Już mnie nie oszukasz

Genialny thriller amerykańskiego mistrza gatunku.

Ciemne sekrety i przerażające polowanie na prawdę w doskonałym thrillerze stworzonym przez wirtuoza zwrotów akcji, Harlana Cobena.

Serial na podstawie książki trafi na platformę Netflix 1 stycznia 2024 roku.

Myślisz, że znasz prawdę. A prawda jest taka, że nie wiesz nic…

Maya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić zachowanie opiekunki dwuletniej Lily, ukochanej córeczki Mai, nagrywa filmik z udziałem bawiącej się dziewczynki i jej ojca.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że Joe został brutalnie zamordowany dwa tygodnie wcześniej. Wytrącona z równowagi kobieta zastanawia się nad tym, co przed chwilą zobaczyła. Czy może uwierzyć w to, co widziała? Ale to przecież by oznaczało, że Joe żyje. Czy to w ogóle możliwe? Była przecież naocznym świadkiem jego zabójstwa, a po wszystkim zorganizowała mu pogrzeb. Aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania, Maya musi uporać się z mrocznymi tajemnicami własnej przeszłości. Gdy tego dokona, będzie zmuszona stawić czoła nieprawdopodobnej i niekoniecznie przyjemnej prawdzie o swoim mężu… i o sobie.

Informacje dodatkowe o Już mnie nie oszukasz:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-12-27
Tytuł oryginału: Fool me once
Język oryginału: Polski

Tagi: harlancoben

Kup książkę Już mnie nie oszukasz

Już mnie nie oszukasz - opinie o książce

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2024-01-14,

Harlan Coben to jeden z moich ulubionych autorów. Wielu czytelników zarzuca mu powtarzalność i przewidywalność, ale ja nie mogę się z tym zgodzić. A nawet jeśli rządzi się tym wszystkim jakiś schemat, to nie przeszkadza on w odbiorze, nie zmniejsza przyjemności i satysfakcji z lektury, nie czyni Cobena gorszym pisarzem. Wciąż pozostaje on wspaniałym i utalentowanym twórcą, a jego historie przekonują miliony czytelników na całym świecie.

„Już mnie nie oszukasz” to subtelny kobiecy thriller. Autor przedstawia nam historię Mai, której mąż został zamordowany na jej oczach. Była oficer sił specjalnych jest natomiast przekonana, że widziała mężczyznę na nagraniu z domowej kamery, zarejestrowanym poprzedniego dnia. Co tak naprawdę się wydarzyło? Czy Maya padła ofiarą zmęczonego umysłu i stresu pourazowego, czy ktoś manipuluje nią w tak okrutny sposób?

Poznając kolejne rozdziały książki próbujemy samodzielnie znaleźć odpowiedzi na towarzyszące nam pytania i rozwikłać powieściową zagadkę. Nie jest to natomiast zadaniem prostym. W tym tytule bowiem autor pozwala sobie na psychologiczne gierki, wodząc za nos zarówno główną bohaterkę, jak i swoich czytelników. Myli tropy, wprowadza nowe wątki, zaciera granicę między prawdą a złudzeniem. Podczas lektury nie jesteśmy pewni, co tak naprawdę się wydarzyło, a co tylko nam się wydawało.

Przy budowaniu akcji autor wspaniale wykorzystał psychologiczny ton, pokazując, że może on stanowić świetną bazę dla zbudowania mrocznej i klimatycznej opowieści. Zmącony umysł często daje bowiem jeszcze większe możliwości, niż wyrafinowana zbrodnia czy przelana krew, a Coben zdaje się wiedzieć o tym najlepiej i w pełni wykorzystywać potencjał tego rozwiązania. Autor stawia sobie wysoko poprzeczkę, ale bez problemu jej dosięga, nie zaliczając przy tym potknięcia czy upadku.

Podczas lektury nie byłam pewna, co rzeczywiście się wydarzyło. Mimo pełni zaangażowania, wzmożonej koncentracji i poświęconego czasu nie potrafiłam uporządkować tej układanki. Pozornie dość prosta historia wydawała się komplikować na moich oczach, a rodzinne sekrety okazały się barierą nie do pokonania. Momentami przestawałam szukać i zastanawiać się nad tym, czerpiąc przyjemność z lektury i pojawiających się w niej wątków obyczajowych, będących dobrym uzupełnieniem dla całości.

Ta pozycja nie spotkałaby się z tak ciepłym odbiorem, gdyby nie znakomita sylwetka głównej bohaterki. Maya Stern to odważna, bystra i charakterna kobieta, która potrafi zawalczyć dla siebie i dla swojej rodziny. Uwielbiam pełnokrwiste i silne bohaterki, udowadniające, że mroczne i klimatyczne historie dobrze do nich pasują.

„Już mnie nie oszukasz” to kolejna znakomita książka w dorobku Cobena. Serdecznie polecam Wam wszystkie powieści autora. Jestem przekonana, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Tym razem Harlan Coben mnie zaskoczył, oczywiście pozytywnie. Przede wszystkim wielowątkowością i stopniem skomplikowania fabuły, trochę nie w swoim stylu. Zawsze było u niego dość prosto i przewidywalnie, a teraz – ciekawie i intrygująco, tajemniczo. Lubię być miło zaskakiwano i otrzymać zdecydowanie więcej, niż oczekiwałam …

Maya Stern, była oficer wojsk specjalnych, niedawno pochowała swoją siostrę. Została zamordowana, sprawca nie został schwytany. A teraz został zabity jej mąż, Joe. Te dwie bliskie jej osoby zostały zastrzelone z tej samej broni. Po śmierci męża kobieta, za namową przyjaciółki, montuje w domu ukrytą kamerą, aby sprawdzić, jak opiekunka zachowuje się wobec jej córeczki, Lily. Kobieta doznaje wielkiego szoku. Na nagraniu widzi, jak córeczka bawi się … z nikim innym, tylko swoim ojcem. Jak to możliwe, skoro on nie żyje. Czyżby stres związany z udziałem w misji nadal był obecny w kobiecie? Czyżby to omamy? Maya nie zazna spokoju, jeżeli się nie dowie, co jest grane. Dokąd zaprowadzi ją jej prywatne śledztwo? Jakie rodzinne tajemnice wyjdą na jaw? Oj, będzie się działo. A gdy się dowiecie, że mąż był członkiem bardzo bogatej i wpływowej rodziny, to zastanówcie się, czego możecie się spodziewać. Tajemnice, knowania, spiski, nielegalne interesy – to dopiero wierzchołek góry lodowej … Jaka okaże się prawda? To nawet trudno opisać …

Mistrz gatunku jest tylko jeden. Z każdą chwilą bardziej dojrzały i zaskakujący. Jak tym razem. Coben znakomicie rozbudował fabułę, wiele wątków pobocznych, oczywiście krążących wokół tego głównego. Te boczne kwestie rozpryskują się w różne strony, by w finale spotkać się w jednym finalnym punkcie. Akcja toczy się szybko i zdecydowanie, nie ma czasu na refleksje, gdy zbrodnie się mnożą i nawarstwiają. Ale jest jeszcze coś, co nie daje spokoju, a mianowicie niespokojny klimat i oddech śmierci na plecach. Tak jak za bohaterką śmierć kroczyła krok w krok, tak za nami zostawia swój spłycony i przyspieszony oddech. I to lubię w powieściach, niepokój i przenikliwy strach. Coben nie potrafi nudzić, krótkie rozdziały tak się kończą, że musisz poznać, co będzie w kolejnym, z takim niedosytem zostawia cię autor. I tak brniesz rozdział za rozdziałem do zaskakującego i szokującego finału. Finału, który rozkłada na łopatki …

Finezja i pomysłowość autora są mistrzowskie! Mnie ta opowieść zelektryzowała, dała mi mnóstwo radości i satysfakcji. I przyznam, że rzadko mi się to zdarza, ale łezka wzruszenia zakręciła się w oku … A niewielu autorów potrafi tego dokonać … Czy po taką lekturę warto sięgnąć? Odpowiedź może być tylko jedna …

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2024-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

Harlan Coben  wydał już kilkadziesiąt książek, na podstawie których powstało wiele filmowych ekranizacji. Najnowszą jest serial na Netflixie oparty na znakomitym thrillerze ,,Już mnie nie oszukasz". Oglądaliście? A może czytaliście książkę? Ja jeszcze nie obejrzałam, ale chcę sprawdzić, w jakim stopniu wersja filmowa jest zgodna z literackim pierwowzorem, tym bardziej że historia Mayi Stern podejrzewanej o zabicie męża Joego Burketta wywarła na mnie duże wrażenie.

Bo podejrzany jest przecież zawsze współmałżonek, zwłaszcza gdy "słu­żył w woj­sku i ... ma świra na punk­cie broni". Maya prócz tego ma dość niechlubną przeszłość wiążącą ją z pewnym skandalem. Czy to wystarczy, by oskarżyć ją o udział w zastrzeleniu męża?

Pogrążona w żałobie kobieta wszczyna własne śledztwo, w którym zaczynają wychodzić na jaw dziwne powiązania z tragiczną śmiercią jej siostry, która pracowała wraz z Joe. Czy sprawa może sięgać również wiele lat wstecz do utonięcia drugiego z dziedziców fortuny Burkettów? A już kulminacją chaosu okazuje się film z kamerki ukrytej w domu Mayi ukazujący jej męża żywego, gdy chwilę wcześniej trumna z jego ciałem została przykryta ziemią. Tylko czy ktoś widział ciało? Czy jego śmierć może być koszmarną mistyfikacją? Czy komuś zależy, by Maya przestała ufać swojemu rozumowi i popadła w szaleństwo?

U Cobena musi dziać się dużo, ale też wszystko musi do siebie pasować niczym zębatki w najbardziej misternym mechanizmie. I tu stopniowo zaczynają wypływać na wierzch tajemnice skrywane latami, a nic nie jest takie, jak początkowo mogło się wydawać. I choć po tylu przeczytanych książkach Autora myślałam, że jestem gotowa na wszystko, to tym razem udało mu się wyjątkowo mnie zaskoczyć. I właśnie dla takich zaskakujących zakończeń wywołujących uśmiech satysfakcji uwielbiam czytać książki Cobena.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-12-27, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Już mnie nie oszukasz" to może delikatnie naciągany, ale i zarazem fascynujący thriller psychologiczny, w którym Autor wciąga nas w genialną oraz emocjonalną grę.

Fabularnie powieść wciąga już od pierwszych stron i krok po kroczku prowadzi nas do rozwikłania ciekawej zagadki, która momentami fascynuje, a także zaskakuje. Autor stopniowo buduje napięcie, dodaje bondowe pościgi, sensacyjne zrywy i nieprzewidywalne zwroty. To wszystko sprawia, że od książki naprawdę ciężko się oderwać, a postać głównej bohaterki staje się Czytelnikowi bardzo bliska.

Maya, bo tak właśnie kobieta ma na imię to postać, która wzbudza wiele emocji. Poznajemy jej demony przeszłości i w pewnym momencie nawet ubolewamy nad jej losem. To jak Coben bawi się z nią, a zarazem i z nami w kotka i myszkę jest czymś niesamowitym! Czytając historię Mai ciągle zastanawiałam się o co w tym wszystkim chodzi. Zadawałam sobie pytania czy jej niby zmarły mąż naprawdę żyje? Czy ktoś sfingował jego śmierć? Kogo w takim razie pochowano? Komu tak naprawdę Maya może ufać? Komu ja mogę zaufać, aby rozwikłać tę zagadkę?

Wiele niewiadomych, jeszcze mniej odpowiedzi i zakończenie, które ściska serce, wbija w fotel i jest totalnym zaskoczeniem! To tymi słowami w skrócie można opisać ,,Już mnie nie oszukasz". Dlatego jeżeli uwielbiasz thrillery to koniecznie musisz zatracić się w tej historii. POLECAM!

" [...] Śmierć jest tak bli­sko, za­wsze, od­da­lo­na o jeden od­dech, więc może warto oswa­jać dzie­ci z tym po­ję­ciem od naj­młod­szych lat. [...]"

Czy macie swoje ulubione książki, do których po latach powracacie? Ja takie mam. Jedną z nich jest książka Harlana Cobena "Już mnie nie oszukasz".  Po raz pierwszy przeczytałam ją w 2020 roku. Teraz sięgnęłam po jej wydanie filmowe, które swoją premierę będzie miało 27.12.2023 roku. Na podstawie tej genialnej książki powstał mini serial, który dostępny będzie od 01.01.2024 r. na Netflixie. Pamiętajcie, najpierw czytamy książkę, a dopiero później oglądamy serial.
"Już mnie nie oszukasz" jest fascynującym thrillerem psychologicznym, który ostro gra na emocjach. Akcja goni tutaj akcję i dosłownie nigdy nie zwalnia. Znalazłam tutaj również jej nieprzewidywalne zwroty. Fabuła wciskająca w fotel i powodująca potok łez. Główna bohaterka nie ma lekko w życiu. Jej siostra została zamordowana. Po czasie do grona zmarłych dołączył ukochany mąż naszej bohaterki. Jak to się stało, że zginął? O tym dowiecie się podczas czytania "Już mnie nie oszukasz". Naszą  główną bohaterką jest Maya Stern. Jest byłym oficerem sił specjalnych. Czy po misji w Iraku jest taka sama jak przed? Teraz sama musi wychowywać malutką córeczkę. Czy sobie poradzi? Dzięki ukrytej kamerze odkrywa, że po jej domu chodził jej zmarły mąż. Jak to jest możliwe? Czy Joe nadal żyje? Czy ktoś sfingował jego zabójstwo? Kto leży w jego grobie?
Razem z Mayą nie wiedziałyśmy, komu możemy ufać. Czy rodzina jej męża jest szczera wobec niej?
Czy można pokonać własne demony? Czy tak naprawdę znała swojego męża?
Zakończenie tej książki ścisnęło mnie za serce. Tego to się nie spodziewałam.
"Już mnie nie oszukasz" to trzymająca w napięciu historia. Jeżeli tak jak ja uwielbiacie thrillery, to koniecznie musicie poznać losy Mai i jej małej córeczki.
Tą historią Harlan Coben po raz kolejny udowodnił, że jest thrillerowym mistrzem.

Zachęcam was do przeczytania tej książki.

Nieznajomy
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Nieznajomy

Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony...

Nie mów nikomu
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Nie mów nikomu

Od śmierci Elizabeth z rąk seryjnego zabójcy minęło osiem lat, ale młody lekarz David Beck nie potrafi o niej zapomnieć. Niespodziewanie pocztą...