Katarzynka

Marzycielska Katarzynka mieszka z tatą w Paryżu, chodzi na lekcje tańca, nosi okulary. Jej świat pełen jest ciepła i ojcowskiej miłości, ale też wiele w nim tajemnic i niedopowiedzeń, zagadkowych osób i niepokojących wydarzeń.

Historię Katarzynki napisał Patrick Modiano (ur. 1945), wybitny francuski prozaik, laureat m.in. Nagrody Akademii Francuskiej oraz Nagrody Goncourtów (za znaną w Polsce powieść Ulica ciemnych sklepików). Wdzięk kameralnej opowieści podkreślają ilustracje Jeana-Jacques'a Sempe'a

Informacje dodatkowe o Katarzynka:

Katarzynka - opinie o książce

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-07-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Nigdy się nie zmieniamy, jesteśmy tacy sami, zaś ci, którymi byliśmy w przeszłości, żyją sobie nadal aż po wieczne czasy”.

W przeczytanej wczoraj powieści Antoine’a Laurina było tak wiele odniesień do francuskiego pisarza Patricka Modiano, że postanowiłam przeczytać coś jego autorstwa. Padło na małą książeczkę, jak się okazuje przeznaczoną bardziej dla dzieci, może nastolatków, ale za to wzbogaconą pięknymi ilustracjami Jean Jacques`a Sempe, współtwórcy postaci kultowego Mikołajka.

Katarzyna, prowadząca w Nowym Jorku szkołę baletową, wspomina czasy swojego dzieciństwa, kiedy to mieszkała wraz o ojcem w X dzielnicy Paryża. Oczami małej okularnicy poznajemy jej beztroski paryski świat, który prócz tego, że wypełniony

ojcowską miłością i troską, jest też niezrozumiały i zagadkowy, pełen tajemniczych osób i enigmatycznych wydarzeń. Ojciec prowadzi magazyn transportowy, w którym z perspektywy Katarzynki dzieją się rzeczy niezwykłe i niebezpieczne. Ojciec, mimo że jest człowiekiem pogodnego usposobienia i pełnym ciepła, jest też życiowym nieudacznikiem ciągle czekającym na swoją okazję, ten jeden jedyny moment, który zmieni wszystko. Ciekawa świata dziewczynka nie zawsze uzyskuje odpowiedzi na nurtujące ją kwestie, wie, że „świat nie jest taki zły” bo tak mówi tata.

To nostalgiczna i nieco melancholijna opowiastka o tym, co minęło, o dziecięctwie, które zostaje w człowieku na zawsze budząc wspomnienia o dawnych, ulotnych momentach. Nie znajdziemy tutaj ani wartkiej akcji, ani zwrotów akcji, ani pośpiechu narracyjnego będącego znakiem rozpoznawczym współczesnej literatury. Historia toczy się powoli, niemal sennie, czasem pokazuje zamglony i nie całkiem rzeczywisty świat Katarzynki, czasem zastanawiamy się, czy wszystko, co przedstawione na pewno jest prawdą.

To pierwsza książka Modiano, jaką przeczytałam i z pewnością to za mało, żeby móc uchwycić całokształt stylu autora, jednak mogę powiedzieć, że przypadł mi do gustu ten jego ostrożny, minimalistyczny w wyrazie, lecz trafny i obrazowy sposób narracji, pewna językowa łagodność i umiejętność tworzenia klimatycznych opowieści, w których pozornie nie dzieje się nic, a jednak dzieje się bardzo wiele.

Podobało mi się i w dalszej perspektywie na pewno przeczytam coś jeszcze spod pióra Patricka Modiano, jednak bardziej dedykowanego dorosłym.

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Będąc dzieckiem w Paryżu Książka jest przede wszystkim urocza. Mała Katarzynka uważnie obserwuje otaczający ją świat, raz zza okularów, wtedy widzi go takim, jaki jest, czasami bez okularów, wtedy oddaje się marzeniom. Otoczona ciepłem i ojcowską miłością, jakby zza szyby obserwuje tajemnicze interesy taty, jego kontrahentów i sposoby pozyskiwania klientów, z podsłuchanych rozmów dowiaduje się tajemnic i niezwykłych historii. Książka jest króciutka, ale bardzo ujmująca. Ujmuje nie tylko słowem, ale i uroczymi ilustracjami autorstwa Jean-Jacquesa Sempe.
Avatar użytkownika - prylka
prylka
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Połknięta na raz, sympatyczna książeczka dla dzieci i młodzieży piękne ilustracje Sempe .
Avatar użytkownika - GwiezdneKroniki
GwiezdneKroniki
Przeczytane:2018-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2018 roku,

Cudowna, cudowna i jeszcze raz cudowna, dla małych i dużych marzycieli :) Jedynym minusem jest to, że w mojej opinii byłą zdecydowanie za krótka.

Avatar użytkownika - jdeszcz
Przeczytane:2015-01-05, Przeczytałam, 2015,
Perełka
Patrick Modiano0
Okładka ksiązki - Perełka

POWIEŚĆ LAUREATA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA 2014! Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już ,,Perełką", a znajdowałam się akurat na stacji metra...

Zagubiona dzielnica
Patrick Modiano0
Okładka ksiązki - Zagubiona dzielnica

"Zagubiona dzielnica" Patrick Modiano...