Jestem nieletnią żoną

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-11-12
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381691949
Liczba stron: 384

Ocena: 5.33 (6 głosów)

Wstrząsająca historia nieletniej dziewczynki, która musiała stać się żoną.

Opowieść jednej z tysięcy dziewczynek, którym dorośli zgotowali piekło. Laila Shurki wysłuchała jej, aby móc opowiedzieć ją światu.

Pochodząca z Jordanii dwunastoletnia Salma chodzi do szkoły i pilnie się uczy. Marzy, żeby w przyszłości zostać lekarzem i pomagać dzieciom. Jednak jej rodzina ma w stosunku do niej inne plany. W wieku trzynastu lat zostaje wydana za mąż za piętnaście lat od niej starszego Ahmada. Salma przerywa naukę, ponieważ musi sprostać obowiązkom młodej mężatki. Rozpoczyna się koszmar na który nie przygotowała ją własna matka...

Jak w XX wieku wyglądają małżeństwa dorosłych mężczyzn z dziećmi? Czy dziecko może powiedzieć "nie"? Brutalna rzeczywistość o której świat woli milczeć.

Laila Shukri - ukrywająca się pod pseudonimem pisarka jest znawczynią Bliskiego Wschodu, Polką mieszkającą w krajach arabskich i podróżującą po całym świecie. Obecnie przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale już planuje kolejną podróż. Niezależnie od tego, czy zatrzyma się na dłużej w pustynnej oazie czy w ociekającym luksusem hotelu, udaje jej się dotrzeć do najgłębszych sekretów świata arabskiego. Po całym dniu uwielbia zasiąść na tarasie i napić się campari. W 2014 roku ukazała się "Perska miłość", jej debiut powieściowy, który podbił serca polskich czytelniczek. Kolejne tytuły: "Byłam służącą w arabskich pałacach", "Perska zazdrość", "Jestem żoną szejka", "Perska namiętność", "Byłam kochanką arabskich szejków", "Perska nienawiść", "Jestem żoną terrorysty" i "Perska zmysłowość", trafiły na listy bestsellerów i sprzedały się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy.

Tagi:

Kup książkę Jestem nieletnią żoną

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Jestem nieletnią żoną

Avatar użytkownika - nicebook
nicebook
Przeczytane:2019-12-24, Ocena: 5, Przeczytałem,

Zapraszam do obejrzenia video-recenzji:

Link do opinii

Ślub zawsze jest kojarzony z najpiękniejszym wydarzeniem. W końcu dwoje ludzi ślubuje sobie miłość na dobre i na złe przed ołtarzem, potem jest huczne wesele gdzie goście cieszą się szczęściem młodej pary. Są jednak zakątki świata, gdzie zawarcie małżeństwa nie ma nic wspólnego z radością a często jest przyczyną dramatów. Nastoletnie dziewczęta i kilkuletnie dziewczynki są wydawane za starszych od siebie mężczyzn, oderwane od edukacji, dzieciństwa muszą sprostać obowiązkom,które powinny przypaść dorosłym.

Laila Shukri to autorka, która pisze pod pseudonimem. Jest Polką mieszkającą na Bliskim Wschodzie, w swoich książkach porusza problemy mroczne tajemnice świata arabskiego. Nie boi  się pisać o trudnych i bolesnych tematach. "Jestem nieletnią żoną" przypadkowo wpadła w moje ręce, z klubu recenzenta nakanapie. Książka wstrząsnęła mną do głębi.  Książka porusza problem małżeństw dzieci z dorosłymi mężczyznami,

12-letnia Salma nie różni się niczym od dziewczynek w jej wieku. Lubi się uczyć, bawić się z koleżankami a w przyszłości chciałaby zostać lekarzem. Niestety pewnego dnia jej marzenia zostaną okrutnie przekreślone a co jest najbardziej bolesne przyczynią się do tego ludzie, którzy powinni ją wspierać.

Z każdym rozdziałem śledzi się życie Salmy, autorka pokazuje jak wygląda życie małoletnich dziewczynek, które zostały wydane za mąż. Często są poniewierane przez mężów i ich rodziny, doświadczają przemocy. Akty seksualne i przedwczesne ciąże często mają tragiczny finał.  Do historii Salmy są dołączone raporty o sytuacjach kobiet w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu, dołączone są zapiski rozmów młodych dziewczyn zmuszonych do małżeństwa  czy też sprzedanych przez własnych ojców w zamian za dobra gospodarcze. Historia zmusza do refleksji i chociaż moje miasto nie jest takim jakie sobie wymarzyłam to cieszę się, że życie tutaj nie wygląda tak jak młodziutkiej Salmy i innych dorastających dziewczynek. Dołączam do grona, którzy chętnie sięgają po twórczość autorki a książkę polecam, bo to uświadamiająca lektura pokazująca, że ten dramat wciąż jest aktualny.

Link do opinii

To nie było moje pierwsze spotkanie z książką tej autorki. Jej historie za każdym razem wstrząsają, trzymają w napięciu. Nie inaczej było tym razem, pojawiły się również inne odczucia...

Salma urodziła się w Jordanii. Miała 2 starsze siostry, 1 młodszą i młodszego brata. Uczyła się pilnie by spełnić swoje największe marzenie - zostać lekarzem, być docenioną i pomóc rodzinie. Poza nauką, wytrwale pomagała matce w opiece nad młodszym rodzeństwem, prowadzeniu domu, znosiła przykre docinki ojca, który zamiast być dumnym z córki, ciągle ją krytykował.
Kiedy dziewczynka miała niespełna 13 lat, jej cały świat, wszystkie marzenia i plany, legły w gruzach. Została wydana za mąż. Utraciła swoją niewinność, swoje dzieciństwo, a co najgorsze, utraciła swoją rodzinę...

Książka "Jestem nieletnią żoną" autorką której jest Laila Shukri, to wstrząsająca historia małej dziewczynki, dziecka. Historia, która wydarzyła się naprawdę, która miała miejsce w XX wieku, w czasach współczesnych, wydawałoby się nowoczesnych, która zapewne nadal spotyka niejedno dziecko na świecie i nikt nic z tym nie robi. Wielcy przymykają oko, to tradycja, pomoc rodzinie. Tylko czy na pewno? Czy takie dziecko powinno stawać się dorosłą tak wcześnie?
To opowieść o uciętym nagle dzieciństwie. I brak możliwości nauki, nie jest tu najgorszy. Ciężko znieść czytając jak wygląda życie młodej żony. Dziecka z dojrzałym mężczyzną. Gwałty, poronienia, bicie, groźby, ograniczanie kontaktu z rodziną, prostytucja i handel człowiekiem... Czy to nie za wiele na tak małą, nieukształtowaną, niepotrafiącą jeszcze samodzielnie podejmować pewnych decyzji istotę?

Czy wolno nam oceniać rodzinę takiego dziecka? Jedni skupią się na mężu. Inni na jego rodzinie - która przecież nie wybiła z głowy synkowi pomysłu poślubienia dziecka. Jeszcze inni powiedzą, że rodziny dziewczynki nie wolno oceniać. Ja nie potrafię. Po przeczytaniu tej historii, nie potrafię nie oceniać ludzi, którzy własne dziecko skazali na takie cierpienie, a być może na pewną śmierć. Ludzi, którzy nazywając się rodzicami - psychicznie znęcają się nad swoją córką - krzycząc, grożąc, zrywając kontakt.

Do całej historii podeszłam bardzo emocjonalnie. Jak zawsze gdy krzywdzone jest dziecko, a także gdy wiem, że to nie wymysł autora, ale prawdziwe życie...

Link do opinii

Salma miała piękne marzenia i wielkie plany. Ale rodzina pozbawiła jej możliwości decydowania o sobie. Dwukrotnie starszy mąż i spełnianie jego oczekiwań okazało się dla młodziutkiej kobiety olbrzymim wyzwaniem i życiową tragedią. A o ilu podobnych historiach świat nigdy nie usłyszy?

Nowa książka Laili Shukri to kolejna wstrząsająca opowieść. Budząca tym większe emocje, że dotyczy przecież dziecka- nastoletniej dziewczynki, która nie miała wyboru. Takie historie uderzają w czytelnika najbardziej i choć mają miejsce wiele kilometrów stąd, przez co mogą wydawać się nieco nieprawdopodobne, to są przez to niemniej szokujące i skłaniające do refleksji.

„Jestem nieletnią żoną” to powieść o wydarzeniach prawdziwych, a zarazem bardzo abstrakcyjnych. Dla nas, kobiet, które mogą same wybrać partnerów i wieść życie zgodne z własnymi pragnieniami, przedstawiane fakty mają przerażający wymiar. Dopóki bowiem nie uświadomimy sobie, jak wielkie mamy szczęście, często nie potrafimy go docenić. Nie zdajemy sobie sprawy, że nasze życie mogłoby być zupełnie inne. Laila Shukri stawia sobie za cel nagłaśnianie historii z życia wziętych i opowiadanie o krzywdach kobiet.  

Podczas lektury towarzyszyło mi wiele silnych emocji, a przez głowę przewijało się mnóstwo pytań. Jak to możliwe, że te rażące praktyki wciąż mają miejsce? Czy rzeczywiście dziewczynki i kobiety na bliskim Wschodzie znaczą tak niewiele? Dlaczego to rodzice prowadzą swoje córki wprost do bram tego piekła? Czy komukolwiek może wydawać się to normalne? I czy milczące przyzwolenie również nie zasługuje na karę? Laila Shukri porusza temat wyjątkowo kontrowersyjny i choć rozwija go na stronach książki, ujmując dojrzałością i przygotowaniem, to nie sposób znaleźć odpowiedzi na te pytania. Bo one po prostu nie istnieją.

Mimo że czytałam już sporo publikacji na temat losów kobiet na Bliskim Wschodzie, tematyka ta każdorazowo zaskakuje mnie tak samo. A może nawet wypadałoby powiedzieć, że przy każdej kolejnej podobnej lekturze czuję się jeszcze gorzej. Bo uczucia pojawiające się wraz z poznawaniem dalszych losów Salmy mają wybitnie negatywny charakter. Bardzo dołujące jest przekonanie o własnej niemocy i bezsilności. A jednak zawsze wracam. Bo chcę wiedzieć. Bo tyle jestem tym kobietom winna.

Autorka, dobrze zaznajomiona z tymi tragicznymi tradycjami, opisuje wydarzenia z powagą, na jaką zasługują. Nie próbuje wywrzeć na czytelniku wrażenia poruszającymi faktami, czuć raczej, że ma szacunek dla swojej bohaterki. A emocji dostarczyło w tym przypadku samo życie. 

„Jestem nieletnią żoną” to opowieść o dziewczynce pozbawionej marzeń. O życiowych celach, które zostały jej ukradzione i zastąpione przymusowym małżeństwem. O obowiązkach żony i dniach wypełnionych poświęceniami. O karach i poniżeniach oraz wydarzeniach, których nie można nigdy wymazać z pamięci.  O przemianie uroczej dziewczynki w złamaną kobietę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot
Przeczytane:2019-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Perska namiętność
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Perska namiętność

Nowa książka autorki bestselleru ,,Jestem żoną szejka". Ile trzeba zapłacić, żeby być wolną i kochaną? Życie nie oszczędza Sary. Rodzina gotuje jej prawdziwe...

Perska zazdrość
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Perska zazdrość

Nowa książka autorki bestselleru „Byłam służącą w arabskich pałacach". Znana z kart „Perskiej miłości” Joanna, żona bogatego, kuwejckiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje