Jakoś to będzie. Szczęście po polsku

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-07-17
ISBN: 978-83-240-4545-7

Szczęście po polsku to szczęście na przekór modom i przeciwnościom losu. To rodzina i tradycja, ale też sarkazm i ułańska fantazja. To nasza filozofia życia. Zapomnij o hygge, bo jakoś to będzie!

Jesteśmy szczęśliwi na przekór modom, autorytetom i przeciwnościom losu. Wierzymy w rodzinę i tradycję, ważne jest dla nas życie duchowe. Ale lubimy też być zadziorni, a dzięki naszej ułańskiej fantazji niemożliwe staje się możliwe. W ciężkich czasach ratuje nas sarkastyczne poczucie humoru, a nade wszystko niezachwiana wiara, że ze wszystkimi trudnościami sobie poradzimy. To nasza filozofia: JAKOŚ TO BĘDZIE. Dzięki niej potrafimy przenosić góry.

Dlaczego ulubione kolory Polaków to zielony i niebieski? Co to znaczy, że świętujemy jak żaden inny naród w Europie? Czy to prawda, że polska wigilia jest najzdrowsza na świecie? Co wyraża najpopularniejsze polskie słowo? Dlaczego ciągle gdzieś nas nosi? I wreszcie: czym jest szczęście po polsku? Przyjrzyjmy się na nowo sobie i naszemu wyjątkowemu miejscu w samym sercu Europy.

JOANNA BOJAŃCZYK, ALEKSANDER DOBA, OLGA DRENDA, ŁONA, RAFAŁ MADAJCZAK (ASZdziennik), WOJCIECH MANN, JUREK OWSIAK, MICHAŁ RUSINEK, MARCIN WICHA, MAGDA WÓJCIK (Najedzeni Fest!) i inni

Kup książkę Jakoś to będzie. Szczęście po polsku

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2017-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 30 książek 2017,
W ostatnich latach bardzo modne stało się ... bycie szczęśliwym. Kolorowe magazyny karmią nas wizerunkami osób spełnionych zarówno prywatnie, jak i zawodowo, a przy tym wszystkim świetnie wyglądających. Nie wypada narzekać, bo to oznaka nieporadności. Liczne poradniki i kolejne „filozofie" podpowiadają nam, co zrobić, by stać się szczęśliwym. Spoglądając na okładkę Jakoś to będzie, można obawiać się, że publikacja ta powieli wszystko, co znaleźć można w wielu innych książkach - z tą jedynie różnicą, że tym razem będziemy utrzymywać, że są to cechy typowo „polskie". Jest inaczej - ale czy to dobrze?Książeczka została bardzo ładnie wydana. Kompaktowy rozmiar, twarda okładka, liczne zdjęcia sprawiają, że może stanowić bardzo sympatyczny prezent. W moim przekonaniu nie będzie to jednak najlepszy upominek dla osoby, która rzeczywiście pragnie odkryć, co robić, by być szczęśliwą. To raczej idealna propozycja dla osoby, której chcielibyśmy przypomnieć, że życie jest piękne. Bo choć okładka sugeruje, że dowiemy się więcej na temat filozofii szczęścia panującej w naszym kraju, wewnątrz na jej temat znajdziemy naprawdę niewiele - co najwyżej zapewnienie pod koniec rozdziałów, że nadal jest mowa o tym, że... jakoś to będzie. Krótko mówiąc: tytuł jest zupełnie nietrafiony, bardziej adekwatny byłoby choćby: Piękno wokół Ciebie, a może nawet Witamy w Polsce.Czego więc spodziewać się po tej książeczce? Na kolejnych stronach ...

Opinie o książce - Jakoś to będzie. Szczęście po polsku

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach

Jakoś to będzie. Szczęście po polsku, to rodzima odpowiedź na duńskie hygge, japońskie ikigai i szwedzkie lagom, które od pewnego czasu opanowały polską świadomość.

Utrzymana w tej samej konwencji, wydana w podobny sposób (mały format, charakterystyczne fotografie) jednoznacznie kojarzy się z zapoczątkowaną przez Duńczyków modą. W myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie” Beata Chomątowska, Dorota Gruszka, Daniel Lis i Urszula Pieczek postanowili zebrać w jednej publikacji to, co przez lata kształtowało polską mentalność i wyzwoliło rodzimą filozofię „jakoś to będzie”, będącą wynikiem niezachwianej wiary w pokonanie wszelkich przeszkód, jakie napotkamy na swojej drodze (tych zaś – jak pamiętamy z historii – było i będzie wiele) zestawionej z ironicznym poczuciem humoru.

W książce tej zaprezentowane zostały polskie cechy narodowe, wśród których wyróżnić należy gościnność, ułańską fantazję, dbałość o więzi rodzinne, zaradność, pielęgnowanie duchowości, tendencja do narzekania, charakterystyczna ironiczność pozwalająca przetrwać najgorsze czasy, zadziorność ukryta w języku, pracowitość i wreszcie umiłowanie świętowania.

Autorzy pochylają się w publikacji także nad legendami, podaniami i lokalnymi tradycjami. Nie pomijają również miejsc, które warto odwiedzić, by w nich pielęgnować filozofię „jakoś to będzie”, takich jak Nikiszowiec, Gdynia, Puszcza Białowieska, Poznań, Białystok, Toruń czy Kazimierz Dolny. Sporo miejsca poświęcają również rodzimym wyrobom, takich jak ceramika z Bolesławca, hafty z Zalipia, porcelana Ćmielów, jak również – nie mogłoby być inaczej –  polskiemu, tradycyjnemu jedzeniu, z uwzględnieniem potraw z (ponoć!) najzdrowszej wigilii na świecie.

Wszystko to napisane zostało z przymrużeniem oka, co rusz zauważyć można wyzierające z książki porozumiewawcze mrugnięcie wystosowane do czytelnika przez autorów, które zrozumieć może tylko prawdziwy Polak.

Jakoś to będzie jest ni to przewodnikiem, ni to książką kucharską, ni to wreszcie socjologiczną próbą odpowiedzi na pytanie o to, kim tak naprawdę jest typowy Polak. Z całą pewnością jest publikacją z której mamy prawo być dumni, syntetycznie pokazuje bowiem wszystko to, czym możemy się chlubić i wszystko to, nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Bardzo ciekawe opracowanie, które z chęcią podarowałabym wszystkim znajomym, doskonale zdającym sobie sprawę z  tego, że „jakoś to będzie”.

Szczerze polecam – z uśmiechem i ku pokrzepieniu polskich serc.

Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2018-05-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2017-11-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Z opisu spodziewałam się trochę czegoś innego, ale i tak generalnie oceniam książkę na plus. Sporo w niej spraw i stwierdzeń powszechnie znanych, ale też dużo ciekawostek, które warto znać:)

Poznaję mnożenie i dzielenie. Otwórz okienko
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Poznaję mnożenie i dzielenie. Otwórz okienko

Edukacyjne książeczki z serii Otwórz okienko przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym. W kolekcji znajduje się dziesięć tytułów, z których każdy...

Kieszonkowy słownik rosyjsko-polski, polsko-rosyjski
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kieszonkowy słownik rosyjsko-polski, polsko-rosyjski

Kieszonkowy słownik rosyjsko-polski polsko-rosyjski zawiera zarówno słownictwo potoczne, stosowane na co dzień, jak i specjalistyczne z wielu zakresów...

Róże w garażu
Agnieszka Tyszka