Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-02-22
Kategoria: Historyczne

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków. W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec. W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość. \"Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok\". z Przedmowy Normana Daviesa Wiesław Adamczyk mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest emerytowanym chemikiem oraz doradcą podatkowym. A także uznanym sportowym brydżystą.

Kup książkę Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Opinie o książce - Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Opowieść o jednych z najbardziej istotnych wydarzeń w naszej współczesnej historii widziana oczami dziecka, które starało się zrozumieć zło i barbarzyństwo, które rozgrywało się w jego małym świecie. Walka o przetrwanie i zachowanie choćby resztek godności i człowieczeństwa naszych rodaków i ich dzieci zsyłanych na Syberię. Straszne czasy, nieludzkie warunki, głód, poniżanie. Uważam, że choć od tamtych wydarzeń mija coraz więcej dziesięcioleci to należy czytać i otwarcie mówić o tym, co wydarzyło się na Syberii i w Związku Radzieckim aby zachować pamięc o ludziach którzy to przezyli i tych którym sie nie udało.O wszystkich dzieciach, których dzieciństwo zakończyło się w jednej chwili a z emocjonalnymi skutkami tamtych wydarzeń borykali się przez całe pozostałe życie. .
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 roku,
Przeczytałam bardzo dużo książek o II wojnie światowej, a mimo to ciągle znajdują się kolejne, które mnie zaskakują i pokazują jak mało jeszcze wiem. Kiedy Bóg odwrócił wzrok, to obraz wojny widziany z perspektywy dziecka, które nagle zostało wyrwane z beztroskiego, bogatego i szczęśliwego dzieciństwa. To również hołd dla jego matki, która przeprowadziła trójkę swoich dzieci przez piekło zesłania. Zapłaciła za to najwyższą cenę. Autor zaczyna od wspomnień sielskiego życia w rodzinie oficerskiej, opisuje zesłanie, pobyt w Rosji, ucieczkę do Persji, życie w obozach dla uchodźców. Polecam.
Avatar użytkownika - lustitia
lustitia
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Historia pana Wiesława rozpoczyna się od idyllicznych opisów domu rodzinnego i atmosfery dzieciństwa. Z szacunkiem i wielką czułością wspomina autor swego ojca - oficera Wojska Polskiego, pierwsze wspólne polowanie, opowieści o bitwach i królach, wieczorne rozmowy. Z szczerą miłością wyczuwaną w każdym słowie pisze o swojej kochającej matce i dwójce starszego rodzeństwa. Szczęśliwe dzieciństwo kończy się, kiedy do ich wiejskiej posiadłości wkraczają żołnierze Armii Czerwonej. Ojciec bierze udział w kampanii wrześniowej i wszelki słuch o nim ginie. Mama pana Wiesława przewidziała los, który czeka rodziny polskich oficerów i od dawna przygotowywała suchary, a w stare ubrania wszywała drobne kosztowności. Na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy mieli tylko kilka chwil. W tym opisie najbardziej zapada w pamięć fragment, w którym mały Wiesiu chce zabrać ze sobą ukochane książki i zapałki. Z wiadomych względów nie może wwieźć swoich książek do Związku Radzieckiego, dziwi go jednak, dlaczego nie wolno mu zabrać zapałek. Funkcjonariusz wykrzykuje, że w pięknej, ogromnej Rosji jest WSZYSTKO! Nawet zapałki są. Jak się później okazuje, nie ujrzy on tak prostych i ułatwiających życie przedmiotów jak najzwyklejsze zapałki, przez kolejne 10 lat. To wtedy mały Wiesław i jego rodzina widzą swój dom po raz ostatni. Rozpoczyna się dziesięcioletnia tułaczka, którą autor nazwał w swych wspomnieniach odyseją dzieciństwa.Wspomnienia spisane przez Wiesława Adamczyka rozciągają się na okres pobytu w ZSRR, częstych przenosin z jednego miejsca na drugie, trudów życia codziennego, troski o życie własne i rodziny, ucieczkę do Persji, a potem do Libanu, rozdzielenie z najbliższymi, służbę brata w armii generała Andersa, ale tym co wysuwa się na pierwszy plan jest ogromna miłość matki do dzieci, rodzeństwa do siebie nawzajem, tęsknota za domem i na prawdę ciężkie warunki, z jakimi musiał zmagać się pan Wiesław od 6 do 16 roku życia. "Kiedy Bóg odwrócił wzrok", to niezwykle pouczający podręcznik historii naszych rodaków, którzy z dnia na dzień stracili wszystko i zmierzyć musieli się sytuacjami, które dziś trudno nam sobie nawet wyobrazić. Książka uczy pokory, uczy jak docenić to, co mamy, pokazuje jak wiele znaczy wolność i jak ważne jest poczucie przynależności do swej - dziś już niepodległej i często niedocenianej - ojczyzny. Bardzo dziękuję autorowi, za to, że znalazł w sobie tyle siły. by przeżyć to wszystko raz jeszcze i nam o tym opowiedzieć. Nie chcę mówić, że każdy powinien mieć ją na półce, bo to nie jest ot taka zwyczajna książka. To przecież spisane na kartkach życie pana Wiesława Adamczyka i jego rodziny.
Avatar użytkownika - barbara211
barbara211
Przeczytane:2011-10-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wyśmienita historyczna opowieść o losach Polaków wywiezionych na wschód. Tym bardziej cenna, bowiem autentyczna historia przez wiele lat skrzętnie skrywna przed Polakami. Przejmujące, tragiczne i niewyobrażalne przejścia małego chłopca, który wrz z matką i rodzeństwem trafia po strasznej tułaczce na miejsce wywózki, żyjąc w nieludzkich warunkach.Piękna, wzruszająca powieść, którą powinien przeczytać każdy Polak.
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-09-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo dobrze spisane wspomnienia autora, który jako mały chłopiec został zesłany na Syberię z mamą i starszym rodzeństwem. Pan Adamczyk przez wiele lat tuła się się z miejsca na miejsce aż w końcu trafia do Ameryki. Jego książkę polecam bardzo mocno.

Kwiaty polskie na wygnaniu
Wiesław Adamczyk0
Okładka ksiązki - Kwiaty polskie na wygnaniu

Zbiór wywiadów Wiesława Adamczyka oraz Barbary Dominiczak przeprowadzonych z ludźmi, którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb Związku Radzieckiego...

Jak wydostaniemy się z tej nieludzkiej ziemi, może pewnego dnia napiszesz o przemilczanej stronie historii - powiedziała- Odsłonisz jej ludzką twarz i opowiesz, ile trzeba krwi, łez, bólu i cierpienia, żeby przeżyć wojnę. Może ktoś....gdzieś....to przeczyta.  Może pewnego dnia nie będzie więcej wojen, nie będzie Hitlerów, nie będzie Stalinów. Modlę się o to dla Was, dla wszystkich dzieci i dla waszych wnuków.