Kariera Nikodema Dyzmy

Kariera Nikodema Dyzmy powstała w dużej mierze z chęci osobistego odegrania się, zemsty człowieka upokorzonego przez sanacyjną bojówkę (za antysanacyjne artykuły Mostowicz został napadnięty na ulicy, wywieziony w miejsce odosobnione, pobity i wrzucony do glinianki).\r\n\r\nCelne ostrze satyry, cięte pióro, a przede wszystkim znakomita zdolność obserwacji sprawiły, że powstała powieść wyjątkowa.\r\n\r\nPolak napisał o Polakach - komicznie, lekko, ze swadą; gorzko, krytycznie, bez patosu i zadęcia.\r\n\r\nPowieść odniosła wielki sukces, wznawiano ją, została zekranizowana i do dziś często gości na ekranach telewizorów.
\r\n\r\nDlaczego? Bo jest wciąż aktualna, bo antybohater w niej stworzony stał się symbolem człowieka, który na skutek zbiegu okoliczności dostępuje zaszczytów, o jakich mu się nie śniło, a jego kariera obrazuje absurdy polskiej rzeczywistości.

Informacje dodatkowe o Kariera Nikodema Dyzmy:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2010-10-06

Kup książkę Kariera Nikodema Dyzmy

Opinie o książce - Kariera Nikodema Dyzmy

Zdarza się, że posiadane kwalifikacje przeczą zajmowanemu stanowisku bądź pełnionej roli społecznej. Tak właśnie było w przypadku Nikodema Dyzmy, w którym nadzieje pokładał cały naród (nazwisko to jest symbolem człowieka nieokrzesanego, ale jednocześnie sprytnego oszusta i karierowicza). Czy jednak w życiu wszelkie chwyty są dozwolone a cel uświęca środki? Kariera Nikodema Dyzmy otwiera oczy na prawdę. Splotem niecodziennych i absolutnie niezaplanowanych zdarzeń, pochodzący z Łyskowa Nikodem Dyzma trafił na wystawny raut dyplomatyczny, który z okazji przyjazdu J. E. Kanclerza Republiki Austriackiej odbywał się w salonach Hotelu Europejskiego w Warszawie. A tam… Awans na generalnego administratora majątku i zakładów przemysłowych Leona Kunickiego zawiódł sprytnego Dyzmę do Koborowa. Choć nieznane mu były remanenty, eskonta, trakcje, półfabrykaty, cła ochronne, reasekuracje, hossy i ekwiwalenty, a spotkanie z hrabią Ponimirskim otworzyło mu oczy na niemożliwe do pokonania trudności, kariera Dyzmy od początku zaliczana była do błyskotliwych. Nie przejmując się gęstymi strużkami spływającego mu po plecach perlistego potu, Nikodem wciąż odkrywał nowe możliwości obracania się w wielkim świecie. Z tych nieuczciwych przede wszystkim korzystał. I się dorabiał. Tym samym wiodło mu się coraz lepiej, w zawrotnym tempie gromadził spore pieniądze, wciąż rozszerzał stosunki towarzyskie, a w Koborowie czuł się jak u siebie w domu. Do czego
Avatar użytkownika - Tudej
Tudej
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015 rok,
Książka, która wciąż jest aktualna. Na szczęście mogłem się cieszyć świeżością książki ponieważ serialu na podstawie książki nie widziałem, a film oparty na książce widziałem dawno. Dzięki temu miałem szczęście poznać okres dwudziestolecia ukazany trochę w krzywym zwierciadle (co zostało świetnie przedstawione w zakończeniu książki). Tytułowa postać Nikodema nie budziła mojej sympatii, ale za każdym razem zaskakuje jego szczęście, które spotyka go na każdym kroku. Jest lekko i zabawnie.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
,,Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to historia powszechnie w Polsce znana za sprawą serialu (którego wcześniej nie oglądałam) z roku 1980 i wpadającego w ucho motywu muzycznego. Gdy po przeczytaniu kilku stron książki, w mojej głowie stworzył się wizerunek głównego bohatera, zachciałam skonfrontować go z grającym w serialu aktorem. I od tej pory postać Dyzmy miała w moich myślach twarz i posturę Romana Wilhelmiego. Niesamowita mimika i rewelacyjna gra aktorska idealnie oddają książkowy opis bohatera. Nikodema Dyzmę, pochodzącego z prowincji obecnego mieszkańca Warszawy, poznajemy jako człowieka pomieszkującego kątem u biednych robotników, za które to lokum nie jest w stanie płacić z powodu utraty pracy. Pewnego dnia znajduje bezimienne zaproszenie na bal dygnitarzy. Na szczęście nie zdążył jeszcze spieniężyć porządnego ubrania z lepszych czasów, wybiera się tam zatem, by dobrze pojeść i popić. Zaskakujący dla samego zainteresowanego splot szczęśliwych okoliczności przynosi mu pracę, a potem wciąż wyższą pozycję społeczną i majątkową, a także kobietę. Kariera i mnożące się sukcesy niestety nie uszlachetniły charakteru Nikodema. Z prostego człowieka bez poczucia własnej wartości staje się wyzutym z skrupułów, zimnym i wyniosłym prostakiem. Swoje niedostatki w wykształceniu i obyciu nadrabia sprytem i dystansem wobec ludzi. Podczas lektury, w trakcie zapoznawania się z obrazem społeczeństwa międzywojnia, głównie bogatych właścicieli ziemskich i dygnitarzy warszawskich, nie mogłam pozbyć się refleksji, że ich wystawne i rozrywkowe życie wkrótce zostanie zmienione o 180 stopni wraz z wybuchem II wojny światowej. Smuciło, że oni, beztroscy, nie zadają sobie z tego sprawy. Pomimo tego, że autor już za życia odniósł sukces, gdy jego poczytne powieści były nawet ekranizowane, a majątek rósł, to niestety, nie cieszył się nim długo, bowiem zginął w kampanii wrześniowej w walce z Sowietami mając zaledwie 41 lat. Powieść jest świetnie skonstruowana, wspaniale ukazane są postaci, napisana w niezwykle przystępny sposób, którą czyta się pochłaniając. Tak aktualna, że zupełnie nie czuje się faktu, iż napisana została kilkadziesiąt lat temu. ,,Kariera Nikodema Dyzmy" to drwina z przedstawicieli wyższych sfer, a co znaczące: prawda o nich samych powiedziana im w oczy i tak pozostaje w ich mniemaniu jako słowa szaleńca, który nie wie, co mówi. Nota bene, postać "półwariata" Żorża jest wisienką na torcie. Częściowo jest to powieść obyczajowa, romans, komedia i satyra. Częściowo jest to powieść obyczajowa, romans, komedia i satyra. Bardzo polecam! "Kariera Nikodema Dyzmy" to książka genialna swą aktualnością.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022, Mam,

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę, ale miałam zbyt świeżo w pamięci serial nakręcony na jej podstawie. Wspomnienia o serialu się już trochę zatarły, więc postanowiłam sięgnąć po książkową wersję "Kariery Nikodema Dyzmy" i muszę przyznać, że to znakomita powieść. Choć mniej więcej wiedziałam co się wydarzy to dosyć mocno mnie pochłonęła. Autor napisał ją dziewięćdziesiąt lat temu, a wciąż jest aktualna i czyta się ją jak coś napisanego współcześnie. Myślę też, że jak na tamte czasy była również dosyć odważna. Ciekawe było obserwowanie jak ktoś niesłusznie wywyższony traci człowieczeństwo i staje się kimś do szpiku kości złym, a wszyscy wokół nie zauważają, że to oszust.
Książka podobała mi się bardziej od serialu. Polecam.

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Mialem pewne obawy co do tej ksiazki,ale czyta sie ja bardzo przyjemnie.Stad dosc wysoka jej ocena.Chociaz serial telewizyjny zdecydowanie ciekawszy.

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-06-24, Ocena: 4, Przeczytałem,

Klasyk, którego koncept zapewne jest wszystkim znany, ale jest tak rozkosznie cudownie przewrotny, że można tylko pokłonić się autorowi w pas.
Obawiałam się trochę, że język i styl mogą razić po blisko stu latach, ale na szczęście, przynajmniej w moim odczuciu, tak nie jest (choć dla młodszych czytelników, powiedzmy urodzonych po 2000 roku, książka może już się wydawać mało strawna). Pod koniec męczyłam się nieco, podobnie jak nie wszystkie wątki przypadły mi do gustu (zwłaszcza wątek Loży), zdecydowanie jednak jestem zadowolona, że sięgnęłam po tę pozycję. Polecam - rozrywka murowana.

Avatar użytkownika - IzaaK
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Doktor Murek zredukowany
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Doktor Murek zredukowany

Historia urzędnika magistratu, Franciszka Murka, który zostaje zwolniony z pracy wskutek bezpodstawnych oskarżeń dotyczących jego rzekomej lewicowej...

Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Znachor

Najsłynniejsze obok Kariery Nikodema Dyzmy dzieło Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najbardziej popularnych pisarzy XX wieku Profesor Wilczur jest...