Kameleon 2

Kameleon 2, to kolejna książka byłego policjanta Centralnego Biura Śledczego opisującego problemy, z jakimi musi borykać się każdy funkcjonariusz pracujący w wydziale kryminalnym. Autor przedstawia rozterki tajniaka, który musi ukrywać swą tożsamość, by móc zrealizować kolejne zadania.

W drugiej części Maciej Nowacki, policjant i agent w jednej osobie, otrzymuje nową misję. Tym razem nadkomisarz musi działać na kilku frontach walki z przestępczością zorganizowaną, której macki sięgają poza granice Polski. Ma też zadanie zdemaskowania lekarza psychiatry, który za pieniądze wystawia lewe zwolnienia, czerpiąc z tego tytułu niemałe profity. Musi stawić czoło groźnym bandytom handlującym kradzionymi na Zachodzie samochodami, pracować pod przykrywką jako skorumpowany policjant, przekonać szefa do słuszności swoich działań - co wbrew pozorom wcale nie jest łatwe - zachować dyskrecję, a jednocześnie sprostać obowiązkom męża i ojca.

Kameleon 2 Victora Gorskiego jest książką, którą czyta się z zapartym tchem. Nie sposób przerwać jej lektury w połowie, nie pozwoli bowiem na to ani wartka fabuła, ani barwny język okraszony niecenzuralnymi słowami i bon motami.

Victor Gorsky - ponad dwadzieścia lat spędził w wydziale kryminalnym. Oficerem CBŚ był od 2000 roku. Za tę pracę został odznaczony Krzyżem Zasługi oraz medalem Zasłużony Policjant. Rozpracowywał szajki handlarzy narkotykami, tropił przestępców zajmujących się prostytucją i handlem ludźmi.

Po dniu wypełnionym takimi obowiązkami wracał do domu, w którym ani żona, ani mama, ani dzieci nie widziały, czym zajmuje się na co dzień.

Cena podwójnego życia jest wysoka, ale policjanci z CBŚ wiedzą o tym od samego początku.

Informacje dodatkowe o Kameleon 2:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2019-06-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: bóg Biografie i literatura faktu

Kup książkę Kameleon 2

Kameleon 2 - opinie o książce

Kameleon 2 to już druga książka byłego policjanta Centralnego Biura Śledczego opisującego kulisy pracy agenta CBŚ. Niełatwe życie ma taki funkcjonariusz, nie dość, że żyje w ciągłym napięciu i stresie, to jeszcze na co dzień musi się borykać również z bardziej przyziemnymi sytuacjami. Huśtawka nastrojów szefa, nagłe i niespodziewane wyjazdy, ciągłe bycie w pracy dwadzieścia cztery godziny na dobę i notoryczne spóźnianie się na umówione spotkania z żoną. W domu bywa się gościem i intruzem. Małżonek nie może na takiej osobie polegać ani tym bardziej planować wspólnych chwil. A to trafi się szybki wyjazd, a to trzeba kogoś obserwować lub ścigać lub zastąpić kolegę, który nagle zaniemógł. A jeszcze ciągle trzeba żyć w konspiracji, nie można zbyt wiele powiedzieć o swoim zajęciu. Trudne do pogodzenia, często życie osobiste przegrywa z obowiązkami zawodowymi. I rodziny nie mają łatwo, mając taką osobę w bliskim otoczeniu.

Przed bohaterem powieści, Maciejem Nowackim, postawiono trudne zadania. Otrzymuje misję rozszyfrowania gangu handlarzy samochodów, których zasięg działania sięga poza granice Polski, obejmuje zarówno Niemcy, jak też Rosję i Ukrainę, zahaczając po drodze o Albanię. Handlarze są sprytni i niesamowicie zorganizowani, nie są łatwym kąskiem dla służb. Ale to nie jedyne zajęcia naszego bohatera. Ma również zadanie zdemaskować lekarza, który wystawia lewe zwolnienia i pozwala przestępcom unikać odpowiedzialności karnej. Maciej po przykrywką staje się jednym z takich gangusów i chce uniknąć kary. Czy jednak jego misja się powiedzie i lekarz złapie haczyk? A może będzie na tyle inteligenty i nie da się skorumpować? Dowiedzcie się sami. A kto wygra w walce w międzynarodową szajką paserów nie jest też takie oczywiste.

Uwielbiam książki z gatunku literatury faktu. Nie dość, że przybliżają nam realny świat opisywany przez autora, to jeszcze pozwolą się nieźle bawić. Kameleon 2 właśnie spełnia te role. Intrygująca i wartka akacja, całkiem jak w literaturze sensacyjnej, napięcie sięgające zenitu, strach i tajemniczość. Niezła kompilacja i zdecydowanie wybuchowa mieszanka. Siedzisz jak na tykającej bombie i nie wiesz kiedy wybuchnie, a znając przekorność życia, w najmniej spodziewanym momencie. Emocje są niesamowite, ciągłe oczekiwanie na dalszy bieg wydarzeń, wyobrażenia o najgorszym scenariuszu przenikają nasze przestraszone ciało i nie pozwalają złapać oddechu.

Od tej powieści trudno się oderwać. Bo czy jest możliwe pozostawienie bohaterów w środku akcji, oczekując w starym polonezie, na parkingu w ciemnym lesie, z kawą z termosu w ręce, na przerzut aut za wschodnią granicę? To niemożliwe. I nawet nie polecam, nawet nie próbujcie. Mnie ta książka na chwilę przeniosła w zupełnie obcy mi świat, pełen zaskakujących wrażeń, ale też codziennych zmagań agentów z przeciwnościami losu. Bo trzeba przyznać, że czyhają na nich na każdym kroku. A oni muszą być odporni i radzić sobie ze wszystkimi bolączkami.

Polecam, ciekawa i pełna wrażeń, zdecydowanym jej plusem jest realizm opisywanych sytuacji. A zwłaszcza to, że wszystkie informacje otrzymuje z pierwszej ręki, od osoby znającej kulisy pracy agenta CBŚ. A może po jej lekturze będziesz miał ochotę zostać agentem CBŚ? Nigdy nie nie wiadomo, pierwszy krok będzie już za tobą, a przed tobą być może życiowa decyzja ...

Kameleon
Victor Gorsky0
Okładka ksiązki - Kameleon

Kulisy pracy w CBŚ. Mocna, nieocenzurowana opowieść o pracy polskiego przykrywkowca. Podziemie narkotykowe w Polsce przeżywa swoje najlepsze lata...