Kłamstwa i sekrety

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-08-03
Kategoria: Historyczne

W mroźny, styczniowy poranek 1900 roku przychodzi na świat Róża Wittelsbach, owoc miłości Niemca i Polki. Dziewczyna dorasta w majątku niedaleko Poznania. Kiedy ma 17 lat, umiera jej matka, a ona sama musi bardzo szybko dojrzeć, by pomóc załamanemu ojcu. Dwa lata później, gdy jest już jasne, że Polska wróci na mapę Europy, Róża mimo wielu wątpliwości wyjeżdża z ojcem do Berlina.

Sto Lat później, mieszkający w Warszawie Filip Witkowski dowiaduje się, że ma otrzymać spadek po Róży Wittelsbach. Mężczyzna nie zna zmarłej, a nawet nigdy o niej nie słyszał. Mimo to, za namową żony rozpoczyna odkrywanie nieznanych kart z przeszłości swojej rodziny. W ten sposób poznaje niesamowitą historię Róży Wittelsbach. Przekonuje się także, że każda rodzina ma swoje tajemnice pełne kłamstw i sekretów.

Kup książkę Kłamstwa i sekrety

Opinie o książce - Kłamstwa i sekrety

Zastanawiacie się czasami nad tym kim byli i co robili wasi przodkowie? Jak wiele wiecie o swoich pradziadkach, dziadkach, czy rodzicach? Skąd pochodzi wasze nazwisko? Czy wasza rodzina skrywa jakieś tajemnice, a jeśli już, to czy nie lepiej zostawić je w spokoju? Sprawa badania swoich korzeni wydaje się prosta, jeśli ma się komu zadać nurtujące nas pytania. Robi się trudniej, jeśli jest się jedynakiem, do tego nie mającym żadnych krewnych prócz żony, jak bohater książki "Kłamstwa i sekrety".

Mieszkający w Warszawie Filip Witkowski pewnego dnia 2018 roku otrzymuje informacje z kancelarii prawnej z Poznania, że ma otrzymać spadek po Róży Wittelsbach. Mężczyzna nigdy o niej nie słyszał. Jedyna Róża, jaką znał, to jego nieżyjąca babcia. Wraz z żoną Agatą rozpoczyna poszukiwanie informacji o tajemniczej kobiecie. Poszukiwania przypominają detektywistyczne śledztwo, które z rozdziału na rozdział nabiera tempa, i które autor przeplata z losami Róży, przenosząc nas w czasie o 100 lat, do świata odradzającej się Rzeczypospolitej na ziemiach będących pod pruskim zaborem oraz ówczesnego Berlina. Świata niezwykle różnorodnego i pasjonującego, pozwalając zaobserwować czytelnikowi, różnice społeczne, mentalne, kulturowe, czy w stylu życia Niemców i Polaków na początku XX wieku, a także jak wiele na przestrzeni 100 lat zmieniło się pod tym względem w polskim społeczeństwie. Ale czy na pewno dużo się zmieniło? Czy to, co np. kiedyś było mezaliansem, albo wstydem dla rodziny i dziś nierzadko nie budzi burzliwych dyskusji oraz dylematów?

Pan Tomasz między wersami przemyca wiele ważnych tematów. Jest więc to książka nie tylko o odkrywaniu wcześniej nieznanych współczesnym bohaterom faktów: szlachetnych i szokujących, chwalebnych i wstydliwych. A czasami i takich, na które nigdy nie znajdą już odpowiedzi, jak wielu ludzi mojego pokolenia, czyli będących w wieku Agaty i Filipa. To także opowieść o kobiecie, której przyszło zmagać się z przeciwnościami losu, stoczyć wewnętrzną walkę między powinnością a własnymi pragnieniami oraz rozterkami na temat własnej tożsamości narodowej. Naprawdę warto poznać tę historię i zastanowić się nad zagadnieniami, które porusza. "Życie bez kłamstw i sekretów jest jak zimna kawa", ale dobrze znać choć ich część, by móc zrozumieć i określić własne ja.

Dziękuję Panu Tomaszowi za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki (którą wydał własnym nakładem), stając się choć kroplą wody dla ogrodu 😉

Grzeczna Dziewczynka
Tomasz Wandzel0
Okładka ksiązki - Grzeczna Dziewczynka

Poznali się w jednej z krakowskich kawiarni. Był wyjątkowo śnieżny grudniowy wieczór. Ona początkująca studentka prawa. On debiutujący pisarz. Przez kolejnych...

Chłopiec z Kresów
Tomasz Wandzel0
Okładka ksiązki - Chłopiec z Kresów

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Jest rok 1943. Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej zajmowane są raz przez wojska sowieckie, raz przez niemieckie...

Kwestia winy
Małgorzata Rogala