Justynian, jakiego nie znacie

Cesarz Justynian I Wielki, panujący w cesarstwie wschodniorzymskim w latach 527-565, zreformował administrację, prawo i armię, nie stronił od angażowania się w kwestie religijne. Wniósł ogromny wkład w rozwój budownictwa i infrastruktury Bizancjum.

Moim zamierzeniem było stworzenie pomocnika historycznego poświęconego właśnie Justynianowi. Swoją pracę polecam uczniom szkół podstawowych, średnich, studentom, wykładowcom oraz ludziom zainteresowanym tym tematem. W łatwej, przystępnej formie podaję fakty historyczne, daty, postacie czy opisy. Wzbogaciłem je krótkimi dialogami, częściowo zawierającymi autentyczne wypowiedzi czy dziejopisy. To zabiegi, które mają ożywić i przybliżyć nam postać Justyniana.

Z powodu braku informacji źródłowych niektóre wydarzenia opowiedziałem w najbardziej prawdopodobny sposób. Chciałbym uzmysłowić czytelnikowi, jakim człowiekiem był cesarz Justynian. Sam uważał się za męża opatrzności i zamierzał rozpocząć za życia nową erę w ramach odnowienia cesarstwa. Napotykając się na różne źródła w internacie czy pisane, zauważyłem chaos informacyjny, przeszkadzający w przestudiowaniu tematu.

Informacje dodatkowe o Justynian, jakiego nie znacie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-07-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Justynian, jakiego nie znacie

Kup książkę Justynian, jakiego nie znacie

Justynian, jakiego nie znacie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ewelina-czyta
Ewelina-czyta
Przeczytane:2023-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Kim był Justynian? Wiecie, znacie tę wybitną postać?
Przyznaję, że nie miałam zbyt wielkiej wiedzy, o tej jak się okazuje, bardzo wpływowej postaci, a książka Michała Kryma zachęciła mnie do poszukiwania wiadomości na jego temat.
Okazuje się, że Justynian Wielki był cesarzem w pełni świadomym swej roli władcy. Studiował teologię, przewodniczył obradom synodów, fundował potężne bazyliki i sanktuaria. Kierował się miłością Boga, ale także swej pięknej małżonki Teodory.
Gdy w roku 527 n.e. cesarz Justynian przyjął godność cesarza rzymskiego, jego królestwu zagrażały od wewnątrz głębokie podziały religijne, zaś od zewnątrz barbarzyńskie państwa. Dzięki zwycięskim wojnom, oraz podpisaniu wieczystego pokoju z Persją, Justynian zdołał odzyskać dla Bizancjum większość ziem należących niegdyś do Imperium. Ponadto dzięki reformom prawnym oraz rozsądnej i skutecznej polityce gospodarczej zapewnił swojemu państwu stabilizację i dobrobyt...

"Justynian, jakiego nie znacie" to książka, która nie tylko przedstawia sylwetkę jednego z największych władców, ale także swoisty przewodnik po starożytnym Bizancjum. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to typowa biografia, tym bardziej podręcznik do nauki szkolnej, a raczej jego uzupełnienie i przypomnienie podstawowej wiedzy.
Książkę z racji jej objętości czysta się niezwykle szybko, tym bardziej że zawiera ona sporo zdjęć i rycin. Napisana ładnym językiem, zawiera wiele cytatów i odniesień do ich źródeł. Ciekawym pomysłem, jest wprowadzenie tutaj dialogów, dodają one szczypty realności i prawdopodobieństwa, że mogły one tak wyglądać w rzeczywistości.
Podzielona na krótkie rozdziały zaczynająca się szczegółowym kalendarium, intryguje swą treścią, rozbudza wyobraźnię. Jedyny zarzut, jaki mam do tej książki, to tylko to, że jest zbyt krótka, można byłoby się pokusić o obszerniejszą pracę.

Czy polecam?
Ja jestem na tak. "Justynian, jakiego nie znacie" to skondensowana wiedza podana w bardzo przystępnej formie. Doskonałe uzupełnienie podręczników i innych prac naukowych.

Co wiemy o Justynianinie? Nie wiele, prawie nic, w szkole przewijały się wątki o detronizacji imperatora Cesarstwa Zachodniego Romulusa Augustulusa gdzie ustalono datę upadku imperium zachodniego. Rzym objął panowaniem cały basen Morza Śródziemnego, który według tradycji rządziło kolejno siedmiu królów. po ostatnich rządach nastał okres republiki i początek ekspansji terytorialnej, która wyniosłą Rzym  na pozycję potęgi w rejonie śródziemnomorskiej. Ale aby dojść do Justyniana trzeba przebić się przez okres cesarstwa Trajana, gdzie został nadany edykt mediolański, dając swobodę wyznania religii chrześcijańskiej. Potem w r. 380 cesarz Teodozjusz uznał ją za religię państwową. Idąc dalej tym tropem poznajemy dalsze losy które nadają kolebkę cywilizacji.  Została jednak ona podzielona na dwie części: zachodnią ( łacińską ), i wschodnią ( grecką ). A podzielił ją między dwóch synów. Poznajemy dzieje początków Konstantynopola i Bizancjum. Jest to historia która prowadzi drogą do zaistnienia Justynianina, który jak autor pisze o zaginionym cesarstwie, a także odnosząc przez zapomnienie przez nas współczesnych ludzi. Także powołał komisję, złożoną z prawników i uczonych, której zadaniem było unowocześnienie i usystematyzowanie prawa rzymskiego. Czytam że sam bohater był prymusem wśród cesarzy, a także wzorcem. Nosił się władcą całego cywilizowanego  świata, chrześcijańskiego świata zamieszkałego, spadkobiercą władzy cesarskiej, ukształtowanej pod wpływem tradycji rzymskiej, hellenistycznej i chrześcijańskiej. Pokazany utarty szlak Bizancjum, Konstantynopol o którym czytałam w szkole i nic nie pamiętam, dziś odkryłam go na nowo dzięki napisanej książce autora Michała Jakuba Kryma, który w swój sposób nadał nowy wizerunek Justynianowi. To że go nie znałam, wiadomo, ale jestem w stanie przyznać że zobrazowana postać przybliża mi charakter, życie, codzienność mając na uwadze wiek, inteligencje jakże wysoko postawioną, wiele cech o które dzisiaj można zabiegać, dowiedzieć się i zinterpretować.

Niesamowicie ciekawa, interesująca książka poświęcona Justynianowi. Przetykana dialogiem, dawała poczucie historycznej powieści, gdzie toczyło się życie Justynianina, napisanej biografią a nawet pamiętnikiem. W książce tej zawarte są informacje o których dowiedziałam się po raz pierwszy, mianowicie iż opisana postać była odpowiedzialna za odnowienie cesarstwa, starożytnych ziem, postać nigdy nie była obojętna i nad wyraz barwna. Jeśli interesują Was zagadnienia z tej dziedziny historii, polecam serdecznie, wszystkim ciekawskim.

Z tego miejsca pragnę podziękować autorowi książki za zaufanie, przesłany egzemplarz.

Wydawnictwo: Book Edit

Homo artist
Michał Jakub Krym0
Okładka ksiązki - Homo artist

Ideą książki jest odpowiedź na pytania: Czy nasz gatunek należy już traktować jako „homo artist”? Czy od pierwszych malowideł we francuskim...