Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej

“Jestem Saudyjką” Nicoli Sutcliff to ciekawa pozycja pokazująca prawdziwe życie kobiet w jednym z najbardziej tajemniczych krajów Półwyspu Arabskiego - Arabii Saudyjskiej.
Ta książka pozwoliła mi spojrzeć na warunki życia arabskich kobiet z innej perspektywy i zmieniła mój pogląd na tę sprawę, a to wszystko za przyczyną autorki, która w obiektywny sposób, bez narzucania własnego zdania, przedstawiła, jak naprawdę wygląda codzienna egzystencja Arabek. Sutcliff posłużyła się w tym celu rozmowami, które przeprowadziła z wieloma kobietami zamieszkującymi Arabię Saudyjską, a potem zamieściła ich wypowiedzi w swojej książce. Bardzo się starała, aby te wywiady były jak najwierniej, najdokładniej zapisane, nie wprowadzała do nich własnych opinii, nie komentowała. Rzetelność i obiektywizm jej wywiadów podkreśla jeszcze fakt, że w wyborze rozmówczyń nie ograniczyła się tylko do jednej grupy społecznej. Mamy więc przekrój całej kobiecej społeczności Arabii - od najmłodszych po stulatkę, od księżniczki po Beduinkę, od bizneswoman po więźniarkę.
Są studentki, nauczycielki, dziennikarki, ale mamy też sprzątaczkę, piłkarkę, modelkę, gospodynię domową. Jak widać, autorka dotarła do kobiet o różnym statusie społecznym, majątkowym, z różnym poziomem wykształcenia, zadbała także i ich anonimowość. O czym rozmawiała z tymi kobietami - przede wszystkim o tym, jak wygląda ich codzienne życie. Mieszkanki Arabii Saudyjskiej opowiadały więc o swoich zajęciach, o rodzinie, dzieciach, pracy zawodowej, jeśli taką się zajmowały, planach na przyszłość. Duża część ich wypowiedzi dotyczyła przestrzegania prawa saudyjskiego opartego na szariacie. Większość kobiet podkreślała, że dzięki temu czuje się bezpiecznie w swoim kraju, noszenie abaji i nikabu w niczym im nie przeszkadza, a męski opiekun sprawia, że są pod dobrą opieką. Były oczywiście i odmienne zdania mówiące o nierównowadze płci i uzależnieniu kobiet od mężczyzn, ale pojawiły się one sporadycznie. Poza tym saudyjskie kobiety zwracały uwagę na zmiany zachodzące w ich kraju, w świadomości ludzi. Saudyjki coraz bardziej doceniają znaczenie zdobycia jak najlepszego wykształcenia, dobrego zawodu, marzą o lepszej przyszłości dla swoich dzieci.
Podsumowując “Jestem Saudyjką “ to interesująca książka, pełna wiarygodnych informacji o sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Jej lektura pozwoliła mi pozbyć się stereotypów dotyczących warunków życia kobiet w tej części świata. Dodatkowym jej atutem, oczywiście oprócz rzetelnej treści, są nietuzinkowe i intrygujące grafiki z wizerunkami bohaterek książki podkreślające autentyczność tej pozycji i dodające jej oryginalnego charakteru.

Informacje dodatkowe o Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-04-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Queens of the Kingdom: The Women of Saudi Arabia
Dodał/a opinię: MagdaKa

Zobacz opinie o książce Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej

Kup książkę Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej