Kłamczusiaki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kocur Bury
Data wydania: 2017-06-14
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-65530-14-1
Liczba stron: 24
Ilustracje: Małgorzata Kwapińska

Ocena: 3 (1 głosów)

Kolejna część przygód mieszkańców miasteczka Humorki. W tej książeczce bohaterami są Kłamczusiaki. Kłamać można jak z nut, ale kłamstwo ma krótkie nogi! Przekonały się o tym Kłamczusiaki, którym pewnego wieczoru ukazała się tajemnicza zjawa. Jeśli chcesz wiedzieć, co im powiedziała, koniecznie przeczytaj tę opowieść!

Kup książkę Kłamczusiaki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Kłamczusiaki

"Kłamczusiaki" to kolejna książeczka z serii "Humorki". Opowiada ona historię rodziny, która specjalizuje się w kłamaniu. I przyznać trzeba, że wychodzi im to zawodowo, ich całe życie to jedno, wielkie kłamstwo, ale jak wiadomo, ma ono krótkie nogi.

Historia przedstawiona w książeczce nie do końca do mnie przemawia. Jakoś tak mnie nie wciągnęła, była nijaka. Fakt, że niesie ze sobą mądre przesłanie, mówiące, że kłamstwo ma krótkie nogi i finał opowieści jest pozytywny, jednak sama historia nie jest niczym nadzwyczajnym.

W bajce tak naprawdę poznajemy rodzinę i opisane są zachowania każdego członka np. tata Kłamczusiak ubarwia ogłoszenia reklamowe i tym sposobem oszukuje. Jak dla mnie cała opowieść była taka bezbarwna i nie było w niej ciekawych elementów. Czytałam z tej serii "Leniwczaki" i zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu.

Myślę, że głównym czynnikiem, którym miał wpływ na mój odbiór całej bajki, było brak akcji. Wszystko kręciło się wokół występu mamy Kłamczusiak, co nie było ciekawe, bo kręciło się wokół kłamstw.

Finał jest pozytywny, bowiem rodzina Kłamczusiaków nauczyła się mówić prawdę, ale tak naprawdę element, który miał wpływ na ich życie i zmianę poglądów, był trochę wyssany z palca, bo nagle pojawił się duch, który powiedział, że będą im się kurczyć nogi przy każdym kłamstwie. Dziwne, że nagle i znikąd on się pojawił, a jakoś starsze pokolenia Kłamczusiaków: babcia, dziadek i rodzice kłamali całe życie, i nie mieli z tego tytułu nauczki.

Uważam, że bajka uczy, że nie wolno kłamać, ale z drugiej strony pokazuje, że czasami udaje się kłamać i oszukiwać przez większość życia, a konsekwencje przychodzą dopiero po długim czasie. I zgadzam się, że kłamstwo wyjdzie zawsze na jaw i ma krótkie nogi, ale biorąc pod uwagę fakt, że morałem bajki jest przysłowie "Kłamstwo ma krótkie nogi" to jednak nie ma takich krótkich, skoro Kłamczusiaki kłamały większość życia i dopiero po wielu latach zostało to zmienione.

Pozytywnym elementem tej powieści jest kreacja miasteczka, w którym znajdują się różne rodziny. Podoba mi się, że są one wplatane w inne bajki, a dzięki temu cała seria fajnie się ze sobą łączy. W "Kłamczusiakach" poznajemy np. rodzinę Wścibionków, która ma swoją oddzielną książeczkę.

Podsumowując, uważam, że seria "Humorki" ma potencjał, jednak ten tom nie przypadł mi do gustu. Zdecydowanie zabrakło mi tego czegoś, co by przyciągnęło do bajki. Dodatkowym minusem jest absurdalność całej historii.

Link do opinii
Inne książki autora
Bałaganiaki
Agnieszka Zimnowodzka0
Okładka ksiązki - Bałaganiaki

Kolejna część przygód mieszkańców miasteczka Humorki. Tym razem podejrzymy Bałaganiaki. Jeśli chcesz poznać różne stopnie bałaganu i dowiedzieć się, jak...

Historie zmiecione pod dywan
Agnieszka Zimnowodzka0
Okładka ksiązki - Historie zmiecione pod dywan

Lilka lubi czekoladowe cukierki i zabawy na śniegu, Antoś uwielbia piłkę nożną i czasem bywa płaczliwą marudą. Sprzeczają się, a potem godzą. Jak każde...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy