Każdy żyje jak umie

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-06-01
ISBN: 978-83-247-2292-1

Powieść obyczajowa. Autor scenariusza do słynnej trylogii filmowej przedstawia losy prototypów swych bohaterów nim ruszyli na ziemie odzyskane. W barwnej epopei, dziejącej się na Podolu przez ćwierć wieku aż po rok 1945, poznajemy życie mieszkańców wielonarodowej wsi Krużewniki. Prawdziwy Kazimierz Pawlak miał na imię Jasiek, a obok mieszkała rodzina Dendrysów, filmowi Kargule. Prześmieszna rzecz o sąsiedzkich waśniach zmienia się niepostrzeżenie w chwytającą za serce przypowieść o przywiązaniu do ziemi i sensie rodziny na tle zawirowań historii.

Kup książkę Każdy żyje jak umie

Opinie o książce - Każdy żyje jak umie

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega

"Świat nie składa się z atomów, świat składa się z opowieści" - głosi anonimowa sentencja będąca mottem książki.
Zdanie to wiernie oddaje ideę i klimat powieści Mularczyka, który opisuje wcześniejsze losy słynnych bohaterów filmowej serii "Sami swoi".

Przyznam, że jestem wielką fanką filmowych perypetii Kargula i Pawlaka, a ich powiedzonka na stałe weszły do naszego rodzinnego języka. Dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po powieść, która wyjaśnia źródła konfliktu między bohaterami i przedstawia ich życie na Kresach. Poznajemy nie tylko najważniejszych bohaterów, ale również ich rodziców, którzy zapoczątkowali wielką kłótnię, nazywaną żartobliwie kolejną wojną światową.

Przy lekturze tej powieści uśmiałam się do łez. Humor jest bowiem rozbrajający, logika myślenia bohaterów powalająca i oparta na chłopskim uporze oraz słynnym przekonaniu, że "sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Śledząc rozwój sąsiedzkiej wojny, mamy też okazję poznać obyczajowość kresowej wsi, wady i zalety bohaterów, ich system wartości oraz osobliwie pojmowany przez Jaśka (filmowego Pawlaka) dekalog, który każe mu zawsze stawiać ziemię i konie przed własną babą i bronić swojego interesu, a w razie potrzeby iść na udry nawet z samym Panem Bogiem.
Rozbrajająco brzmią argumenty bohatera, który wyznaje zasadę, że będzie żył w zgodzie z każdym, kto ...myśli tak jak on. "Mnie słowo droższe pieniędzy" - to zdanie często powtarzane przez zatwardziałego kłótnika za stałe zapisało się również w scenariuszu filmowym.

Powieść Mularczyka to jednak nie tylko potężna dawka humoru. Jest w niej miejsce na dramatyczne wydarzenia obu wojen światowych, jest śmierć, zagłada pobliskiego getta, są bratobójcze walki i strach przed wygnaniem.
I to właśnie w takich chwilach skłóceni śmiertelnie sąsiedzi potrafią się zjednoczyć przeciw wspólnemu wrogowi. Razem ukrywają przed sowietami kościelne klejnoty, pomagają sobie, gdy trzeba chronić własny dobytek, dochowują tajemnicy na temat ukrywanych na stryszku Żydów ze wsi...
Gdy jednak mija największe zagrożenie, znów przystępują do prywatnej wojny, bo "najlepszy jest swój wróg, na własnej krwi wyhodowany".

Dużo też jest w tej opowieści ludowych i ponadczasowych mądrości, z których prawdziwością nie można się nie zgodzić. Niektóre z wypowiadanych przez Jaśka morałów mogą i dziś służyć za życiowy drogowskaz.

Książka ma ciekawą formę. Narratorami są: Jaśko, którego autor przedstawia jako autentyczną postać poznaną już po wojnie, i sam Mularczyk, który podczas opowieści o kresowych bohaterach wtrąca sporo ciekawostek na temat filmu. Ta różnorodność w połączeniu z brawurową akcją sprawiają, że czyta się tę powieść jednym tchem i z ogromną przyjemnością.

Avatar użytkownika - Mathab
Mathab
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Skąd się wzięli "Sami swoi" czyli historia rodzin Kargóla i Pawlaka sprzed tej, którą znamy z filmów. Napisana lekkim, humorystycznym językiem, takim, jaki można usłyszeć w dialogach filmu "Sami swoi". Poznając losy bohaterów poznajemy też dzięki lekturze historię Polaków z czasów przedwojennych. Mimo wielu bardzo wesołych opisów sytuacji, książka zawiera wiele mądrości życiowych, prawd. Większość rozdziałów zaczyna się od nich. Polecam lekturę każdemu, kto zna Kargula i Pawlaka z filmu i zapewniam, że nie rozczaruje się.
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Czytając, na przemian płacze się i śmieje -- również przez łzy. Piękna tragikomedia i samo życie zarazem. Zdecydowanie więcej tu tragedii niż komedii -- w przeciwieństwie do "kontynuacji" filmowej. Podwójna narracja książki jest genialnym rozwiązaniem, pozwala jednocześnie słuchać cudnej gwary głównego bohatera i patrzeć na niego innym, obiektywniejszym okiem. Zdecydowanie polecam!
Polskie miłości
Andrzej Mularczyk0
Okładka ksiązki - Polskie miłości

Historie o Polskich miłościach nie powstały w wyobraźni autora. Wszystkie są prawdziwe. Dotyczą autentycznych ludzi, których spotkał lub których odnalazł...

Katyń. Post mortem
Andrzej Mularczyk0
Okładka ksiązki - Katyń. Post mortem

Na podstawie książki Andrzeja Mularczyka powstał film Andrzeja Wajdy, którego premiera odbędzie się 17 września 2007 roku. "Prawdziwym tematem filmu...