Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi Mama Pediatra

Wylecz się z niewiedzy i zadbaj o zdrowie swojego dziecka

Kiedy dziecko pojawia się na świecie, rodzic chce stać się specjalistą w niemal każdej dziedzinie. Decyzje w sprawie zdrowia dziecka są zawsze stresujące. Jak chronić malucha przed chorobami i jak rozpoznać ich objawy? Jak właściwie pielęgnować małego człowieka od pierwszych dni życia? Skąd czerpać wiadomości? W sieci krąży wiele mitów i szkodliwych porad. Na pomoc przychodzi lekarka, specjalistka pediatrii, prywatnie mama trójki maluchów, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana jako Mama Pediatra, która w swojej książce dzieli się z rodzicami wiedzą i doświadczeniem, unikając trudnej medycznej terminologii.

Jak dbać o zdrowie noworodka i niemowlaka, a jak starszego dziecka? Jakie są pierwsze objawy chorób i jak sobie z nimi radzić? Odporność - jak jej nie popsuć, czyli obalamy mity. Co powinno niepokoić, a co jest normą? Szczepienia - jakie podjąć decyzje? Najczęstsze nieświadome błędy rodziców - jak ich uniknąć? Kiedy leczyć się w domu, a kiedy niezbędna jest konsultacja lekarska? Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy? Wątpliwości jest znacznie więcej.

Wybierz się w podróż po pediatrycznych zaleceniach wspólnie z mamą i lekarką. Tematów wam nie zabraknie.

To niezbędnik każdego świadomego i zaangażowanego rodzica.

Informacje dodatkowe o Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi Mama Pediatra:

Wydawnictwo: Muza

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi Mama Pediatra - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-01-02,

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska „Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka”

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, ten poradnik jest dla Ciebie!

Bycie rodzicem jest wspaniałym okresem, niesamowite przeżycie obserwować jak dzieci rozwijają i zmieniają się. Książka to super poradnik medyczny dla każdego rodzica, przyszłych mam, czy też opiekunów. Autorka jest mamą i pediatrą. Wyjaśnia nam w sposób jasny i klarowny każdy aspekt związany z dzieckiem począwszy od dbania podczas ciąży do wieku dziecięcego. Wskazówki mogą pomóc nawet najbardziej nerwowym rodzicom, po raz pierwszy poczuć się pewnie w opiece nad noworodkiem w mgnieniu oka.

Urodzenie dziecka to zapewne wspaniałe doświadczenie, ale może też być czasem niepewności. Wielu rodziców ma pytania i wątpliwości, gdy stają w obliczu wszystkich zmian, jakie niesie ze sobą ciąża. Z radami płynącymi od wszystkich, trudno jest wiedzieć, kogo słuchać. Dlatego tak ważne jest posiadanie dokładnych informacji. Polecam 👍

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2021-11-14,

„Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka” to książka po którą bardzo chętnie sięgnęłam.

Jest to nie tyle poradnik, co naprawdę prawdziwe kompendium wiedzy dotyczące zdrowia dziecka już od poczęcia. Znajdziemy tutaj także informacje o co zadbać podczas planowania ciąży. Także jak widzicie jest to książka nie tylko dla rodziców, ale i osób, które dopiero planują rodzicielstwo.

Na ogromny plus zasługuje fakt, że książka jest napisana przestępnym językiem, dzięki czemu czyta się ją bardzo dobrze. W dodatku napisała ją nie tylko pediatra, ale przede wszystkim matka. Zatem książka opiera się na wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.

Znajdziemy tutaj masę porad, które przeprowadzają nas przez okres ciąży, porodu, połogu i dorastania dziecka. Zapewne wiele rzeczy będziecie wiedzieć, ale z tą książką spojrzycie na nie z zupełnie innej perspektywy. Osobiście zaznaczyłam w niej wiele rzeczy i na pewno na przestrzeni lat będę do niej wracać jeszcze nie raz. Prawie połowa książki to porady dla ciężarnych i świeżo upieczonych rodziców. Dzięki poradom w wyprawce znajdą się wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy i być może podejmiecie wiele świadomych decyzji, które mogą uratować życie dziecka.

Uważam, że „Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka” powinien przeczytać każdy rodzic - obecny, jak i przyszły. Dzięki niej można zweryfikować wszystkie „dobre rady” otoczenia. Jako przyszła matka z książki wyniosłam wiele i jestem pewna, że przyda się ona każdemu rodzicowi.

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka" to książka, którą już jakiś czas temu Wam pokazywałam. Już wtedy mówiłam, że jest niesamowita i pełna celnych spostrzeżeń.

To było moje pierwsze spotkanie z Mamą Pediatrą. Nie znałam jej wcześniej, ale bez najmniejszego zastanowienia sięgnęłam po tę książkę. Uważam, że z każdej takiej pozycji człowiek uczy się czegoś nowego. A który z rodziców nie szuka sposobu na to, aby jego dzieci nie chorowały? Jak wspierać ich odporność i zadbać o zdrowy start?

Książka obejmuje życie małego człowieka jako noworodek, niemowlak czy wieku dziecięcego. Znajdziesz tutaj również rozdział o zdrowiu mamy w ciąży, narodzin czy zdrowej pielęgnacji najmłodszych. Szczegółowa, z dużą dawką praktycznych informacji. Z porównaniem jak było kiedyś i dziś. Jak złote rady mają wpływ na codzienność i kiedy warto udać się do lekarza, a kiedy można z chorobą poradzić sobie w domu.

Co najważniejsze, treść nie przytłacza. Nie znajdziesz tutaj medycznych pojęć, które ciężko zrozumieć i przede wszystkim zapamiętać. Łatwe przyswajanie treści, przyjemność czytania i zrozumienie przez Mamę Pediatrę problemów młodych rodziców to główne atuty, które trzeba podkreślić.

Jako mama prawie dwójki dzieci muszę przyznać, że trochę z zawartych okresów dziecięcych już nas ominęło. Dlatego będzie to idealna pozycja (nawet jako prezent!) dla przyszłej mamy, czy mamy noworodka. Zdecydowanie to książka, która jest inna niż wszystkie poradniki dla przyszłych rodziców. Jeśli nie wiesz, jaki poradnik wybrać to polecam właśnie ten. Wiedza zawarta w niej jest wystarczająca, aby przestać się bać początków z maluchem. Jest doskonałym zbiorem niezbędnej dawki informacji.

Najbardziej lubię książki napisane przez praktyków, którzy wiedzą, o czym mówią i identyfikują się z czytelnikiem. Chciałabym, aby Mama Pediatra napisała kolejną książkę z większą ilością informacji o starszych dzieciach. O bardziej zawiłych problemach. Wiadomo, że teraz nie dało się już przemycić wszystkich zagadnień, o które rodzice chcieliby zapytać. Dlatego z niecierpliwością czekam na kontynuację.

Zdrowie najmłodszych to temat rzeka. Dlatego sama wolę znaleźć wszystko w jednym miejscu niż szperać w internecie. Zdecydowanie polecam!

Okres jesienny nie wiem jak wam, ale mi kojarzy się z infekcjami. Kaszel, gorączka, już nie wspominając o katarze, to chyba nie jest obce żadnemu rodzicowi. Każdy z nas chce dla swojego dziecka jak najlepiej i temu sięgnęłam po ten poradnik by zadbać o zdrowie mojego syna.

Książka składa się z trzech części, pokrótce opiszę co możecie w nich znaleźć.

Pierwsza część to okres ciąży i poród. Pewnie większość z was pomyśli co ciąża ma do zdrowia dziecka, a ma bardzo wiele. Autorka porusza temat szczepień w ciąży, czy można, a może lepiej nie ryzykować. Jako, że książka napisana jest przez lekarza pediatrii, to znajdziemy w niej wyprawę dla maluszka okiem pediatry. Na koniec został też poruszony temat bankowania krwi pępowinowej.

Druga część dotyczy noworodka i niemowlaka, a co za tym idzie jest to najobszerniejszy dział. Moment gdy w domu pojawia się dziecko to wielki stres dla rodziców. Tu znajdziemy co powinno nas niepokoić u maluszków, jak postępować przy pierwszym katarze, gorączce, z czym udać się do lekarza, a co możemy pozostawić do obserwacji w domu. Autorka zwraca też uwagę na to jakie często my rodzice popełniamy błędy i to całkiem nieświadomie, na przykład zbyt ciepłe ubieranie dziecka bo ma zimne rączki. Oczywiście nie mogło zabraknąć podrozdziału o tym jaki wpływ ma karmienie piersią.

Trzecia część składa się z trzech większych podrozdziałów. Pierwszy z nich czyli wiek dziecięcy. Jak zadbać o odporność dziecka oraz kiedy powinniśmy się udać do lekarza. Autorka zwraca też uwagę co jest ważne przy różnych dolegliwościach na przykład, przy gorączce, przy wymiotach, biegunce i wielu innych. Drugi podrozdział dotyczy szczepień. Czy warto szczepić? Jaka jest różnica między szczepieniem refundowanym a tym 5w1 bądź 6w1. Czy warto szczepić się przeciw grypie? Czy szczepienie obowiązują tylko dzieci, a może rodziców również? I ostatni podrozdział, który chyba najwięcej mnie nauczył, przez co skradł moje serce dotyczy pierwszej pomocy. Uważam, że każdy rodzic powinien przeczytać chociaż tę część, by wiedzieć jak pomóc swojemu dziecku gdy się zachłyśnie, gdy straci oddech, gdy się poparzy, czy użądli je owad. Wiadomo najlepiej by były nigdy nie wykorzystać tych umiejętności, ale wszyscy wiedzą jak jest z dziećmi, nie zawsze da się je upilnować i nie wszystko jest zależne od rodzica. Uważam, że lepiej być przygotowanym niż nie.

Poradnik jest naprawdę świetny, wszystkie informacje w nim zawarte są zrozumiałe, co sprawia, że przy czytaniu nie trzeba się zastanawiać „no dobra, ale co to znaczy”. Uważam, że taki pediatra to skarb i gorąco gratuluje tak rewelacyjnej książki. Uważam, że śmiało tę książkę można kupić w prezencie przyszłej mamie, bądź nawet rodzicom, którzy już mają dzieci.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-11-07,

To niezbędnik każdego rodzica.
Ogromnym atutem tej książki jest to że została napisana przez mamę pediatrę.
Znana jest jako blogerka Mama Pediatra.

Książka jest napisana przystępnym językiem, bez medycznych pojęć. Co jest jej ogromnym plusem.
Wielokrotnie trafiłam na książki o noworodkach, które przytłaczały terminami i zawiłością tekstu.
Tu jest wszystko jasne i klarowne.
Spis treści został podzielony na części, a każda zawiera odnośniki do tego co możemy w niej znaleźć. Bardzo czytelnie i przejrzyście.

Polecam każdemu rodzicowi. Temu przyszłemu i temu obecnemu.

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2021-10-22, Przeczytałam, Mam,

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka” – Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska

„Wylecz się z niewiedzy i zadbaj o zdrowie swojego dziecka” takim stwierdzeniem zostajemy przywitani, gdy otwieramy książkę.

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, rodzice chcą stać się specjalistami w każdej dziedzinie. Nie jest prosto. Każdy z nas popełnia błędy i nie bójmy się do nich przyznawać. Nikt z nas nie jest alfą i omegą. Dziecko to mały cud – cud, który należy pielęgnować. Stresujemy się, gdy nasze dziecko zaczyna chorować. Nie zawsze udaje się nam ochronić go przed wirusami czy innymi „dziadostwami”.

W tym poradniku dostajemy odpowiedzi na pytanie: jak właściwie pielęgnować dzieciątko od pierwszych dni jego życia?

Otrzymujemy tu odpowiedzi od lekarza, specjalistki pediatrii, matki trójki dzieci. Dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Język jest przystępny, dla każdego. Zagadnienia są przedstawione w sposób prosty.

Odporność – to dość kluczowe zjawisko. Jak ją pielęgnować i jak jej nie zepsuć. Jak nie przegrzewać dziecka, które traci odporność, a powinno ją mieć. Zostają obalone niektóre mity. Nie dajmy sobie wmówić, że autyzm da się wszczepić. Jakie błędy popełniają rodzice, z niewiedzy, bądź gdy są zbyt ambitni?

Świetnie jest przedstawione udzielenie pierwszej pomocy dziecku. Wiadomo, w chwili zagrożenia człowiek popełnia błędy, ale po przeczytaniu poradnika zawsze z tyłu głowy coś zostaje. Warto zdobywać wiedze, ponieważ w najmniej oczekiwanym momencie życia może się nam przydać. Bez przygotowania, zostaniemy poddani próbie.

Książka Mamy Pediatry pozwala zdobyć wiedzę. Obala mity. Dostajemy odpowiedzi na pytania. Uważam ją za niezbędnik każdego rodzica.

Pomimo tego, że swoich dzieci jeszcze nie posiadam, ale mam nadzieję, że w przyszłości będzie mi dane skorzystać z tych porad.

Kupując tę książkę spodziewałam się czegoś innego. Potrzebowałam rad jak wzmocnić odporność u dziecka. Niby pani doktor pisze o tym, ale niewiele się nauczyłam. Wiele tematów jest opisana dość pobieżnie i autor radzi iść do pediatry.

Avatar użytkownika - Kumbrysia
Kumbrysia
Przeczytane:2021-10-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka" Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska Wydawnictwo Muza to świetna propozycja dla każdego rodzica oraz dla kobiet planujących ciążę.

Książka przyciągnęła mnie intrygującym opisem oraz tytułem. Wewnątrz znalazłam dużo odpowiedzi, które mnie nurtowały. Często jako rodzice zastanawiamy się co dla naszego dziecka jest najlepsze. Z książki dowiadujemy się jak dbać o noworodka, jakie szczepienia są obowiązkowe i wiele innych ciekawych tematów. Teraz mamy okres jesienny - pełno wirusów i infekcji czycha na nasze dzieci. Dzięki książce dowiedziałam się jak zadbać o odporność dziecka, co może mu pomóc a co zaszkodzić. Bardzo ciekawym tematem poruszonym przez autorkę, jest rozpoznawanie objawów niektórych chorób i informacja kiedy udać się do lekarza.

"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka" to świetny poradnik dla każdego rodzica i przyszłych mam. Świetnie nakreślone pojęcia, o których czasami nie myślimy. Chociażby jak powinno wyglądać łóżeczko naszego malucha, czym jest SIDS i jak zmniejszyść jego ryzyko.

Warto jeszcze dodać, że Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska,to specjalistka pediatrii znana jako Mama Pediatra. W swojej książce dzieli się z Nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Ja osobiście polecam i dziękuję Wydawnictwu Muza za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki. Pozycja obowiązkowa w mojej biblioteczce.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-10-27, Ocena: 6, Przeczytałam,

To wspaniały poradnik nie tylko dla mam, ale i dla kobiet planujących ciążę. Wspaniała pani doktor, która jest pediatrą napisała dla nas poradnik jak zadbać o zdrowie nie tylko urodzonego już dziecka, ale i tego, które jest już w brzuszku, lub dopiero się tam pojawi. Wiele kobiet na świecie ciekawi co to jest śmierć łóżeczkowa i dlaczego występuje. Martwimy się o swoje pociechy i zawsze prosimy, by tylko nie u nas to wystąpiło. Nawet czasem się nie pomyśli o tym, że to w dużej mierze zależy właśnie od nas. Wszelkiego rodzaju zabawki w łóżeczku niemowlaka już są dla niego zagrożeniem. Nadmiernie ubrane dziecko, również może się przegrzać. Przyjmowanie leków i spanie w jednym łóżku z dzieckiem też stanowi ogromne zagrożenie. Jest wiele przykładów, poprzez które doszło właśnie do tak tragicznej rzeczy jak śmierć naszego dziecka.
Muszę również wspomnieć o paleniu papierosów w pobliżu dziecka, które szkodzi mu bardziej niż osobom, które palą. Nic nie da, że zapali na dworze skoro zaraz do niego podejdzie. To prawie to samo. Również zaszczepienie dziecka jest ważne, gdyż jego organizm wytwarza przeciwciała, które później pomagają mu w walce z chorobami.
W książce jest wiele rozdziałów podzielonych na sfery, które mogą nas dotyczyć. Począwszy od ciąży, porodu, wieku niemowlęcego do wieku dziecięcego. Przeczytacie jak udzielić pierwszej pomocy dziecku, kiedy nikogo nie będzie w pobliżu. Często to właśnie nasza reakcja ratuje dzieciom życie, gdyż zanim przyjedzie karetka, wiele razy jest już za późno.
Powiem wam, że to nie tylko poradnik, ale i dobre słowa od autorki. Spostrzegłam, że o wielu rzeczach nie wiedziałam, a które okazały się bardzo przydatne. Przeczytacie tutaj o odporności naszego dziecka, jak możemy je zwiększyć i przygotować na okres jesienno-zimowy. Czy brać probiotyki? Jaki wpływ mają na nasze dziecko i kiedy je podawać? Aktywność fizyczna ma tutaj ogromną rolę, choć tak wiele z nas jej unika. Sami sobie robimy krzywdę.
Według mnie najlepsza i najciekawiej napisana książka o zdrowiu naszych dzieci.