Katalizatorzy

Przyszłość zaczyna się dziś

Druga połowa XXI wieku. Na Księżycu czwórka naukowców próbuje odkryć tajemnicę Odeonów. Muszą nawiązać kontakt z tymi istotami i odkryć ich największą tajemnicę – technologię umożliwiającą przekroczenie prędkości światła. A gra toczy się o najwyższą stawkę: przetrwanie ludzkości.

Sto lat później Evelyn Hope zostaje wysłana do bazy naukowej na Ganimedesie. Podczas podróży ściąga na siebie uwagę kogoś, kto za wszelką cenę dąży do zachowania status quo. Nie wiadomo, skąd pochodzi zagrożenie, trudno odróżnić przyjaciół od wrogów i umknąć z rąk mordercy.

Co łączy badania na Ganimedesie z tymi prowadzonymi na Księżycu? Jak to możliwe, by przecięły się drogi bohaterów, których dzieli cały wiek? Jaki jest cel istnienia uniwersum zaopatrzonego w Wierzeje Czasu, czym jest Plan i – przede wszystkim – kim są Katalizatorzy?

Informacje dodatkowe o Katalizatorzy:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-05-18
ISBN: 9788382193503

Kup książkę Katalizatorzy

Katalizatorzy - opinie o książce

,,Katalizatorzy" autorstwa Katarzyny Żak to książka z gatunku science fiction. Akcja dzieje się w kosmosie w drugiej połowie XXI wieku. Fabuła jest podzielona na dwa okresy oddalone od siebie o prawie sto lat. Pierwszy dotyczy czwórki naukowców; Cal i Liria Calavri, Len Gorgon oraz Mirandolla Pad, którzy próbują odkryć tajemnicę Odeonów. Badają oni w III bazie kosmicznej na księżycu te świecące stworzenia po to, by uchronić ludzkość przed zagładą. Czym są Odeony i dlaczego ludzkości grozi niebezpieczeństwo? Czy naukowcom uda się znaleźć rozwiązanie? Drugi okres opowiada o Evelyn Hope, dziewczyna zostaje wysłana do bazy naukowej na Ganimedesie. Podczas podróży ktoś chce jej śmierci. Nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Czemu dziewczynie grozi niebezpieczeństwo? Kto chce zachować status quo? Czemu jej historia oddalona prawie o sto lat splata się z badaniami czwórki naukowców? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu dzieła Pani Katarzyny Żak.

Szczerze mówiąc, nie czytam za dużo książek o kosmosie, jednak opis ,,Katalizatorzy" bardzo mnie zachęcił i nie zawiodłam się. Historia oraz fabuła jest tak stworzona przez Panią Katarzynę, że trudno jest się od niej oderwać, co chwilę zachwyca bardzo ciekawą akcją lub wydarzeniem. Dodatkowo wątek kosmosu jest bardzo ciekawie wykreowany, bardzo przyjemnie się o tym czyta. Autorka dokładnie opisała stacje naukowo-badawcze znajdujące się na Księżycu, Marsie, czy Ganimedesie, dzięki czemu możemy sobie to dokładnie wyobrazić, a nawet poczuć jakbyśmy tam byli. Fabuła rozwija się szybko, ale nie pędzi jak szalona, przez co nie jest nudna, a my czytelnicy możemy się w niej idealnie odnaleźć. Dodatkowo bardzo podobało mi się przeplatanie przez rozdziały poszczególnych okresów, idealnie dopełniały one historię, zdradzając czytelnikowi po kawałku elementy układanki, by w końcu móc połączyć je w całość. Uwielbiam takie odkrywanie i łączenie faktów. Styl pisania autorki bardzo mi odpowiadał, opisy, które stworzyła, były dokładne i szczegółowe, ale przyjemnie się je czytało, nie męczyły mnie. Bohaterowie są ciekawie wykreowani, mają swoje zaplecze doświadczeń, o którym również przyjemnie się czytało, gdyż mogliśmy ich lepiej poznać, przez co nie były to płytkie postacie. Zakończeniem książki byłam zachwycona, bardzo mi się podobało i zdecydowanie się go nie spodziewałam. Dzieło Pani Katarzyny Żak potrafi zaskoczyć, jest bardzo ciekawe, momentami zabawne, ale potrafi, też być poważne i spowodować u nas niepokój o bohaterów. Bardzo podobała mi się lektura i możliwe, że w przyszłości sięgnę po więcej książek tej autorki.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl, za co serdecznie dziękuję.
„Katalizatorzy” Katarzyny Żak to książka z gatunku sci-fi, w którym szczerze mówiąc, nie mam zbyt wielkiego rozeznania, zatem nie mam z czym jej porównać. Myślę jednak, że dzięki tej pozycji zainteresuję się szerzej tym gatunkiem w literaturze.
Jest to opowieść o życiu naukowców w bazach założonych na Księżycu oraz na Ganimedesie - sto lat później. To bardzo przyjemny zabieg bowiem prowadzenie akcji w dwóch torach czasowych nie pozwala na nudę.
Czwórka naukowców prowadzi badania na temat istoty Odeonów, istot tajemniczych i fascynujących jednocześnie, natomiast na Ganimedesie, poza oczywistymi badaniami i tworzeniem wirtualnych rzeczywistości, akcja nabiera charakteru kryminalnego. Drogi bohaterów łącza się i przecinają mimo tego, że dzieli ich niemal cały wiek, a prowadzone badania okazują się mieć wiele ze sobą wspólnego.
Przyznaję się, że do czytania tej książki podchodziłam etapami, ponieważ ilość opisów świata przedstawionego i to, w jaki sposób owy świat jest wykreowany, wymagał ode mnie ogromnego skupienia. Ten opisany świat jest niesamowity. Bardzo dokładnie i wnikliwie opisano wygląd i sposób działania każdej bazy. Zachwyciła mnie ta wizja życia we wszechświecie. To ogromny plus tej książki, pozwoliła mi ona, choć na trochę zmienić planetę i „pożyć” w innym świecie.
Minusów w tej powieści jest niewiele. Tym, który mi trochę przeszkadzał, jest sposób przedstawienia bohaterów. Jest on mało ludzki. Naukowcy i jednocześnie bohaterowie sprawiają wrażenie bardziej androidów niż istot żywych. Nie mają właściwie wcale odczuć a jeśli już jakieś emocje się pojawiały to na poziomie naprawdę minimalnym i szybko były one niwelowane. Może też gdyby samym bohaterom poświęcono więcej uwagi, odbiór książki nie kojarzyłby mi się tak bardzo naukowo.
Jestem wielką fanką filmów w tematyce sci-fi, uwielbiam gdy akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej i myślę, że fabuła „Katalizatorów” nadaje się na scenariusz filmowy. Chętnie obejrzałabym taki film na dużym ekranie.
Jeśli lubicie oderwać się od tej ziemskiej rzeczywistości, zagłębić w innych światach i poskakać między czasami, ta książka zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. Ja oceniam ją na 8/10 i bardzo polecam.

Nie ma tego złego
Katarzyna Żak0
Okładka ksiązki - Nie ma tego złego

Jak nie załamać się po rozstaniu, napisać dobry felieton i rozwiązać zagadkę morderstwa? Życie Zuzanny zmienia się o 180 stopni, gdy narzeczony porzuca...