Janis. Życie i muzyka

Utalentowana wokalistka, słynna imprezowiczka, gwiazda San Francisco, jedna z pierwszych celebrytek swoich czasów. Bliska znajoma Jimiego Hendrixa i kochanka Krisa Kristoffersona. Buntowniczka, która pobiła się z Jimem Morrisonem, i romantyczka wpatrzona w Arethę Franklin i Bessie Smith. Kim tak naprawdę była Janis Joplin, jedna z największych artystek XX wieku?

Urodziła się w 1943 roku, zmarła zaledwie dwadzieścia siedem lat później. Wychowana wśród klasy średniej, do końca życia nie porzuciła marzeń o normalności pozbawionej narkotyków, alkoholu i przygodnych romansów. Jednak jej wrażliwość i maskujące kompleksy pragnienie bycia w centrum uwagi zamiast na szczyt zaprowadziły ją na samo dno.

Holly George-Warren, jedna najlepszych amerykańskich dziennikarek muzycznych, prowadzi nas przez krótkie, lecz burzliwe życie Joplin z pasją i kronikarską dokładnością. Dzięki rozmowom z przyjaciółmi i rodziną wokalistki oraz fragmentom jej listów i pamiętników udało się stworzyć pierwszy tak dokładny portret pionierki bluesa, która kochała życie zbyt mocno.

,,Czekałam na osobę, która w końcu napisze pełną biografię Janis Joplin. Teraz fani powinni być szczęśliwi, bo taka osoba nareszcie się pojawiła. Dzięki Holly George-Warren Janis żyje i oddycha wolnością." Rosanne Cash

,,Biografia Janis Joplin opowiada o życiu i karierze, które toczyły się z pełną świadomością nieuniknionych rozczarowań, potknięć i cierpień - a jednak także na przekór nim. Książka Holly George-Warren, tak jak sama Janis, przynosi nam najbardziej porywający dreszcz." ,,Texas Observer"

,,Autorka usuwa na bok cały medialny hałas wokół Janis [...] i opowiada jej historię prosto i wciągająco jak w dobrej powieści." ,,New York Times Book Review"

,,To biografia jednej z najwybitniejszych postaci, która wyłoniła się z genialnej epoki." ,,Kirkus"

Informacje dodatkowe o Janis. Życie i muzyka:

Janis. Życie i muzyka - opinie o książce

Avatar użytkownika - cherryladyreads
cherryladyreads
Przeczytane:2020-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Uwielbiam czytać biografie, a te o sławnych muzykach to już w ogóle uciecha dla moich oczu. Dlatego gdy zobaczyłam, że Wydawnictwo Czarne (które cenię za naprawdę dobre i rzetelne publikacje), wydało książkę poświęconą tej charyzmatycznej wokalistce, zapragnęłam ją przeczytać. I choć przyznam szczerze, że Janis nigdy nie była moją ulubioną piosenkarką, to ta książka sprawiła, że trochę inaczej postrzegam teraz jej twórczość i życiowe wybory.

Janis od najmłodszych lat pragnęła akceptacji i uwagi. Jako pierwsze dziecko Setha i Doroty Joplin, czuła się szczęśliwa i kochana. Wraz z pojawieniem się jej siostry, a później również brata Michaela, jej poczucie bliskości z rodzicami malało. Dziewczynka ogromnie potrzebowała zainteresowania ojca, który zawsze chciał mieć syna, więc pojawienie się na świecie Michaela było dla niej tym trudniejsze.

Nauczona w domu, głośno wyrażała swoje opinie. Ta cecha wpłynęła na odrzucenie jej przez rówieśników, którym nie spodobało się, gdy sprzeciwiła się segregacji rasowej, panującej w tamtych czasach, w większości stanów. Choć tak bardzo potrzebowała akceptacji, jej wybuchowy temperament sprawiał, że na zaczepki odpowiadała wulgarnie, co wcale nie ułatwiało jej zdobycia przyjaciół. Trzymała się raczej z grupką chłopców, którzy nie cieszyli się najlepszą opinią i to przy nich ujawnił się jej talent muzyczny.

Choć początkowo Janis chciała swoje życie poświęcić malowaniu, to gdy jej wokalne występy spotkały się z uznaniem ze strony bliskich znajomych, zdecydowała się swoje życie związać z muzyką.

Śpiewanie zapewniało jej tak upragnioną sławę i podziw tłumów. W końcu nie czuła się wyrzutkiem, a osobą ważną, lubianą wręcz podziwianą. Jednak nawet w tłumie można być samotnym i tego również doświadczyła Joplin. Kilka zawodów miłosnych sprawiło, że jej marzenie o normalnej rodzinie i domku z białym płotkiem, ustąpiło miejscu muzyce i karierze. Muzyka nigdy jej nie zdradziła i to do niej zawsze wracała, by poczuć ukojenie, po miłosnych rozczarowaniach. Również alkohol i narkotyki miały w sobie czarodziejską moc zaklinania rzeczywistości. Przynamniej do czasu.

Z książki wyłania nam się obraz kobiety, która ogromnie chciała być kochana i akceptowana. Za swoje odważne poglądy i zachowania, które oburzały ówczesne społeczeństwo, Janis stała się outsiderką. Ukojenie znajdując w alkoholu, narkotykach, a przede wszystkim w muzyce. Ta ostatnia prowadziła ją przez życie, sprawiając jej ogromną radość i siłę do działania. Dzięki miłości fanów, Joplin poczuła się kimś znaczącym i jej potrzeba uwielbienia została zaspokojona. Jednak ból duszy i samotność wracały wraz z zejściem ze sceny. Czytając książkę jesteśmy świadkami narodzin gwiazdy muzyki bluesowej, ale też jej szybkiego końca, i to w momencie, gdy jej kariera nabierała tempa.

Książkę czyta się z naprawdę ogromną ciekawością, a gdy do tego jeszcze w głośnikach pojawi się ten niesamowity głos Joplin, to przenosimy się w zupełnie inną rzeczywistość. Całość sprawia, że i ja poczułam się jak członek grupy, razem z nimi przeżywając emocje towarzyszące podczas koncertów i szalonych imprez, w których Janis brała udział.

Zdaję sobie sprawę, że książka nie przypadnie do gustu każdemu, tak samo jak i sama jej bohaterka. Ale myślę, że każdy szanujący się miłośnik rocka czy bluesa powinien się z nią zapoznać.

Niezła byłaby ta biografia, gdyby nie lewicowe poglądy autorki usprawiedliwaijące wszelkie niewłaściwe działania piosenkarki. Brak obiektywizmu jest wielką wadą tej książki. Pod względem opisu muzyki - nie mam zastrzeżeń, ale faktem jest, że się na tym słabo znam.

*** ,,Chcę być kimś więcej niż wokalistką rockową.Chcę mieć rodzinę.Chcę wyjść za mąż." ***

Pomimo sławy i romansów tak naprawdę pragnęła uczucia i akceptacji rodziców.
O kim mowa?
O charyzmatycznej wokalistce,buntowniczce,imprezowiczce i gwieździe San Fransisco
A także o osobie pełnej kompleksów,która w głębi duszy marzy o codzienności bez narkotyków.
O zwierzęciu scenicznym,które rozkwita w blasku jupiterów i które dąży do sławy i pochlebstw.
O kobiecie,która będąc na szczycie,osiągnęła dno.
Przed Państwem Janis Joplin.

Holly George-Warren,jedna z najlepszych dziennikarek muzycznych poprowadzi Was wnikliwie przez jej burzliwy życiorys,gdzie znajdziecie sporo zdjęć,fragmenty listów i pamiętników gwiazdy.
Poznacie jej rodzinę,przyjaciół,kochanków i wyjdziecie na spotkanie przedwczesnej śmierci przez przypadkowo wziętą za dużą dawkę heroiny.
Ta dziewczyna miała zaledwie 27 lat i wszystko co najlepsze przed sobą..
Strasznie to było smutne i jednocześnie bliskie memu sercu.Momentami odnajdywałam w Janis cząstki samej siebie.
Moim zdaniem to,co zrobiła tutaj autorka,to był kawał dobrej roboty i jeśli Wy też chcecie poznać Janis trochę bliżej,to zapraszam do czytania.

Forget Me Not
Julie Soto