Kamienna Ćma

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2011-07-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-217-8
Liczba stron: 208

Ocena: 5 (1 głosów)

„Kamienna Ćma” to surrealistyczna opowieść o złożoności ludzkiego umysłu, jego przyrodzonych talentach, słabościach i przekleństwach. Książka zrywa z gatunkowymi czy formalnymi ograniczeniami i z postmodernistyczną swobodą łączy w sobie oniryczne wizje, precyzyjną konstrukcję literacką i awangardowe podejście do formy. „Kamienna Ćma” to pierwsze dzieło, które powstało zgodnie z wytycznymi autorskiej koncepcji Lopterus Press. Zakłada ona, że książka jest artefaktem przemawiającym do czytelnika nie tylko treścią, ale także wyglądem, czcionką, ilustracjami i innymi zabiegami formalnymi, które nie mają pełnić funkcji ozdobników, lecz powinny być integralną częścią wypowiedzi i pogłębiać przekaz.

 

W przypadku „Kamiennej Ćmy” idea Lopterus Press przybrała kształt książki w książce, gdyż powieść zawiera w sobie ilustrowaną bajkę dla dzieci, niezbędną do zrozumienia związków głównego bohatera z otaczającą go rzeczywistością. Inne elementy składowe, takie jak układ powieści, a zwłaszcza kształt i podział dialogów oraz zróżnicowanie czcionek, pomagają odzwierciedlić sposób, w jaki kształtuje się percepcja Beddeosa.

 

W szarej wieży na pustkowiu mieszka Beddeos, człowiek, który nie wie, jak się tam znalazł, i nie pamięta, co robił i kim był, zanim trafił do tego miejsca. Wraz z Tyfonem, mechanicznym pomocnikiem, próbuje przeżyć w tych niegościnnych stronach i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jednakże splot dziwnych wydarzeń i spotkań z niezwykłymi istotami sprawi, że tajemnice powoli same zaczną się wyjaśniać. Ale czy Beddeos rzeczywiście jest gotów zmierzyć się ze swoją przeszłością i z tym, co kryje się głębiej, w bezdennej otchłani umysłu – prawdą o jego człowieczeństwie i świecie, w którym żyje?

 

Anna Brzezińska o „Kamiennej Ćmie”:

Paweł Matuszek czerpie pełnymi garściami z imaginarium fantastyki, ale pozostaje twórcą całkowicie odrębnym. Bawi się akcesoriami gatunku – zaginionymi rasami, postapokalitycznymi światami, tajemniczymi artefaktami, maszynami ożywianymi mocą umysłu – mnożąc zastawione na czytelnika pułapki. Bo “Kamienna Ćma” nie jest zwykłą baśnią inicjacyjną, mimo że mamy tu zagadkowego bohatera, który wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Im bardziej bohater zanurza się w świat, oryginalny, bogaty i wielowarstwowy, tym wyraźniej odsłaniają się kolejne warstwy złudzeń. Złudzeń bohatera, który będzie musiał zakwestionować własne wyobrażenia, i złudzeń czytelnika, który przywykł do epickich konfliktów, walk i wędrówek. Tymczasem Matuszek zaciera w “Kamiennej Ćmie” granicę pomiędzy światem i bohaterem. Nie dekoduje rzeczywistości, nie wyjawia czytelnikowi rządzących nią praw, ale wciąga go w fascynującą, symboliczną opowieść o zmianie, o poznaniu i samoświadomości.

Kup książkę Kamienna Ćma

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Kamienna Ćma

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Inne książki autora
Onikromos
Paweł Matuszek0
Okładka ksiązki - Onikromos

Druss, ostatni człowiek w Linvenogre, próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata, nie narażając się przy tym Radzie starszyzny, która z okrutną bezwzględnością...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje