Katarzyna Wielka i Potiomkin

Wielka epicka opowieść o miłości, seksie, podbojach i ekstrawagancji na rosyjską, iście imperialną skalę. Historia kochanków, którzy stali się najskuteczniejszym duetem politycznym XVIII wieku.

Druga w wielkim stylu biografia pióra autora bestsellerowej sagi o rodzie Romanowów. Owiane legendą życie carycy Rosji, Katarzyny Wielkiej, i jej ekscentrycznego przyjaciela, kochanka, męża stanu, Grigorija Potiomkina, Simon Sebag Montefiore przedstawia na szerokim tle XVIII-wiecznej Rosji, tworząc wspaniałą panoramę epoki.

Pasjonujące, rzetelnie udokumentowane dzieło, napisane z dbałością o szczegóły i oszałamiającym rozmachem.

,,The New York Times Book Review"

To wspaniała opowieść, a Simon Sebag Montefiore przedstawia ją z pasją... Znakomicie rozumie politykę dworu rosyjskiego i kontekst dyplomatyczny, co nie jest łatwe, ponieważ punkt ciężkości tej opowieści przesuwa się między Sankt Petersburgiem, Wiedniem, Berlinem i Stambułem. Doskonale ukazuje związek Potiomkina z Katarzyną.

Adam Zamoyski, ,,The Times"

Informacje dodatkowe o Katarzyna Wielka i Potiomkin:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-10-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Katarzyna Wielka i Potiomkin

Katarzyna Wielka i Potiomkin - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-08-29,
Simon Sebag Montefiore ukończył uniwersytet w Cambridge. Jest autorem dwóch biografii Stalina i jednej biografii Katarzyny Wielkiej - carycy Rosji. Mieszka w Londynie wraz z żoną i dwojgiem dzieci. To właśnie książka ,,Katarzyna Wielka i Potiomkin" wpadła w moje ręce. Na początku byłam przerażona jej objętością. Jednak w czasem, w miarę czytania, doszłam do wniosku, że to wspaniała powieść biograficzna, w której nie ma ,,gołych" dat i faktów. Życie Katarzyny Wielkiej jest przedstawione w sposób przyjemny, łatwy a zarazem kompetentny. Cała historia zawarta w książce mieści się w czasie, od momentu gdy Katarzyna i Potiomkin się poznali, aż do jego śmierci. Autor pokazuje nam ich barwne życie, ich wspólne rządy, ich podróże. Wraz z bohaterami przemierzamy cesarstwo XVII- wiecznej Rosji, poznajemy styl życia i rządzenia ówczesnych władców. Caryca znana jest nam z wcześniejszych publikacji, jako kobieta niezmiernie kochliwa i rozwiązła oraz zmieniająca kochanków jak rękawiczki. Tu pokazane jest jej nieco inne oblicze. Autor pokazał, że jest kobietą, której, gdy zależy na mężczyźnie, zrobi dla niego wiele. I tak było też z Potiomkinem. Urodził się w skromnym majątku na wsi. A po poznaniu Katarzyny stał się najważniejszą głową w państwie tuż po carycy. Jeśli ktoś ma ochotę poznać historię tej zawiłej, aczkolwiek gorącej miłości Katarzyny i Potiomkina powinien właśnie po tą książkę sięgnąć.
Świat. Historia rodzinna
Simon Sebag Montefiore0
Okładka ksiązki - Świat. Historia rodzinna

BESTSELLER ,,NEW YORK TIMESA" BIOGRAFIA LUDZKOŚCI W JEDNEJ, MISTRZOWSKIEJ NARRACJI 900 tysięcy lat temu pięcioosobowa rodzina spaceruje plażą na...

Stalin. Dwór czerwonego cara
Simon Sebag Montefiore0
Okładka ksiązki - Stalin. Dwór czerwonego cara

JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KSIĄŻEK HISTORYCZNYCH, JAKIE POWSTAŁY Kim byli ludzie cieszący się największymi względami Stalina? Jak wyglądała walka o władzę...