Beckhama. W ostatecznym rozrachunku bowiem - mimo szaleńczych wyczynów, które niemal zrujnowały jego karierę i życie osobiste - najważniejsza dla Mersona zawsze była, jest i będzie niepohamowana miłość do piłki nożnej.

Paul Merson był zawodowym piłkarzem przez 20 lat. Zadebiutował w Arsenalu w 1986 roku i z tą drużyną dwukrotnie świętował mistrzostwo Anglii oraz zdobył Puchar Anglii, Puchar Ligi i Puchar Zdobywców Pucharów. Po odejściu z Arsenalu w 1997 roku grał m.in. w Middlesbrough, Aston Villi i Portsmouth. Wystąpił 21 razy w reprezentacji Anglii. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został stałym komentatorem w kultowym programie Soccer Saturday, nadawanym w kanale Sky Sports.

Informacje dodatkowe o Jak nie być profesjonalnym piłkarzem:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-10-16
Kategoria: Sport

Kup książkę Jak nie być profesjonalnym piłkarzem

Jak nie być profesjonalnym piłkarzem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Tinger
Tinger
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki, Mam, Przeczytane,
Zwykle w biografiach mowa jest o wszelkich sukcesach i innych niezbyt ciekawych i powszechnie znanych faktach. Czy książka Paula Mersona zalicza się do owych nudnych biografii? Nie. Jest to pierwsza biografia którą przeczytałam i mam zamiar przeczytać jeszcze nie raz. Autor opowiada o swoich wpadkach, śmiesznych czy dziwnych sytuacjach. A to wszystko zapakowane w ładny "poradnik". Każdy rozdział nazwany jest "lekcją", która ma nas uczyć, jakich błędów nie popełniać.