Kilka sekund od śmierci

Tytuł oryginału: Seconds Away
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Królicki Zbigniew Andrzej

Tom 2 cyklu Mickey Bolitar

Mieszkający teraz z Myronem chłopak powoli odnajduje swoje miejsce w nowej szkole, ale wciąż wpada w nowe kłopoty. Zaledwie kilka dni po wydarzeniach opisanych w pierwszej książce zostaje zamieszany w podpalenie i morderstwo, ponadto wciąż szuka śladów Rzeźnika z Łodzi i tajemniczej organizacji, jaką jest Schronienie Abeona, a także usiłuje odkryć prawdę o śmierci swojego ojca.

Kup książkę Kilka sekund od śmierci

Opinie o książce - Kilka sekund od śmierci

Avatar użytkownika - Alex9
Alex9

Niektórzy kochają gdy niebezpieczeństwo idzie za nimi krok w krok, ale zdecydowana większość woli święty spokój i unika zagrożenia jak tylko może. Jednak są i tacy ludzie, którzy nawet gdy chcą uniknąć wszelkiego ryzyka ono i tak towarzyszy im jak cień, ściągając różnorodne groźne „wypadki”. Co zrobić gdy los właśnie nas obdarował takim „prezentem”? Może po prostu spróbować go zaakceptować?

Podobno człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, a co w sytuacji gdy nie uważa się swojego postępowania za odpowiednie? Mickey Bolitar nawet gdyby chciał to nie byłby w stanie zapomnieć o kilku ostatnich dniach. „Pamiątki” po pierwszym śledztwie ma dość bolesne, na razie nie zamierza angażować się w nic co znowu ściągnęłoby na niego kłopoty. Ale od reguły są pewne wyjątki, jak na przykład osoba Nietoperzycy i organizacja Abeona. Nie ma w planach na przykład ściągnięcia na siebie uwagi komendanta Taylora, pożaru i dochodzenia w sprawie śmierci. Niestety okazuje się, że znalazł się ponownie w samym centrum wydarzeń i wraz z przyjaciółmi ma do rozwiązania nie lada kryminalną zagadkę, na dodatek związaną z kimś kto stał się mu bliski. Na tym nie koniec niespodzianek, spokojne Kasselton kryje w sobie wiele tajemnic i niektóre z nich Mickey poznaje, lecz prawda wcale nie jest prosta i bezbolesna. Czy kłamstwo da się usprawiedliwić?

Druga odsłona perypetii bratanka Myrona Bolitara jest jeszcze ciekawsza niż premierowy tom. Harlan Coben ma interesujący pomysł na nowego bohatera, z nastoletniego Mickey`a nie robi na siłę dorosłego, wprost przeciwnie pozostawia mu swobodę bycia młodym. Jednak to tylko pierwsza warstwa pod nią kryje się postać, która weszła przypadkowo w świat gdzie oczywistość ma wiele twarzy i czasem bywa dotkliwie bolesna, a jakby tego było mało wiele w niej sekretów.  „Kilka sekund od śmierci” rozpoczyna się kilka dni potem kiedy pierwsza sprawa, w jaką zaangażował się młodszy Bolitar, dobiegła końca. Sińce nie zdążyły jeszcze przestać go boleć kiedy angażuje się w kolejny temat i znowu daje o sobie znać jego dopiero co odkryte zamiłowanie do wkładania palców między drzwi vel pojawiania się tam gdzie nie powinien się znaleźć. Autor przygotował dla czytelników nową zagadkę kryminalną, lecz nie zapomniał o wątkach z pierwszej części. Jedno z drugim łączy się płynnie, kolejne znaki zapytania pojawiają się i dają pole do popisu do przypuszczeń co do dalszego rozwoju historii o Bolitarze Juniorze. Co jeszcze czeka tego bohatera i jaką rolę odegra Abeona? To tylko jeden z wielu obszarów, które Harlan Coben otoczył mgłą sekretów i niedomówień. Fabuła ma u swych podstaw splecenie przeszłości, wydawałoby się całkowicie niezwiązanej z główną postacią, oraz teraźniejszością, w której jest on w samym centrum uwagi. Sensacyjny motyw nie jest ozdobnikiem, „Kilka sekund od śmierci” to jak najbardziej pełnowymiarowy kryminał, śledztwa w nim prowadzone okazują się mieć niespodziewane rozwiązania. Pozostaje pytanie czym zaskoczy trzecia część przygód Mickey`a Bolitara, to co już zostało zasygnalizowane intryguje i może mieć wiele zakończeń.

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2017-08-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Do serii o Myronie ciężko było mi się przekonać, jednak książki z udziałem Mickey'a postrzegam jako jeszcze słabsze.  Niestety, nieufający nikomu nastolatek nie przemawia do mnie, niemniej kryminał dobry, nieźle zarysowany i łączący wątki. Na pewno sięgnę po kolejną część, żeby dowiedzieć się jak Coben zakończył wątek ojca młodego Bolitara.

Avatar użytkownika - sylwia1234567
sylwia1234567
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cudowna, mam mieszane uczucia po niej. Wciągająca
Avatar użytkownika - korcia
korcia
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Dzieje się dużo, Coben jak zawsze troszkę miesza nam w głowach. Chociaż przygody Mickeya bardzo mi się podobają, to jednak dużo bardziej lubię serię z jego wujkiem w roli głównej. Duet Myron i Win jest moim zdaniem niezrównany. Mimo drobnych zastrzeżeń oczywiście polecam Wam "Kilka sekund od śmierci", szczególnie młodzież powinna być zachwycona po tej lekturze. http://korcimnieczytanie.blogspot.com/2014/01/harlan-coben-kilka-sekund-od-smierci.html
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 3, Przeczytałam, z_52 książki 2014 (100),
Według mojego odczucia słabe naśladownictwo serii Przygody Trzech Detektywów Hitchcocka. Ogólnie Coben mógł pozostać przy postaci Myrona, bo te książki były wciągające i zabawne. Seria z Mickeyem jest tak słaba, że aż momentami nie wierzę, że Coben ją napisał. "Kilka sekund od śmierci" czyta się o wiele lepiej niż "Schronienie", co nie zmienia faktu, że te książki są po prostu beznadziejne.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Klasyczny Coben dla młodszej części czytelników czyli Mickey Bolitar nadal się pcha w kłopoty, pojawia się motyl Abeona, a Ema i Łyżka są równie pomocni, co w części pierwszej.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Mickey Bolitar, bratanek Myrona, w dalszym ciągu próbuje odsłonić tajemnicę Nietoperzycy i Schroniska Abeona. W tej części w tarapatach jest Rachel, w której Mickey się podkochuje. Styl książki znakomicie odzierciedla nastroje nastolatków. Znakomicie się czyta. Jest lepsza od "Schronienia"

Podoba mi się wątek rozoczęty już w poprzedniej częsci czyli przybliżenie tematu Auschwitz, owszem to nie jako fikcja literacka, ale główny sens jest oddany. Ach poprzednio pisałam, ze autora poniosła fantazja i dziecią nadał cechy i umiejętności dorosłych, za to fochy mają jak 10-latkowie :) Ale wracając do tematu - 14-latek prowadzi auto :)

Druga część o Mickeym Boltair podobała mi się podobnie jak pierwsza. Mickey wraz z Łyżką i Emą stara się dowiedzieć, kto postrzelił Rachel, ich koleżankę. Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, a przyjeciele zostali w pewien sposób zwerbowani przez Schronisko Abeona, w którym pracowali również Kitty i Brad.

Czy pomoc Schronisku doprowadzi Mickey'a do odpowiedzi na pytanie co się faktycznie stało z jego ojcem?

Avatar użytkownika - Lucas
Lucas
Przeczytane:2019-03-02, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,
Sześć lat później
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Sześć lat później

Minęło sześć lat od kiedy Jake Fisher stał w białym wiejskim kościółku i patrzył jak Natalie, miłość jego życia, wychodzi za innego mężczyznę. Przez...

Już mnie nie oszukasz
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Już mnie nie oszukasz

Maya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić...

Dom marionetek
Natasza Socha