Kamienna Ćma

Ocena: 5 (1 głosów)

„Kamienna Ćma” to surrealistyczna opowieść o złożoności ludzkiego umysłu, jego przyrodzonych talentach, słabościach i przekleństwach. Książka zrywa z gatunkowymi czy formalnymi ograniczeniami i z postmodernistyczną swobodą łączy w sobie oniryczne wizje, precyzyjną konstrukcję literacką i awangardowe podejście do formy. „Kamienna Ćma” to pierwsze dzieło, które powstało zgodnie z wytycznymi autorskiej koncepcji Lopterus Press. Zakłada ona, że książka jest artefaktem przemawiającym do czytelnika nie tylko treścią, ale także wyglądem, czcionką, ilustracjami i innymi zabiegami formalnymi, które nie mają pełnić funkcji ozdobników, lecz powinny być integralną częścią wypowiedzi i pogłębiać przekaz.

 

W przypadku „Kamiennej Ćmy” idea Lopterus Press przybrała kształt książki w książce, gdyż powieść zawiera w sobie ilustrowaną bajkę dla dzieci, niezbędną do zrozumienia związków głównego bohatera z otaczającą go rzeczywistością. Inne elementy składowe, takie jak układ powieści, a zwłaszcza kształt i podział dialogów oraz zróżnicowanie czcionek, pomagają odzwierciedlić sposób, w jaki kształtuje się percepcja Beddeosa.

 

W szarej wieży na pustkowiu mieszka Beddeos, człowiek, który nie wie, jak się tam znalazł, i nie pamięta, co robił i kim był, zanim trafił do tego miejsca. Wraz z Tyfonem, mechanicznym pomocnikiem, próbuje przeżyć w tych niegościnnych stronach i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jednakże splot dziwnych wydarzeń i spotkań z niezwykłymi istotami sprawi, że tajemnice powoli same zaczną się wyjaśniać. Ale czy Beddeos rzeczywiście jest gotów zmierzyć się ze swoją przeszłością i z tym, co kryje się głębiej, w bezdennej otchłani umysłu – prawdą o jego człowieczeństwie i świecie, w którym żyje?

 

Anna Brzezińska o „Kamiennej Ćmie”:

Paweł Matuszek czerpie pełnymi garściami z imaginarium fantastyki, ale pozostaje twórcą całkowicie odrębnym. Bawi się akcesoriami gatunku – zaginionymi rasami, postapokalitycznymi światami, tajemniczymi artefaktami, maszynami ożywianymi mocą umysłu – mnożąc zastawione na czytelnika pułapki. Bo “Kamienna Ćma” nie jest zwykłą baśnią inicjacyjną, mimo że mamy tu zagadkowego bohatera, który wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Im bardziej bohater zanurza się w świat, oryginalny, bogaty i wielowarstwowy, tym wyraźniej odsłaniają się kolejne warstwy złudzeń. Złudzeń bohatera, który będzie musiał zakwestionować własne wyobrażenia, i złudzeń czytelnika, który przywykł do epickich konfliktów, walk i wędrówek. Tymczasem Matuszek zaciera w “Kamiennej Ćmie” granicę pomiędzy światem i bohaterem. Nie dekoduje rzeczywistości, nie wyjawia czytelnikowi rządzących nią praw, ale wciąga go w fascynującą, symboliczną opowieść o zmianie, o poznaniu i samoświadomości.

Informacje dodatkowe o Kamienna Ćma:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2011-07-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-217-8
Liczba stron: 208

więcej

Kup książkę Kamienna Ćma

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kamienna Ćma - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Inne książki autora
Onikromos
Paweł Matuszek0
Okładka ksiązki - Onikromos

Druss, ostatni człowiek w Linvenogre, próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata, nie narażając się przy tym Radzie starszyzny, która z okrutną bezwzględnością...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy