Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska to jeden z najbardziej tajemniczych krajów świata. Szczególnie dotyczy to życia kobiet, które dla człowieka Zachodu przedstawia tylko zbiór stereotypowych wyobrażeń.

Nicola Sutcliff postanowiła naocznie przekonać się, co kryje się za nikabem. Przez cztery lata mieszkała w Arabii Saudyjskiej, pracowała tam i widywała się z kobietami. Spotykała się ze znanymi na całym świecie saudyjskimi aktywistkami walczącymi o prawa kobiet, rozmawiała z żonami z poligamicznych rodzin, poznawała księżniczki i żyjące na pustyni Beduinki. Ze szczerych pełnych emocji rozmów wyłania się prawdziwy, zupełnie nieznany portret Saudyjki. Od religii i polityki przez problemy dnia codziennego, poligamiczne małżeństwa, niezrozumiały dla ludzi Zachodu system opiekuna prawnego aż po seksualność, rozmówczynie autorki opisują świat, który Europejczykowi wydaje się czymś obcym. To prawdziwa, inspirująca i odważna opowieść, która obala wiele stereotypów i ukazuje intymne myśli oraz szczegóły z codziennego życia kobiet w tym najbardziej intrygującym ze wszystkich krajów.

Nicola Sutcliff jest lingwistką, ukończyła studia na wydziale Modern Languages and European Studies na University of Bath, a następnie otrzymała dyplom Freelance and Feature Writing w London School of Journalism. Mieszka w Paryżu.

Informacje dodatkowe o Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2021-08-16, Ocena: 4, Przeczytałam,

“Jestem Saudyjką” Nicoli Sutcliff to ciekawa pozycja pokazująca prawdziwe życie kobiet w jednym z najbardziej tajemniczych krajów Półwyspu Arabskiego - Arabii Saudyjskiej.
Ta książka pozwoliła mi spojrzeć na warunki życia arabskich kobiet z innej perspektywy i zmieniła mój pogląd na tę sprawę, a to wszystko za przyczyną autorki, która w obiektywny sposób, bez narzucania własnego zdania, przedstawiła, jak naprawdę wygląda codzienna egzystencja Arabek. Sutcliff posłużyła się w tym celu rozmowami, które przeprowadziła z wieloma kobietami zamieszkującymi Arabię Saudyjską, a potem zamieściła ich wypowiedzi w swojej książce. Bardzo się starała, aby te wywiady były jak najwierniej, najdokładniej zapisane, nie wprowadzała do nich własnych opinii, nie komentowała. Rzetelność i obiektywizm jej wywiadów podkreśla jeszcze fakt, że w wyborze rozmówczyń nie ograniczyła się tylko do jednej grupy społecznej. Mamy więc przekrój całej kobiecej społeczności Arabii - od najmłodszych po stulatkę, od księżniczki po Beduinkę, od bizneswoman po więźniarkę.
Są studentki, nauczycielki, dziennikarki, ale mamy też sprzątaczkę, piłkarkę, modelkę, gospodynię domową. Jak widać, autorka dotarła do kobiet o różnym statusie społecznym, majątkowym, z różnym poziomem wykształcenia, zadbała także i ich anonimowość. O czym rozmawiała z tymi kobietami - przede wszystkim o tym, jak wygląda ich codzienne życie. Mieszkanki Arabii Saudyjskiej opowiadały więc o swoich zajęciach, o rodzinie, dzieciach, pracy zawodowej, jeśli taką się zajmowały, planach na przyszłość. Duża część ich wypowiedzi dotyczyła przestrzegania prawa saudyjskiego opartego na szariacie. Większość kobiet podkreślała, że dzięki temu czuje się bezpiecznie w swoim kraju, noszenie abaji i nikabu w niczym im nie przeszkadza, a męski opiekun sprawia, że są pod dobrą opieką. Były oczywiście i odmienne zdania mówiące o nierównowadze płci i uzależnieniu kobiet od mężczyzn, ale pojawiły się one sporadycznie. Poza tym saudyjskie kobiety zwracały uwagę na zmiany zachodzące w ich kraju, w świadomości ludzi. Saudyjki coraz bardziej doceniają znaczenie zdobycia jak najlepszego wykształcenia, dobrego zawodu, marzą o lepszej przyszłości dla swoich dzieci.
Podsumowując “Jestem Saudyjką “ to interesująca książka, pełna wiarygodnych informacji o sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Jej lektura pozwoliła mi pozbyć się stereotypów dotyczących warunków życia kobiet w tej części świata. Dodatkowym jej atutem, oczywiście oprócz rzetelnej treści, są nietuzinkowe i intrygujące grafiki z wizerunkami bohaterek książki podkreślające autentyczność tej pozycji i dodające jej oryginalnego charakteru.

Avatar użytkownika - anikirax
anikirax